Elewacja wykonana z tynku silikonowego i desek z modrzewia syberyjskiego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Elewacja wykonana z tynku silikonowego i desek z modrzewia syberyjskiego

Kiedy zobaczyliśmy jak ekipa tynkuje ściany, opadły nam ręce. Tynki wyglądały tak, jakby wykonali je uczniowie, a nie doświadczeni tynkarze. Krzywizny widoczne były szczególnie przy oknach i drzwiach. Od razu zareklamowaliśmy to u majstra - mówi Ula, Członkini Klubu Budujących Dom, która elewację układała w 2009 r.

Dom: dwukondygnacyjny, o powierzchni 169 m2. Ściany – dwuwarstwowe; nośne: z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 30 cm; termoizolacja z wełny mineralnej o gr. 15 cm.

Elewacje:

 • Tynk – silikonowy, barwiony w masie, układany na baranek 2 mm. 
 • Okładzina – z drewna modrzewia syberyjskiego. 
 • Cokół – wykończony betonowymi płytkami elewacyjnymi. 
 • Podbitka – modrzew syberyjski. 
 • Parapety – z płytek klinkierowych.

Decyzja: jasny tynk i naturalne deski najbardziej pasowały do stylu naszego tradycyjnego domu. Tynk silikonowy zastosowaliśmy po to, żeby ściany ocieplone wełną mineralną "oddychały" i były odporne na zabrudzenia.

Przeczytaj także: "Oddychające" ściany i marketing

Deski z modrzewia syberyjskiego – by drewniana oblicówka była trwała i długowieczna. Modrzew, nawet nie impregnowany, świetnie sobie radzi w każdych warunkach, cerkwie postawione z tego rodzaju drewna mają przecież po 700 lat!

Ściany szczytowe na poddaszu obłożono modrzewiem syberyjskim
Ściany szczytowe na poddaszu obłożono modrzewiem syberyjskim

Tynk silikonowy i deski z modrzewia syberyjskiego - rady i przestrogi:

 • Deski modrzewiowe kupiliśmy w firmie, handlującej drewnem z całego świata. Mąż zdecydował się na ich zaimpregnowanie dobrą lakierobejcą. Chciał idealnie dopasować kolor desek do koloru ram okiennych i desek w ogrodzeniu, więc wspólnie ze sprzedawcą sporządził impregnat w mieszalniku.

  Drewno było świetnej jakości, albo już wcześniej zaimpregnowane fabrycznie, bo trudno przyjmowało nasz preparat. Jego powłoka, wystawiona na palące słońce i inne uciążliwe warunki atmosferyczne, wymagała odświeżenia po siedmiu latach. Jednak główną przyczyną remontu oblicówki w 2016 r. był fakt, że niektóre deski "wyskoczyły" z felców. Umocowano je na spinki, ale zmieniliśmy to na wkręty do drewna. Na południowej ścianie podczas upałów spinki nie wytrzymały silnych naprężeń.
   
 • Super zadowoleni jesteśmy z termoizolacji wełną mineralną, a nie styropianem. Wełna nie utlenia się, nie uszkadzają jej gryzonie i ptaki. Tynkarze mocowali ją do ścian na specjalny klej i kołki. Od razu nakazaliśmy nie żałować kołków, są w czterech rogach płyt i na środku. Potem poszła siatka i zaprawa klejowa, w końcu zaprawa tynkarska. Wybrałam najjaśniejszy odcień beżu.

  Kiedy zobaczyliśmy jak ekipa tynkuje ściany, opadły nam ręce. Tynki wyglądały tak, jakby wykonali je uczniowie, a nie doświadczeni tynkarze. Krzywizny widoczne były szczególnie przy oknach i drzwiach. Od razu zareklamowaliśmy to u majstra. Następnego dnia przysłał do nas lepszych pracowników, ale pewnych błędów wokół otworów nie udało się poprawić.
   
  Przeszkadzało mi to, więc po dwóch latach wymyśliłam, że wokół otworów dołożymy maskujące opaski z drewna. Z nimi okna wyglądają teraz dużo lepiej, niż wcześniej. Tynk silikonowy zachowuje się bez zarzutu. Nie wyblakł, myje go deszcz. Umyliśmy go jedynie na zadaszonej werandzie, gdzie deszcz nie pada, a my przebywamy najczęściej.
   
  Podczas układania tynku radzimy dobrze zabezpieczyć okna i drzwi folią! My tego nie dopilnowaliśmy i potem spędziliśmy tydzień na skrobaniu i myciu ram oraz szyb. Dębowe drzwi wejściowe za 6000 zł były wręcz zmasakrowane tynkiem.

Tynk silikonowy i deski z modrzewia syberyjskiego - koszty:

 • wełna mineralna 6000 zł; 
 • tynk silikonowy 3500 zł; 
 • okładzina z drewna 20 000 zł.
Cokół i komin do grilla ma betonową okładzinę
Cokół i komin do grilla ma betonową okładzinę
Przeczytaj także reportaże z budowy tego domu:
Dom z przestronną werandą

 

Tanie okna dachowe w garażu szybko się zużywają!

 

Zakładając klimatyzację na stałe, nie warto bawić się w tanie urządzenia

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

17 Sie 2018, 14:53

Może faktycznie robotę wykonywali początkujący tynkarze. Gdzieś muszą stać te domy na których fachowcy przyuczali się do pracy. Ja bardzo mocno doceniam ludzi, którzy umieją dobrze wykonać taką robotę. No i jakość tynków też gra swoją rolę. U mnie jest Foveo Tech, na elewacji ...

time image

Gość Czarek

18 Lip 2017, 10:12

Ciekawi mnie jak wytrzymale sa te deski i jak wyglada ich konserwacja. Bo np ja mam imitacje drewna czyli deske elewacyjna tabulo z kosbud i ani nie musialem jej impregnowac ani nie prochnieje. Swietnej jakosci produkt.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje