Elewacja wykonana z tynku silikonowego i desek z modrzewia syberyjskiego

Elewacja wykonana z tynku silikonowego i desek z modrzewia syberyjskiego

Kiedy zobaczyliśmy jak ekipa tynkuje ściany, opadły nam ręce. Tynki wyglądały tak, jakby wykonali je uczniowie, a nie doświadczeni tynkarze. Krzywizny widoczne były szczególnie przy oknach i drzwiach. Od razu zareklamowaliśmy to u majstra - mówi Ula, Członkini Klubu Budujących Dom, która elewację układała w 2009 r.

Dom: dwukondygnacyjny, o powierzchni 169 m2. Ściany - dwuwarstwowe; nośne: z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 30 cm; termoizolacja z wełny mineralnej o gr. 15 cm.

Elewacje:

  • Tynk - silikonowy, barwiony w masie, układany na baranek 2 mm. 
  • Okładzina - z drewna modrzewia syberyjskiego. 
  • Cokół - wykończony betonowymi płytkami elewacyjnymi. 
  • Podbitka - modrzew syberyjski. 
  • Parapety - z płytek klinkierowych.

Decyzja: jasny tynk i naturalne deski najbardziej pasowały do stylu naszego tradycyjnego domu. Tynk silikonowy zastosowaliśmy po to, żeby ściany ocieplone wełną mineralną "oddychały" i były odporne na zabrudzenia.

Deski z modrzewia syberyjskiego - by drewniana oblicówka była trwała i długowieczna. Modrzew, nawet nie impregnowany, świetnie sobie radzi w każdych warunkach, cerkwie postawione z tego rodzaju drewna mają przecież po 700 lat!

Ściany szczytowe na poddaszu obłożono modrzewiem syberyjskim
Ściany szczytowe na poddaszu obłożono modrzewiem syberyjskim

Tynk silikonowy i deski z modrzewia syberyjskiego - rady i przestrogi:

  • Deski modrzewiowe kupiliśmy w firmie, handlującej drewnem z całego świata. Mąż zdecydował się na ich zaimpregnowanie dobrą lakierobejcą. Chciał idealnie dopasować kolor desek do koloru ram okiennych i desek w ogrodzeniu, więc wspólnie ze sprzedawcą sporządził impregnat w mieszalniku.

    Drewno było świetnej jakości, albo już wcześniej zaimpregnowane fabrycznie, bo trudno przyjmowało nasz preparat. Jego powłoka, wystawiona na palące słońce i inne uciążliwe warunki atmosferyczne, wymagała odświeżenia po siedmiu latach. Jednak główną przyczyną remontu oblicówki w 2016 r. był fakt, że niektóre deski "wyskoczyły" z felców. Umocowano je na spinki, ale zmieniliśmy to na wkręty do drewna. Na południowej ścianie podczas upałów spinki nie wytrzymały silnych naprężeń.

  • Super zadowoleni jesteśmy z termoizolacji wełną mineralną, a nie styropianem. Wełna nie utlenia się, nie uszkadzają jej gryzonie i ptaki. Tynkarze mocowali ją do ścian na specjalny klej i kołki. Od razu nakazaliśmy nie żałować kołków, są w czterech rogach płyt i na środku. Potem poszła siatka i zaprawa klejowa, w końcu zaprawa tynkarska. Wybrałam najjaśniejszy odcień beżu.

    Kiedy zobaczyliśmy jak ekipa tynkuje ściany, opadły nam ręce. Tynki wyglądały tak, jakby wykonali je uczniowie, a nie doświadczeni tynkarze. Krzywizny widoczne były szczególnie przy oknach i drzwiach. Od razu zareklamowaliśmy to u majstra. Następnego dnia przysłał do nas lepszych pracowników, ale pewnych błędów wokół otworów nie udało się poprawić.

    Przeszkadzało mi to, więc po dwóch latach wymyśliłam, że wokół otworów dołożymy maskujące opaski z drewna. Z nimi okna wyglądają teraz dużo lepiej, niż wcześniej. Tynk silikonowy zachowuje się bez zarzutu. Nie wyblakł, myje go deszcz. Umyliśmy go jedynie na zadaszonej werandzie, gdzie deszcz nie pada, a my przebywamy najczęściej.

    Podczas układania tynku radzimy dobrze zabezpieczyć okna i drzwi folią! My tego nie dopilnowaliśmy i potem spędziliśmy tydzień na skrobaniu i myciu ram oraz szyb. Dębowe drzwi wejściowe za 6000 zł były wręcz zmasakrowane tynkiem.
Cokół i komin do grilla ma betonową okładzinę
Cokół i komin do grilla ma betonową okładzinę

Koszty wykonania elewacji z tynku silikonowego i desek z modrzewia syberyjskiego:

  • wełna mineralna 6000 zł; 
  • tynk silikonowy 3500 zł; 
  • okładzina z drewna 20 000 zł.
Przeczytaj także reportaże z budowy tego domu:
Dom z przestronną werandą

 

Tanie okna dachowe w garażu szybko się zużywają!

 

Zakładając klimatyzację na stałe, nie warto bawić się w tanie urządzenia

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

rower
17-08-2018 16:53
Może faktycznie robotę wykonywali początkujący tynkarze. Gdzieś muszą stać te domy na których fachowcy przyuczali się do pracy. Ja bardzo mocno doceniam ludzi, którzy umieją dobrze wykonać taką robotę. No i jakość tynków też gra swoją rolę. U mnie jest Foveo Tech, na elewacji ...
Gość Czarek
18-07-2017 12:12
Ciekawi mnie jak wytrzymale sa te deski i jak wyglada ich konserwacja. Bo np ja mam imitacje drewna czyli deske elewacyjna tabulo z kosbud i ani nie musialem jej impregnowac ani nie prochnieje. Swietnej jakosci produkt.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz