Jakie urządzenia i systemy warto zamontować w domu jednorodzinnym, by móc w jak największym stopniu wykorzystywać wodę deszczową?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie urządzenia i systemy warto zamontować w domu jednorodzinnym, by móc w jak największym stopniu wykorzystywać wodę deszczową?

Wykorzystanie wody deszczowej w budynkach jednorodzinnych przynosi wiele korzyści.

aktualizacja: 2021-10-21 11:44:01

W gospodarstwie domowym niemal 35% dziennego zapotrzebowania na wodę przypada na spłukiwanie toalet. Dodatkowe 10-15% na nawadnianie terenów zielonych.

Instalacja przeznaczona do wykorzystania wody deszczowej musi być wyposażona w zbiornik retencyjny o pojemności pozwalającej na gromadzenie wody przez 2-3 tygodnie. Aby zapewnić odpowiednie funkcjonowanie całego układu, dobrze jest przed pompą zamontować filtry dokładne (100 do 20 mikronów) oraz filtr z węglem aktywnym - do usuwania mętności i barwy wody.

Do zasilania spłuczek toaletowych i nawadniania terenów zielonych stosowane są centrale deszczowe typu Wilo-RAIN1 i Wilo-RAIN3 - wyposażone w jedną pompę, układ sterowania, czujnik poziomu wody oraz zbiornik z przerwą powietrzną klasy AB. Zastosowanie pompy samozasysającej pozwala na bezpośredni pobór wody ze zbiornika magazynującego deszczówkę, nieznacznie oddalonego od domu.

Wykorzystując wodę deszczową w prosty sposób oszczędza się domowy budżet i chroni się zasoby środowiska naturalnego.

mgr inż. Filip Pogorzelski
Specjalista ds. technicznych Dział Techniki Budowlanej WILO POLSKA
Na zdjęciu otwierającym: Centrala deszczowa umożliwia wykorzystanie deszczówki także w domu, np. do spłukiwania toalet. (fot. Wilo)

Może cię zainteresować
Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jak działa pompa abisynka? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jak podłączyć pływak do pompy wody? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Wszystko o rurach spustowych
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!