Jak najlepiej oszczędzać wodę w domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak najlepiej oszczędzać wodę w domu?

Wodę warto oszczędzać, i to nie tylko ze względów ekologicznych. Racjonalne gospodarowanie nią po prostu nam się opłaci. Od czego zacząć?

aktualizacja: 2021-05-04 11:03:36

Po pierwsze, przeanalizujmy niektóre swoje nawyki, np. zastanówmy się, czy zakręcamy wodę podczas mycia zębów lub golenia. Po drugie, zainwestujmy w dobrej jakości, nowoczesne urządzenia.

Decydując się na baterię, wybierzmy model jednouchwytowy, w którym ustawienie strumienia i temperatury zajmuje mniej czasu (czyli mniej tracimy wody) niż w przypadku tradycyjnych baterii o dwóch kurkach. Warto też zwrócić uwagę na to, czy bateria ma regulator ceramiczny, bo właśnie dzięki niemu będzie nam długo i bezawaryjnie służyła. Pamiętajmy, że niesprawne, cieknące krany to wyjątkowo "skuteczny sposób" na marnowanie wody i naszych pieniędzy. W ciągu godziny kapiące kropelki potrafią zapełnić szklankę.

Gdy kupujemy baterię, sprawdźmy, czy ma perlator. To nieduże sitko umieszczone na końcu wylewki, napowietrzające strumień wody. Odnosimy dzięki temu wrażenie, że strumień płynie bardzo intensywnie i w efekcie zużywamy wody mniej.

Na rynku znajdziemy nowoczesną armaturę zaprojektowaną z myślą o ekologii. Często ma za zadanie dbać zarówno o mniejsze zużycie wody, jak i energii potrzebnej do jej podgrzania. Przykładem bateria Veneto VerdeLine wykorzystana w aranżacji z umywalką w formie kamiennej misy. To model jednouchwytowy, wyposażony w perlator, a także regulator ceramiczny z systemem kontroli ciepłej wody. Specjalny ogranicznik daje możliwość regulacji zużycia gorącej wody. Kuchennym odpowiednikiem tej baterii jest zlewozmywakowa Veneto VerdeLine o obrotowej wylewce.

Interesującym przykładem na to, jak dzięki armaturze można dobrze gospodarować wodą, jest użyty w aranżacji z przeszkleniami i wyjściem na ogród zestaw natryskowy przesuwny z deszczownią Amiga VerdeLine. W tym modelu wszystko zostało przemyślane tak, by korzystanie z kąpieli było komfortowe, ekologiczne i ekonomiczne. Zastosowano tu przede wszystkim ograniczniki przepływu wody - w głowicy deszczowni do 5,5 l/min, w rączce prysznicowej do 6,4 l/min. Gdy zestawimy to z danymi dotyczącymi tradycyjnych natrysków, zauważymy, że różnica jest znacząca. Amiga VerdeLine pozwala zmniejszyć zużycie wody nawet do 50%.

Zestaw pomaga oszczędzać wodę również dzięki systemowi napowietrzania strumienia, znajdującemu się w zarówno w deszczowni, jak i w rączce. Do prezentowanego w aranżacji panelu dobrano baterię natryskową Alba VerdeLine, która też ma specjalny ogranicznik przepływu.

Na ekonomiczne gospodarowanie wodą wpływają także baterie termostatyczne. Szybko i precyzyjnie pozwalają wybrać optymalną, stałą temperaturę. Termostatyczna bateria natryskowa Metalia 57 wyposażona jest w specjalną blokadę gorącej wody ustawioną na maksymalną wartość 38°C. Blokada ogranicza możliwość przypadkowej zmiany żądanego parametru.

Zastosowane w domu ekologiczne rozwiązania przełożą się na nasze rachunki. Na każdym zaoszczędzonym litrze ciepłej wody zyskamy podwójnie - mniej zapłacimy za wodę, jak również za energię.

Porada firmy Ferro

Dodaj komentarz

time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje