Odpowiedź eksperta:
Należy przewidzieć pomieszczenie techniczne na ewentualną stację uzdatniania wody. Pomieszczenie to powinno mieć wymiary min. 1,5 x 2 m i wysokość 2,30 m. W pomieszczeniu znajdować się musi przyłącze wody ze studni o średnicy min 1", kratka ściekowa w podłodze i przyłącze kanalizacji średnicy min 50 mm. Pomieszczenie powinno być wentylowane i zamykane. Temperatura wewnątrz nie może spadać poniżej 2oC ani utrzymywać się powyżej 35oC.
Projektując instalację wodną obiektu, należy rozdzielić wodociągi służące do podlewania od wodociągu wody użytkowej. Pompa i studnia powinna mieć wydajność 45-55 dm3/min i dawać ciśnienie 3-4,5 bara przy tym przepływie, ale nie więcej niż 5,5 bara przy przepływie 0-10 dm3/min. Należy zastosować zbiornik hydroforowy z otwartą poduszką powietrzną o pojemności 200-300 dm3.
Stacje uzdatniania wody wytwarzają ścieki, toteż należy je zagospodarować. W przypadku posiadania przyłącza do kanalizacji komunalnej nie ma problemu. Kiedy jej brak należy przy projektowaniu szamba uwzględnić powiększenie jego pojemności traktując każdy aparat jak dodatkowego stałego mieszkańca domu. Ścieki z aparatów takich jak odżelaziacze i odmanganiacze katalityczne mogą po odstaniu zostać rozsączone w gruncie. Należy wtedy przewidzieć specjalny odpływ dla tych ścieków w pomieszczeniu stacji SUW oraz odstojnik w postaci zbiornika podziemnego szczelnego o pojemności 2 m3 z włazem oraz ciągi drenarskie o dł. 20 m na każdy aparat.
- Jak działa pompa abisynka?
- Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej?
- Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu?
- Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy?
Ścieki ze zmiękczaczy muszą być zbierane w szambach ze względu na zawartość soli.
Paweł Polak
Kierownik Działu Filtracji Przemysłowej SECURA BC
fot. remiz / forum.budujemydom.pl