Wymiana instalacji wodociągowej z zainstalowaniem stacji uzdatniania wody

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2016-04-19 10:09:57
Wymiana instalacji wodociągowej z zainstalowaniem stacji uzdatniania wody

Wraz z wymianą 36 letniej instalacji wodociągowej w budynku wielorodzinnym postanowiliśmy zamontować stację uzdatniania wody.

Pytania moje są następujące:
1. Czy przy zużyciu średnio na dobę ok 23 m3 wody wskazane jest zainstalowanie podwójnej stacji?
2. Czy wydajność 9,5 m3 wystarczy na 65 mieszkań?
3. Jakie głowice, złoża, filtr wstępny oraz urządzenia dodatkowe wskazane byłyby do zamontowania?

Dodam, że zasilanie w wodę jest z sieci miejskiej. Budynek składa się z 5 kondygnacji.

Odpowiedź eksperta:

1. System do pracy ciągłej - dwukolumnowy lub pojedynczej - tu warto przeanalizować. Z całą pewnością systemy podwoje są wygodniejsze, ale to oczywiście większa inwestycja.

2. W przypadku zmiękczania wody najlepiej wziąć pod uwagę równocześnie rozbiory wody i twardość wody - zmiękczacz należy dopasować tak, żeby hydraulicznie dawał oczekiwany przepływ i jednocześnie regeneracja też była ustawiona logicznie.

Może cię zainteresować
Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jak działa pompa abisynka? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak podłączyć pływak do pompy wody? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe
Zobacz więcej Zwiń

3. Analizę składu wody warto zrobić i równocześnie zerknąć do informacji od przedsiębiorstwa wodociągowego (czasem już tam widać pewne problemy). Tutaj należy zwrócić uwagę gdzie i kiedy pobiera się próbki. Jeśli będzie wymieniana sieć wodociągowa, to trzeba wziąć poprawkę, iż wyniki mogą być zakłócone stanem rur - jeśli badania będą przed wymianą i np. w godzinach porannych, po nocnym przestoju.

4. Zmiękczacz to faktycznie najczęściej potrzebne urządzenie. Filtr węglowy to głównie sposób na dechlorację - lepiej wówczas zdecydować się równocześnie na lampę UV.

Czy potrzebna jest taka dechloracja? Najlepszym wskaźnikiem są odczucia mieszkańców. Z tym, że znowu może to być zafałszowane stanem instalacji. Poza tym filtry węglowe mogą mieć dodatkowe korzyści, w końcu to złoże, gdzie mogą się sorbować różne zanieczyszczenia wody.

Filtr mechaniczny to dobre zabezpieczenie zmiękczacza, szczególnie w sytuacji awarii na sieci przesyłowej. Można też zakładać filtry ochronne przed lampą UV - to już taki element mało znaczący, przynajmniej jeśli chodzi o wydatki na całą stację.

5. Oprócz jakości wody, możliwości finansowych należy jeszcze wziąć pod uwagę warunki montażowe. Również, tak jak było już powiedziane, konieczność podnoszenia ciśnienia.

6. Ważne jest rozpoznanie, czy woda na cele p.poż. jest osobno wyprowadzona - tej przecież nie chcemy uzdatniać, szczególnie, że filtry musiałaby być niesamowicie duże. Przy wymianie instalacji warto zwrócić na to uwagę.

Anna Chniel
Econet
fot.: L.Jampolska

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!