Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła: cena, korzyści, opinie właścicieli domów

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła: cena, korzyści, opinie właścicieli domów

Co to jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i jak się sprawdzi w nowym, a jak w starym domu? Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła cena, korzyści, wady - poznaj opinie właścicieli domów, którzy zamontowali wentylację mechaniczną z rekuperacją. 

aktualizacja: 2024-05-17 06:28:09
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?
 • Ile kosztuje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
 • Jakie są korzyści z instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?
 • Czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest opłacalna?

Odzyskiwanie w wymienniku ciepła części energii z ogrzanego powietrza wewnętrznego, zanim trafi ono na zewnątrz, i przekazywanie jej powietrzu,
które dociera do domu – to tylko jedna z wielu korzyści z zastosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Opowiedzieli o tym nasi rozmówcy - właściciele domów, którzy zdecydowali się na instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. 

Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła? Przewody nawiewne i wywiewne, poprowadzone do każdego pomieszczenia w budynku, tworzą sieć, która zbiega się w centrali wentylacyjnej. Głównym jej elementem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest wymiennik ciepła, czyli rekuperator (potocznie nazywa się tak całą centralę). To on odzyskuje ciepło z powietrza usuwanego, następnie przekazuje je nawiewanemu. Jego sprawność wynika z konstrukcji i wielkości – producenci oferują modele przeciwprądowe, krzyżowe, obrotowe – zadaniem projektanta systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest właściwe jego dobranie. W centrali znajdują się wentylatory (nawiewny i wyciągowy), które wymuszają ruch powietrza w przewodach, oraz filtry i sterowniki. Powietrze z dworu pobiera czerpnia, a zużyte wydala wyrzutnia. Z tego powodu w budynkach z wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną nie wznosi się tradycyjnych kominów z kanałami wentylacyjnymi. Zbędne są nawiewniki w oknach. Aby powietrze swobodnie krążyło, skrzydła drzwi muszą być podcięte u dołu (tak samo, jak i przy pozostałych rodzajach wentylacji).

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła opinie

Filip ma w swoim domu wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, którą użytkuje od 2020 roku. Dom jest parterowy z garażem o pow. 150 m2, kubatura 400 m3. Ściany domu są dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych (grubości 24 cm) i grafitowego styropianu (20 cm); dach ocieplony wełną mineralną (30 cm), pokryty dachówką betonową. Przy oknach – zasłony i rolety wewnętrzne. System grzewczy – z podłogówką (100% powierzchni) i kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci. 

Wentylacja mechaniczna w domu Filipa to: centrala z krzyżowym przeciwprądowym wymiennikiem ciepła; wydajność 400 m3/h; sprawność odzysku ciepła do 92%; wentylatory stałoprądowe; automatyczny by-pass; innowacyjny system przeciwzamrożeniowy FPX sterowany elektronicznie; dwustopniowe filtry M5; sterowanie wentylacją – bardzo rozbudowane, modułowe (Green-T); przewody wentylacyjne – prostokątne o średnicy 75 i 100 mm, przy centrali okrągłe 200 mm; lokalizacja – w kotłowni, w garażu. 

Opinie o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. - Budowałem dom kilka lat temu, nie wyobrażałem go sobie bez wentylacji z odzyskiem ciepła. To głównie ze względu na ciągłą dostawę do wnętrza świeżego i przefiltrowanego powietrza, zmniejszenie strat ciepła i kosztów ogrzewania. Po czterech latach oceniam, że jest to jedna z najlepszych instalacji w moim domu! - wyjaśnia Filip.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła projekt i montaż

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła działa przez cały rok. Jest efektywny, bezusterkowy i prawie bezobsługowy. Co dwa miesiące wymieniam dwa filtry w centrali, lecz już się w tym wprawiłem i zmniejszyłem koszty takiej operacji. Zamiast drogich oryginalnych filtrów (za 100 zł każdy), stosuję flizelinę odpowiedniej klasy, którą sam przycinam (koszt takiego filtra to kilka złotych). Oczywiście sprawdziłem parametry oryginału i dobrałem identyczną flizelinę. Kolejne odczuwalne korzyści ze stosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – we wnętrzu nie ma owadów - opowiada Filip.

– W projekcie architektonicznym przewidziano wentylację grawitacyjną, dlatego jeszcze na etapie jego adaptacji, przekazałem projekt specjalistom (z dużej renomowanej firmy), którzy zaprojektowali wentylację mechaniczną. Znali niuanse tej technologii, np. zalecili ułożenie na stropie parteru kanałów o profilu prostokątnym (a nie okrągłych). To dlatego, że zamierzam w przyszłości zaadaptować poddasze do celów mieszkalnych, zaś sztywne płaskie elementy nie ulegną przy tym zgnieceniu, uszkodzeniu. Producenta centrali wskazałem sam (kierowałem się popularnością jego modeli, łatwością wymiany filtrów, dostępnością serwisu), wykonawcy dobrali jej parametry do cech budynku. Byłem zadowolony z profesjonalnego wykonawstwa, dlatego umówiłem się z technikiem na serwisowanie centrali. Dowiedziałem się, że powinna być ona, np. konfigurowana przy pomocy specjalistycznych urządzeń. Po strojeniu efektywnie i oszczędnie działa, odbyło się to już dwa razy. Wtedy też myje się główny filtr, ewentualnie odgrzybia system itp. Polecam zatrudnienie uznanej firmy do instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, bo na ogół oferuje kompleksową i fachową obsługę, łącznie z serwisem. Instalator ustawił działanie centrali w trybie automatycznym – w dzień w zakresie 30–40% mocy, w nocy 25%. Jednak chętnie korzystam z innych dostępnych trybów pracy, np. zimowego, letniego, urlopu, poza domem. Kolejna rada – najlepiej jest założyć wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła podczas budowy, bo wtedy nie ma szkód, unika się budowania kominów.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła cena

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w domu Filipa kosztowała ponad 20 tys. złotych. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła cena:

 • materiały i montaż wentylacji mechanicznej - 22 000 zł;
 • strojenie i serwis wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - 1000 zł (raz na dwa lata); 
 • samodzielna wymiana dwóch filtrów co dwa miesiące - 5 zł.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w domu energooszczędnym

Marek wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła użytkuje od 2021 roku i również podzielił się z nami swoją opinią. Dom jest parterowy, 180 m2, kubatura 400 m3. Ściany domu są dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych (25 cm) i wełny mineralnej (25 cm); dach pokryty blachą na rąbek stojący; trzyszybowe okna bez nawiewników; ogrzewanie – kondensacyjny kocioł na gaz z sieci, podłogówka. 

Wentylacja mechaniczna w domu Marka to: centrala z aluminiowym krzyżowo-przeciwprądowym wymiennikiem ciepła; wydajność 350 m3/h; automatyczny zewnętrzny by-pass; energooszczędne wentylatory; filtry – antysmogowy i klasy G4, M5; sterownik dotykowy; przewody wentylacyjne – okrągłe, wykonane z tworzywa sztucznego, o przekroju 100 i 160 mm; lokalizacja centrali – w kotłowni w garażu. 

wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła została zamontowana 3 lata temu i działa bez zarzutu. Czerpnia powietrza zawiera filtr wstępny (fot. archiwum prywatne)

W energooszczędnym domu – termosie, trzeba było zadbać o efektywną wymianę powietrza. Zaplanowaliśmy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, zrezygnowaliśmy z komina, przewodów do wentylacji grawitacyjnej. Opracowaniem projektu wentylacji mechanicznej zajęli się specjaliści – dobrali centralę, zaizolowane kanały i inne elementy, ułożyli je zgodnie ze sztuką. Wykorzystali urządzenie wysokiej klasy, zużywające bardzo mało energii, charakteryzujące się wysoką sprawnością. 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - wady

– Dla mnie jedyna wada wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to konieczność regularnego kontrolowania filtrów. W okolicy niektórzy właściciele wciąż korzystają ze starych pieców i spalają byle co. Przebywając w ogrodzie, niejednokrotnie czujemy zapach palonej gumy. Efekty tego są widoczne na wszystkich 4 filtrach. W zimie jestem zmuszony co miesiąc wymieniać filtr wstępny czerpni, ponieważ wygląda jakby wylano na niego smołę, natomiast 3 filtry w centrali (antysmogowy, G4, M5) co 3 miesiące. Koszt ich wymiany jest wysoki, za komplet trzech oryginalnych ostatnio zapłaciłem 254 zł. Mimo to nie kupuję podróbek. Wyjątek zrobiłem tylko w przypadku filtra wstępnego na czerpni, wykonuję go sam z włókniny filtracyjnej odpowiedniej klasy. Inną wadą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest pojawianie się czarnych obwódek kurzu przy anemostatach. Znikają po przetarciu wilgotną gąbką, lecz trzeba przejść z drabiną przez wszystkie pomieszczenia.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - korzyści

Do plusów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zaliczam oddychanie oczyszczonym powietrzem, efektywne wspomaganie systemu ogrzewania z pompą ciepła (za prąd rocznie płacimy 9000 zł), szybkie usuwanie pary z łazienek, unikanie zawilgocenia wnętrza. Nasze urządzenie pracuje cicho. Dopóki system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dobrze działa, serwisowanie nie jest potrzebne. To młoda instalacja, pracująca w trybie ciągłym, wystarcza coroczne badanie siły nawiewu i wywiewu powietrza przez kominiarza, którego wzywamy do kontroli komina przy kominku. Ustawienia trybów pracy dokonali instalatorzy, potem nieco je ulepszyłem. Przez 6 godzin dziennie, w porze porannego i wieczornego mycia, włącza się wyższy poziom wymiany powietrza (2), potem najniższy. Niekiedy uruchamiamy tryb impreza. Wymiana powietrza wskakuje wtedy na najwyższy poziom (3). Latem uruchamia się zewnętrzny by-pass. W okresie największych upałów, schładzamy wnętrze pompą ciepła, albo klimatyzacją.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - koszt

Koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest wysoki. Koszt inwestycyjny jest wysoki, eksploatacyjny również, dlatego nie podniosłem go przez zbudowanie GWC (o min. 10 000 zł). Nawet bez GWC system świetnie spełnia zadania - wyjaśnia Marek. 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła koszt:

 • materiały i montaż instalacji wentylacji mechanicznej - koszt 22 000 zł;
 • jednorazowa wymiana filtrów - koszt ok. 260 zł

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła: podsumowanie

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ma wiele korzyści. W centrali wentylacyjnej producenci montują filtry zatrzymujące kurz i pył, niektóre modele wyposażają w filtry antysmogowe. Oczyszczają one powietrze zassane do budynku, więc wszyscy domownicy przebywają w czystym środowisku – nie trzeba dodawać, jak ogromne ma to znaczenie dla alergików, dzieci, seniorów. Korzystanie z automatycznego regulatora pozwala na kontrolowanie dopływu powietrza oraz na sterowanie intensywnością pracy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Użytkownicy mogą zmniejszyć albo zwiększyć intensywność wietrzenia (np. podczas przyjęć). Cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wynosi ponad 20 000 złotych. Trzeba też pamiętać o koszcie serwisowania systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i wymianie filtrów. Wielu właścicieli domów z powodu wysokiej ceny nie kupuje filtrów oryginalnych. Robią je samodzielnie z tkaniny. Flizelina klasy F7 przeznaczona jest do filtracji wstępnej i dokładnej, a kosztuje grosze.

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

  Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła działa poprzez sieć przewodów nawiewnych i wywiewnych, które prowadzą do centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła (rekuperatorem). Powietrze zewnętrzne pobierane jest przez czerpnię, a zużyte wydalane przez wyrzutnię. Rekuperator odzyskuje ciepło z powietrza usuwanego i przekazuje je powietrzu nawiewanemu. System działa dzięki wentylatorom, filtram i sterownikom.
 • Jakie są korzyści z instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

  Korzyści z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła obejmują ciągłą dostawę świeżego, przefiltrowanego powietrza, zmniejszenie strat ciepła, obniżenie kosztów ogrzewania, brak owadów we wnętrzu oraz brak konieczności budowy tradycyjnych kominów wentylacyjnych. Dodatkowo, wentylacja ta wspomaga system ogrzewania i unika zawilgocenia wnętrz.
 • Jakie są wady wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

  Główne wady to konieczność regularnej kontroli i wymiany filtrów, wysokie koszty wymiany filtrów oraz pojawianie się czarnych obwódek kurzu przy anemostatach, które wymagają regularnego czyszczenia.
 • Ile kosztuje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

  Koszt instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wynosi ponad 20 000 zł. Dodatkowe koszty obejmują strojenie i serwis (1000 zł co dwa lata) oraz samodzielną wymianę filtrów (5 zł co dwa miesiące). Koszt jednorazowej wymiany filtrów może wynieść około 260 zł.
 • Czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest opłacalna?

  Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest opłacalna ze względu na wiele korzyści, takich jak oszczędności na ogrzewaniu, poprawa jakości powietrza oraz komfort użytkowania. Jednakże, jej opłacalność może być podważana przez wysokie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!