|
(rys. 1) Liczba pomp ciepła instalowanych w budowanych domach. |
Jest to technologia ogrzewania domów energią elektryczną, do której dodaje się 2-5 krotnie większa energia cieplna pobierana z powietrza lub gruntu. Zatem płacąc za 1 kWh pobranej energii elektrycznej otrzymuje się dodatkowe 2-5 kWh darmowej energii cieplnej. Pompy ciepła są praktycznie stosowane w Europie od 30 lat, ale w ostatnich 2 latach obserwuje się gwałtowny wzrost skali ich sprzedaży (rys. 1).
W wielu krajach, jak np. Niemcy, Szwecja, Finlandia, Austria, Szwajcaria, Francja, liczba domów wyposażonych w pompę ciepła rośnie w tym roku prawie dwukrotnie w odniesieniu do roku 2006. Niemal co drugi dom budowany w tych krajach jest wyposażony w pompę ciepła (w Szwajcarii jest to 60% nowo budowanych domów).
Z dyskusji w Norymberdze jasno wyłaniają się dwie podstawowe przyczyny boomu na pompy ciepła: niezwykle wysokie i ciągle rosnące ceny na ropę i gaz, a także nieobliczalność polityczna głównego dostawcy tych surowców – Rosji. W rozmowach kuluarowych gospodarze konferencji wskazywali na ten drugi czynnik jeszcze dobitniej - społeczeństwo niemieckie boi się zależności od dostaw paliwa z Rosji.
Nasuwa się retoryczne pytanie – jeśli Niemcy obawiają się zależności energetycznej od Rosji, to co powinni myśleć o tym Polacy? U nas zainteresowanie pompami ciepła jest coraz większe, ale pod względem liczby domów budowanych z pompą ciepła wleczemy się w ogonie Europy (rys. 2).
- Wybór pompy ciepła do domu jednorodzinnego
- Jak zabezpieczyć monoblokową pompę ciepła powietrze-woda przed zamarzaniem? Rola zaworu przecizamrożeniowego
- Sposób na tanią ciepłą wodę - pompa ciepła Ecodan QUHZ CO2
- Pompy ciepła Buderus - innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonego ogrzewania
(rys. 2) Sprzedaż pomp ciepła wg. Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) |
Władze większości krajów europejskich (w Niemczech na poziomie landów) prowadzą politykę zachęt do stosowania pomp ciepła. Chodzi już nie tylko o nowo budowane domy, ale o wymianę kotłów olejowych lub gazowych na pompy ciepła w wielu starych domach. W Niemczech ocenia się, że należy to zrobić w kilkunastu milionach domów (90% wszystkich domów, których jest ok.. 17,5 mln), w tempie po kilkaset tysięcy rocznie. Otwiera się zatem przeogromny rynek na pompy ciepła.
Dla pojedynczej rodziny pompa ciepła to tani i bezpieczny (w sensie geopolitycznym) sposób ogrzewania domu. Dla ekonomii i polityki przejście wszystkich domów na ogrzewanie pompą ciepła oznaczałoby zmniejszenie o 1/3 zapotrzebowania na ropę i gaz. Dla światowej ekologii oznaczałoby to także zmniejszenie o 1/3 emisji CO2, czyli istotne powstrzymanie procesu globalnego ocieplenia.
Redakcja Budujemy Dom