Jakie są objawy niedopasowania mocy źródła dolnego, pompy ciepła i źródła górnego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jakie są objawy niedopasowania mocy źródła dolnego, pompy ciepła i źródła górnego?

Pompa ciepła, w przeciwieństwie do kotła, sama nie daje ciepła, źródłem nie jest – ona jedynie przekazuje energię od źródła dolnego, czyli gruntu, wody lub powietrza do domu.

Instalacja to łańcuch trzech ogniw: źródło dolne – pompa ciepła – źródło górne. Jeśli któreś będzie nieodpowiednie, całość będzie źle funkcjonować. Dlatego tak ważne jest właściwe zwymiarowanie i wykonanie instalacji źródła dolnego.

Efekty niedopasowania mocy elementów instalacji z pompą ciepła - źródło dolne i pompa

Wobec upowszechnienia się sprężarek pracujących ze zmienną, płynnie regulowaną mocą, staje się to nawet ważniejsze, niż dobór mocy samej pompy. Niestety oszczędzanie na dolnym źródle to kusząca perspektywa, także dla części wykonawców.

 

Tym bardziej, że przeciętny inwestor chętniej zapłaci za pompę ciepła większej mocy, niż za większy kolektor poziomy albo dodatkowe odwierty dla sond pionowych. Ale niestety popełni błąd, bo właściwie wykonane "źródło dolne" to podstawa wydajnej, bezawaryjnej i długiej pracy całego układu.

 

W tabeli zestawiono konsekwencje wzajemnego niedopasowania parametrów źródła dolnego i pompy ciepła.

    Moc pompy ciepła
    zbyt mała dobra za duża
Moc źródła dolnego zbyt mała Budynek jest niedogrzany w niskiej temperaturze. Budynek jest niedogrzany. Pompa wyłącza się, sygnalizując zbyt niskie ciśnienie. Budynek jest niedogrzany. Pompa wyłącza się, sygnalizując zbyt niskie ciśnienie. Koszty inwestycji zawyżone.
dobra Budynek jest niedogrzany w niskiej temperaturze. Tak powinno być. Budynek jest niedogrzany. Pompa wyłącza się, sygnalizując zbyt niskie ciśnienie. Pracuje impulsowo. Koszty inwestycji zawyżone.
za duża Budynek jest niedogrzany w niskiej temperaturze. Koszty inwestycji zawyżone. Ogrzewanie pracuje dobrze. Koszty inwestycji zawyżone. Budynek jest niedogrzany. Pompa wyłącza się, sygnalizując zbyt wysokie ciśnienie. Koszty inwestycji zawyżone.

Trzeba jednak zastrzec, że efekty zawyżenia mocy pompy mogą być odczuwalne w niewielkim stopniu, jeśli jej sprężarka ma możliwość płynnej regulacji mocy. W żadnym razie nie należy jednak traktować tego jako zachęty do kupna "przewymiarowanych" urządzeń. Po pierwsze zapłacimy za nie więcej, a po drugie ten zapas mocy i tak może być przyczyną problemów, bo zakres regulacji jest ograniczony.

Gdy na zewnątrz panuje "obliczeniowa" temperatura –20°C (dla większości kraju), zarówno dobrze dobrana, jak i "przewymiarowana" pompa będą pracować właściwie – ta druga po prostu z obniżoną mocą. Jednak przez większość sezonu temperatura jest znacznie wyższa.

 

Gdy na zewnątrz jest ok. +7°C, wystarcza zaledwie 30% projektowanej mocy grzewczej. Pompa dobrana bez zapasu będzie w stanie nadal pracować (szczególnie jeśli ma regulację mocy), zaś dla tej "przewymiarowanej" dostępny zakres regulacji zostanie najpewniej przekroczony.

Efekty niedopasowania mocy elementów instalacji z pompą ciepła - źródło górne

Źródło górne zwykle przysparza najmniej problemów technicznych. Najważniejsze, aby efektywnie pracowało przy niskiej temperaturze wody w obiegu. Inaczej też będzie działać, ewentualnie grzejąc nieco zbyt słabo w największe mrozy. No i koszty eksploatacji będą wyższe od oczekiwanych.

Jarosław Antkiewicz
fot. Hydro-Tech

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny