Rozdzielacze mosiężne czy stalowe - które wybrać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Rozdzielacze mosiężne czy stalowe - które wybrać?

Obecnie na rynku możemy spotkać różnego rodzaju rozdzielacze, różniące się między sobą nie tylko materiałem, z którego są wykonane, ale również wyposażeniem.

Podstawowym elementem rozdzielacza są belki. Mogą być one wykonane z mosiądzu, stali nierdzewnej, rzadziej z tworzywa sztucznego. Rozdzielacze w zależności od przeznaczenia, mogą być wyposażone w zawory termostatyczne, zawory regulacyjne manualne, zawory odcinające kulowe, nyple redukcyjne, złączki zaciskowe, rotametry, odpowietrzniki, zawory spustowe.

Mosiądz CW617N charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami, jeśli chodzi o wytrzymałość, twardość, odporność na zużycie i korozję. Jest to materiał najczęściej stosowany na elementy armatury wodnej. Stal nierdzewna również ma wysokie właściwości. Gatunek AISI 304 jest wysoce odporny na rdzę, a także na działanie większości kwasów utleniających, przez co jest szeroko stosowany w przemyśle, także spożywczym.

Trzeba pamiętać, że rozdzielacze pracują w środowisku mało agresywnym. Najczęściej ogrzewanie podłogowe to instalacja układu zamkniętego, czyli taka gdzie medium nie jest napowietrzane, oraz nie występują skrajne temperatury, co przyczynia się do bardzo długiej żywotności rozdzielaczy.

Zastosowany materiał belki nie ma istotnego wpływu na realizowanie swojej funkcji przez rozdzielacz. Należy zauważyć, że rozdzielacz ze stali jest lżejszy w porównaniu do mosiężnego, co może czynić go łatwiejszym w montażu.

Tomasz Buczek
Product Manager - HVAC FERRO S.A.
Na zdjęciu otwierającym: Rozdzielacz mosiężny i rozdzielacz stalowy (fot. Ferro)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!