System rur elektroinstalacyjnych INGREMIO HFFR - najwyższe bezpieczeństwo przesyłania mediów

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
System rur elektroinstalacyjnych INGREMIO HFFR - najwyższe bezpieczeństwo przesyłania mediów

Każdy pożar należy traktować jako potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników budynku, a także możliwą przyczynę utraty mienia i ryzyko wysokich kosztów. Istnieją jednak produkty stosowane przy tworzeniu instalacji, których parametry zapewniają większe bezpieczeństwo dla ludzi i obiektów - np. rury elektroinstalacyjne inGremio z oznaczeniem HFFR. Poznaj je dzięki poniższemu artykułowi.

aktualizacja: 2021-12-01 09:55:20

CO TO ZNACZY HFFR?

Produkty oznaczone jako HFFR mają dwie, bardzo pożądane właściwości. HF oznacza z języka angielskiego „halogen free”, a więc materiał jest pozbawiony związków halogenowych, którym poświęcimy za chwilę nieco więcej uwagi. Z kolei skrót FR rozwija się jako „flame retardant” lub „fire retardant”. Takie oznaczenie przysługuje materiałom, które opóźniają rozprzestrzenianie się ognia i powstrzymują proces spalania.

DLACZEGO WARTO UŻYWAĆ RUR BEZHALOGENOWYCH HFFR?

Halogeny to nazwa stosowana w odniesieniu do pięciu pierwiastków: fluoru, jodu, astatu, chloru, bromu. Astat i jod (w temperaturze pokojowej) są ciałami stałymi, chlor i fluor gazami, a brom - cieczą. Pierwiastki te występują w standardowych produktach używanych przy wykonywaniu instalacji, np. w rurach PVC. Dopóki instalacja jest bezpieczna i normalnie użytkowana, halogeny nie stanowią problemu. Pojawia się on w momencie wybuchu pożaru - wówczas gazy stają się toksyczne i śmiertelnie niebezpieczne.

Warto wiedzieć, że większa część obrażeń i zgonów na skutek pożarów wynika właśnie z zatrucia niebezpiecznymi gazami, a nie z oparzeń.

Groźne substancje wydzielają się już w początkowej fazie pożaru, gdy płomienie obejmują kolejne elementy wyposażenia i konstrukcji budynku. Jeżeli występują przeciągi, niebezpieczne związki szybko przedostają się do kolejnych pomieszczeń. Tak powszechne materiały - jak PVC - stanowią przykład halogenowych. Gdy dochodzi do pożaru, jego szybkie rozprzestrzenianie jest możliwe właśnie za sprawą kabli czy rur. Co więcej, szkodliwe gazy reagują po kontakcie z wodą lub wilgocią, a powstały w ten sposób kwas solny może naruszać konstrukcję budynku. 

Materiały bezhalogenowe, np. rury, w trakcie pożaru wydzielają ok. 15 razy mniej szkodliwych dla ludzi i obiektu gazów. Przez tak dużą różnicę w stężeniu tych toksycznych substancji zwiększa się szansa na bezpieczną ewakuację, skuteczną interwencję czy uratowanie mienia. A jeśli już mowa o rozprzestrzenianiu się pożaru, warto docenić właściwość „FR” rur czy innych elementów instalacyjnych. Materiał, który swoimi właściwościami powstrzymuje rozprzestrzenianie się ognia, daje zdecydowanie większe poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza ryzyko poważnych strat w sytuacji pożarowej. 

PRODUKTY BEZ ZWIĄZKÓW HALOGENOWYCH

W ofercie inGremio znajdziesz modele HFFR w takich wersjach jak m.in.: 

  • otwieralna, elastyczna rura do ochrony, porządkowania i maskowania WKTD, 
  • samogasnąca rura elektroinstalacyjna z różnych rodzajów tworzyw taka jak RIL-HFFR, RS-HFFR, RIS-HFFR, RIL-PA6-HB czy RIS-PA6-HB
  • AirFlex Spectra 1000 HFFR - Przewody wentylacyjne Airflex Spectra-1000 HFFR służą do przesyłu powietrza w systemach wentylacji i rekuperacji w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej oraz przemysłowych.

Jak widzisz, produkty bezhalogenowe mogą być stosowane przy tworzeniu systemów wentylacyjnych oraz elektroinstalacyjnych, a nawet do maskowania i porządkowania zwykłych przewodów. Każda rura w ofercie inGremio jest dostępna w różnych wymiarach, dzięki czemu z łatwością można znaleźć wariant niezbędny do wykonania prac w budynku o podwyższonym standardzie przeciwpożarowym.

System rur elektroinstalacyjnych bezhalogenowych
Bezhalogenowe systemy elektroinstalacyjne sprawdzą się m.in. w budynkach o podwyższonym standardzie przeciwpożarowym, fot. inGremio.

www.ingremio.com.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje