Remont oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym - krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Remont oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym - krok po kroku

Najpopularniejszym rodzajem przydomowej oczyszczalni ścieków jest w naszym kraju ta z drenażem rozsączającym. To rozwiązanie prawie bezobsługowe i tanie w eksploatacji, lecz nie pozbawione wad. Z których najpoważniejszą jest możliwość zamulenia drenażu - czego w zasadzie nie da się uniknąć.

Co było przyczyną niesprawności oczyszczalni ścieków?

Do naszej działki dochodzi wodociąg, ale nie kanalizacja. Ciągłe zamawianie szambiarki byłoby kłopotliwe i drogie, dlatego zdecydowaliśmy się na przydomową oczyszczalnię ścieków. Mamy dobre warunki gruntowe (piaski, niski poziom wód).

Wybraliśmy model oczyszczalni sprawdzony już w okolicy, jej budowę zgłosiliśmy, składając wniosek o pozwolenie na budowę domu. Osadnik gnilny wybraliśmy z lekkim zapasem - 3 m3 zamiast 2, które wystarczyłyby dla 4-osobowej rodziny. Zdecydowaliśmy się na drenaż, ale wybraliśmy rozwiązanie wówczas (czyli blisko 10 lat temu) dość nowoczesne i zajmujące mało miejsca, czyli pakiety drenażowe z tworzywa.

Instalator serwisujący oczyszczalnię ocenił po oględzinach, że dbamy o nią w sposób wzorcowy. Staramy się - co tydzień lub dwa wpuszczamy do instalacji bakterie, używamy delikatnych środków czyszczących (żadnych zabijających bakterie "na śmierć"), stałe nieczystości wybieramy nie rzadziej niż raz na półtora roku.

Mimo to, na początku tego roku, po niespełna 10 latach od uruchomienia nasza oczyszczalnia skapitulowała. Początkowo podejrzewałem, że może to przez silne mrozy, albo że zapchała się rura odprowadzająca ścieki na zewnątrz domu. Niestety, wezwany na pomoc fachowiec stwierdził, że przyczyną problemu jest zamulony drenaż. I bardzo się zdziwił, że instalacja pracowała tak długo - inne, z takimi samymi pakietami drenażowymi, kończyły żywot dwa razy szybciej!

Ile kosztowała wymiana drenażu?

Za robociznę zapłaciliśmy 2 tys. zł, żwir z transportem kosztował 1,1 tys. zł (63 zł/t), geowłóknina ok. 300 zł. Jeśli rury drenażowe bądź kolana byłyby uszkodzone, trzeba by wydać dodatkowo 200-300 zł.

Remont oczyszczalni z drenażem rozsączającym - krok po kroku

Remont oczyszczalni - krok 1. Zacząć trzeba było od odkopania drenażu
Krok 1) Zacząć trzeba było od odkopania drenażu. Wykonawca zrobił to lekką koparką wyposażoną w łyżkę nieco szerszą od pakietów drenażowych. Przy osadniku gnilnym i studzience rozdzielczej niczego nie ruszaliśmy.
Remont oczyszczalni - krok  2. Po dokopaniu się do rur drenażowych okazało się, że pakiety zamiast filtrować ścieki, zatrzymują je
Krok 2) Po dokopaniu się do rur drenażowych ułożonych na pakietach, okazało się że pakiety zamiast filtrować ścieki, zatrzymują je.
Remont oczyszczalni - krok 3. Wyciągnięcie wykonanych z syntetyku pakietów
Krok 3) Kolejny etap to wyciągnięcie wykonanych z syntetyku pakietów, w tej oczyszczalni w 3 rzędach było ich 6.
Remont oczyszczalni - krok 4. Nie wszystkie pakiety udało się wyciągnąć w całości
Krok 4) Nie wszystkie pakiety udało się wyciągnąć w całości
Remont oczyszczalni - krok 5. Grunt pod pakietami nie był specjalnie zanieczyszczony ściekami
Krok 5) Grunt pod pakietami nie był specjalnie zanieczyszczony ściekami.
Remont oczyszczalni - krok 6. Po minimalnym pogłębieniu uzyskaliśmy czysty wykop
Krok 6) Po minimalnym pogłębieniu uzyskaliśmy czysty wykop.
Remont oczyszczalni - krok 7. Finalnie 6 pakietów drenażowych zastąpiliśmy 12 tonami kruszywa
Krok 7) Wypełniliśmy go płukanym żwirem frakcji 16-32 mm. Finalnie 6 pakietów drenażowych zastąpiliśmy 12 tonami kruszywa.
Remont oczyszczalni - krok 8. Rury z tworzywa o średnicy 110 mm wystarczyło oczyścić
Krok 8) Rury z tworzywa o średnicy 110 mm wystarczyło oczyścić.
Remont oczyszczalni - krok 9. Rury układa się ze spadkiem umożliwiającym grawitacyjny spływ ścieków (2-3%)
Krok 9) I można je było ponownie wykorzystać. Rury układa się ze spadkiem umożliwiającym grawitacyjny spływ ścieków (2-3%).
Remont oczyszczalni - krok 10. Rury obsypano kruszywem
Krok 10) Następnie obsypano je kruszywem. Wykop miał prawie metr szerokości, pod rurami usypano około 30-40 cm żwiru, nad nimi warstwę o połowę cieńszą.
Remont oczyszczalni - krok 11. Kruszywo zostało przykryte geowłókniną, a ta delikatnie zasypana ziemią
Krok 11) Kruszywo zostało przykryte geowłókniną, a ta delikatnie zasypana ziemią. Rura na dole zdjęcia to studzienka napowietrzająca (nazywana też kominkiem napowietrzającym). Powinna być na końcu każdego ciągu rur drenażowych i ma wystawać nad poziom terenu około 0,5 m (żeby nie zakrył jej śnieg).
Remont oczyszczalni - krok 12. Pozostało zasypanie wykopu, na którym znowu zakładamy trawnik
Krok 12) Pozostało zasypanie wykopu, na którym znowu zakładamy trawnik

Przydomowa oczyszczalnia lepsza od szamba

Posiadacze działek pozbawionych dostępu do sieci kanalizacyjnej mogą wybierać między szczelnym szambem i przydomową oczyszczalnią ścieków.

Szambo jest tańsze w zakupie, ale drogie i kłopotliwe w eksploatacji. Przy 4-osobowej rodzinie i pojemności zbiornika 10 m3 trzeba je opróżniać raz, dwa razy w miesiącu. Za każdym razem płacąc za tę usługę około 200 zł. Trzeba też pamiętać o zamówieniu wozu asenizacyjnego, czyli szambiarki i przewidywać - jeśli na święta zaprosimy gości, a nie wybierzemy wcześniej ścieków, to katastrofa z szambem wybijającym przed elegancką rezydencją gotowa.

Oczyszczalnia jest droższa w zakupie, lecz wyraźnie tańsza w eksploatacji i prawie (zwracamy uwagę - prawie nie znaczy w ogóle!) bezobsługowa. Ale nie wszędzie można ją zrobić. Takie rozwiązanie musi dopuszczać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy.

Działka powinna być odpowiedniej wielkości. Jeśli nie jest podłączona do wodociągu, to będzie potrzebna studnia, a tę ma dzielić od oczyszczalni (położonego najbliżej drenu) przynajmniej 30 m. To samo dotyczy studni na działkach sąsiednich, zatem w gęstej zabudowie drenaż nie wchodzi w grę. Budowę zgłasza się w starostwie (potrzebna jest mapka i dokumentacja techniczna).

W przydomowych oczyszczalniach ścieki oczyszczane są najpierw beztlenowo, później tlenowo. Etap pierwszy - beztlenowy - odbywa się w osadniku gnilnym, drugi - tlenowy - w gruncie lub w zbiorniku oczyszczalni biologicznej.

Co ciekawe, jeżeli nieruchomość ma przydomową oczyszczalnię ścieków, nie trzeba - tak jak szamba - likwidować jej po wybudowaniu w ulicy sieci kanalizacyjnej.

tekst i zdjęcia Janusz Werner

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość zibi

28 Mar 2021, 11:51

U mnie drenaże nie odprowadzają wody ,pewnie się zamuliły co robić?

time image

12 Paź 2020, 08:56

Dokładnie drenaz to podstawa 

time image

Gość Instalator

18 Wrz 2020, 19:33

Najlepiej zrobić drenaż na tunelach rozsączających. Są takie tunele 150 l.

time image

Gość Andrzej

14 Sie 2020, 06:21

Mam oczyszczalnie z drenażem, całkiem niedawno powstała, więc remontu nie wymaga póki co. Miałem ostatnio tylko problem bo drenaże się gdzieś zatkały. Wypompowałem nieczystości, zrobiłem roztwór z preparatu Biomax i wlałem go przez studzienki rozdzielcze, jakoś poszło. Teraz ...

time image

Gość Tomasz

15 Lip 2020, 20:29

do " adsik" - pod drenażem nie może być geowłóknina - poczytaj o zjawisku kolmatacji

time image

11 Cze 2019, 11:14

"Nic nie niże wiecznie trwać" - a jednak w naszym odczuciu może. Wszystko zależy od poprawnego montażu oczyszczalni oraz drenażu. Najważniejsze to dokonać prawidłowej oceny gruntu i dobrać odpowiednie rozwiązanie. Jeśli o to wszystko zadbamy nasza oczyszczalnia może funkcjonować ...

time image

Gość Niedowiarek

21 Maj 2019, 07:31

"Nic nie może przecież wiecznie trwać" , ale po lekturze artykułu dochodzę do wniosku, że wymiana złoża została wykonana sprawnie i szybko a sama oczyszczalnia powinna funkcjonować poprawnie przez kilkanaście lata. Jest to ciekawa alternatywa dla kanalizacji miejskiej i szamba, które ...

time image

Gość adsik

12 Wrz 2018, 09:18

Tylko ciekawe że przy tym remoncie nie dano geowłókniny na dno i boki, przecież będzie się to szybko zamulać ziemią. Kruszywo powinno być całe owinięte aby zabezpieczyć przed drobnymi czastkami gruntu

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje