Baterie łazienkowe i kuchenne - praktyczne i pomocne

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Baterie łazienkowe i kuchenne - praktyczne i pomocne

Armatura to podstawowe wyposażenie każdej łazienki i kuchni. Oferta producentów jest tak szeroka, że każdy z łatwością dobierze modele stylistycznie i kolorystycznie pasujące do wnętrza. Ale estetyka to nie wszystko, powinno się też zadbać o wygodę korzystania z baterii oraz ekologię i oszczędzanie wody, zwłaszcza że mamy jej spory deficyt.

Baterie należą do kuchennej i łazienkowej biżuterii. Najmodniejsze są proste, wręcz ascetyczne formy, ale zwolennicy wnętrz w stylu retro także znajdą produkty dla siebie.

Krany różnią się rodzajem wykorzystanych materiałów - korpus najczęściej wykonany jest z mosiądzu, zaś powłoki wykończeniowe są rozmaite. Tańsze wyroby pokrywa się cienką powłoką z chromu, która z czasem ulega uszkodzeniom mechanicznym (rysuje się, łuszczy). Droższe mają długowieczną i wytrzymałą na wszelkie uszkodzenia powłokę PVD, powstałą przez osadzanie azotanu cyrkonu. Dostępne są w wersji matowej i błyszczącej, w odcieniach srebra, złota, mosiądzu, bieli, czerni i wielu innych.

Bateria stojąca nablatowa w złotym kolorze to hit ostatnich sezonów
Bateria stojąca nablatowa w złotym kolorze to hit ostatnich sezonów. (fot. Hansgrohe)

Baterie umywalkowe

Na ogół montuje się je jako naścienne i stojące (sztorcowe), lecz mogą też być wolno stojące, dopasowane do umywalek nablatowych lub wpuszczanych w blat.

Oprócz standardowych wersji, uruchamianych przez odkręcenie kurka albo naciśnięcie dźwigni, można nad umywalką zaplanować baterię bezdotykową, wyposażoną w czujnik podczerwieni, który reaguje na ruch dłonią.

Bateria bezdotykowa z czujnikiem podczerwieni
Model bezdotykowy z czujnikiem podczerwieni. Wypływ wody uruchamia się zbliżając rękę pod wylewkę. (fot. Oras)
Bateria umywalkowa stojąca w wykończeniu czarny mat z perlatorem
Bateria umywalkowa stojąca w wykończeniu czarny mat. Perlator napowietrza wodę i dzięki temu znacznie ogranicza jej zużycie. (fot. Kludi)

Baterie wannowe

Najpopularniejsze są modele do montowania na rancie misy lub na jej obudowie, choć nadal istnieje szereg wyrobów przystosowanych do osadzania na ścianie (natynkowe i podtynkowe). Przydatny jest dodatkowy mechanizm do zwijania węża, żeby nie zwisał w niecce wanny, rysując jej powłokę.

Bateria z szeroką kaskadową wylewką zapewnia mocniejsze doznania, niż ta o tradycyjnej szerokości. Kąpiący się może wizualnie i słuchowo poczuć się jak przy wodospadzie. Takie naśladowanie natury jest bardzo popularne, podobnie jak montaż efektownego modelu podłogowego przy wolno stojącej wannie.

Przy dobieraniu wersji każdego rodzaju baterii, ważne jest odpowiednie dopasowanie długości wylewki, jak również długości węża (powinien sięgać poza rant niecki).

Armatura wannowa w stylu glamour
Armatura w stylu glamour - połączenie mosiądzu i marmuru. (fot. Greston (Montaigne))
Wannowa bateria stojąca z wężem chowanym w obudowie i kaskadową wylewką
Wannowa bateria stojąca z wężem chowanym w obudowie i kaskadową wylewką. (fot. Ravak)
Wanny wolno stojące wyposaża się w armaturę stojącą montowaną do podłogi
Wanny wolno stojące wyposaża się w armaturę stojącą montowaną do podłogi. (fot. Villeroy & Boch)

Baterie prysznicowe

Obecnie coraz rzadziej stosuje się modele dwuuchwytowe, do wody zimnej i ciepłej. Zastępuje się je bateriami jednouchwytowymi z mieszaczem, które w prosty sposób umożliwiają ustawienie jej właściwej temperatury.

Podobnie jak odmiany umywalkowe i wannowe, te prysznicowe produkuje się w wersji natynkowej i podtynkowej. Natynkowe całe są widoczne na ścianie, w przypadku tych drugich tylko wyznaczone elementy wystają spod okładziny ściennej - uchwyty do regulowania strumienia, wąż ze słuchawką, ewentualnie deszczownica i głowice do wodnego masażu. Korpus oraz istotne części mieszające wodę ukryte są w ścianie.

Warianty podtynkowe ułatwiają pielęgnację, bo elementów do czyszczenia jest mniej. Zapewniają jednocześnie oszczędniejszą formę wystroju kabiny, co ma znaczenie w małych łazienkach. W tego typu modelach najważniejsze mechanizmy hydrauliczne są trudno dostępne. Głównie z tego powodu należy wybrać baterię wysokiej jakości. Tu nie sprawdzają się najtańsze wyroby - gdy się szybko zepsują, zbyt wcześnie będziemy zmuszeni do remontu.

Bateria natryskowa może być podtynkowa (a) lub natynkowa - ścienna (b)
Bateria natryskowa może być podtynkowa (a) lub natynkowa - ścienna (b). (fot. Ferro)
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Pod prysznicem przydaje się termostat, który służy do precyzyjnego ustawienia pożądanej temperatury wody. Ale nie w każdej łazience będzie działał właściwie - jeśli wodę użytkową przygotowuje przepływowy kocioł grzewczy, lepiej ustawić niezbyt wysoką temperaturę ciepłej wody na kotle i już nie mieszać jej z zimną (wtedy będzie się zmieniać co najwyżej wielkość strumienia wody, ale nie jej temperatura).

Bardzo atrakcyjnym i praktycznym elementem będzie deszczownica, bowiem obleje nas z góry przyjemną mżawką, a nawet delikatnym snopem światła. Niektóre nowoczesne modele sufitowe wyposażone są w oświetlenie diodowe w różnych kolorach. W czasie brania prysznica można więc dodatkowo urządzić seans chromoterapii.

Zestaw natryskowy z deszczownicą
Pod prysznicem przyda się zestaw natryskowy z deszczownicą. (fot. Dornbracht)

Kupując baterię do kabiny natryskowej, warto przyjrzeć się jakości wykończeniowej powłoki, mechanizmowi uchwytu główki słuchawki, jakości i długości węża prysznicowego (wąż nieskrętny nie powinien być zbyt długi, bo inaczej może się plątać pod nogami).

Baterie kuchenne

Krany w kuchni najczęściej montuje się na zlewozmywaku. Należy dobrać długość i wysokość wylewki do jego wielkości i kształtu (kwadratowe, prostokątne, okrągłe, trapezowe i narożne, jedno- lub dwukomorowe, z ociekaczem lub bez). Poszczególne modele różnią się od siebie, np. kształtem wylewki. Mogą być zaokrąglone albo kanciaste.

Na wygodę użytkowania baterii kuchennej w ogromnym stopniu wpływa liczba uchwytów regulujących ciśnienie oraz temperaturę wody. Do wyboru są modele z jednym uchwytem lub dwoma obrotowymi kurkami. Komfort korzystania z takich baterii zależy jednak od indywidualnych preferencji domowników.

Uwaga! Zdecydowanie warto stosować produkty z perlatorem, którego działanie sprzyja ekonomicznemu i ekologicznemu używaniu wody.

Baterie kuchenne różnią się także sposobem montażu. Ścienne mocuje się bezpośrednio do ściany, stojące osadza się w obudowie zlewu. Taki otwór można wyciąć samodzielnie, ale najlepiej zlecić to w sklepie, w którym zlew kupujemy. Dostępne są też wyroby fabrycznie przygotowane do takiego montażu.

Odmiany ścienne umożliwiają całkowite ukrycie przyłączy wodociągowych pod tynkiem, co zapewnia estetyczny wygląd, a także ułatwia zagospodarowanie szafek podzlewozmywakowych. Takie modele szczególnie dobrze sprawdzają się w małych kuchniach, w których brakuje miejsca do przechowywania.

Do montażu baterii stojącej potrzeba więcej przestrzeni. Najlepiej prezentuje się bez żadnych elementów wyposażenia powieszonych nad nią (bez szafek, półek). Takie produkty dobrze pasują zwłaszcza do przestronnych kuchni.

Do wyboru są nowoczesne modele z różnymi funkcjami, między innymi:

  • z elastyczną wylewką - strumień wody można zwrócić w dowolnym kierunku, co ułatwia mycie naczyń i całego zlewozmywaka, a także napełnianie nawet bardzo dużych naczyń. Takie wylewki dostępne są w kilku kolorach;
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
  • z wyciąganą wylewką - może być wyciągana, obracana o 360° i obsługiwana jedną ręką. Umożliwia napełnianie wodą i mycie wysokich garnków;
Baterie z wyciąganą wylewką ułatwiają napełnianie wodą i mycie wysokich naczyń. Jak wszystkie inne modele dostępne są w kilku różnych powłokach wykończenia. (fot. KFA Armatura)
  • składane - jednouchwytowe, stojące, przeznaczone są do zlewów usytuowanych pod oknem, zakres ruchów wylewki wynosi 90°, po złożeniu jej wysokość to zaledwie ok. 6 cm. Żeby zwiększyć wygodę użytkowania, wylewka jest obrotowa, zaś rączka uchwytu wydłużona, by zapewnić lepszą ergonomię;
Kran składany jest najlepszym rozwiązaniem pod oknem
Kran składany jest najlepszym rozwiązaniem pod oknem. (fot. Ferro)
  • dotykowe - aby swobodnie korzystać z wody o ustawionej wcześniej temperaturze i wyłączyć przepływ, wystarczy dotknąć baterii dłonią, łokciem. Niewielki przepływ (np. tylko 7,2 l/minutę) to oszczędne zużycie wody. Dotykowe uruchamianie umożliwia szybkie włączanie i wyłączanie, dzięki czemu czas jej wypływania jest krótszy. Odpowiednio ustawiona temperatura wody ochroni przed oparzeniem, a wysoka wylewka pozwala na swobodne napełnianie nawet dużych garnków, które możemy stabilnie trzymać dwoma rękami - wypływanie strumienia zakończymy, dotykając baterię garnkiem;
  • z funkcją filtrowania wody - wkład filtrujący montowany pod zlewem zapewnia czystą i smaczną wodę prosto z kranu. Sprzedawany jest w zestawie z baterią. Wystarcza do przefiltrowania 6000 l.
Bateria z funkcją filtrowania wody
Bateria z funkcją filtrowania wody. (fot. KFA Armatura)

Redaktor: Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: KFA Armatura

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje