Rodzaje baterii łazienkowych

Rodzaje baterii łazienkowych

Armatura łazienkowa to szeroka grupa produktów. Te nowoczesne potrafią zaskoczyć - zarówno swoją formą, jak i funkcjonalnością. Zapewniają domownikom komfort i bezpieczeństwo podczas użytkowania, a także pozwalają oszczędzać wodę.

Producenci dokładają starań, by wyróżnić swoje wyroby. Baterie mają więc ciekawe kształty. Ich projektowaniem zajmują się niekiedy gwiazdy światowego designu. Do jednego pomieszczenia możemy kupić modele pochodzące z jednej kolekcji - serie markowej armatury oferowane są jako wielowariantowe.

Nowoczesna armatura łazienkowa
Nowoczesna armatura łazienkowa (fot. Dornbracht)

Rodzaje baterii umywalkowych

Do umywalki można dobrać baterię jedno- lub dwuuchwytową, przeznaczoną do montażu ściennego, albo sztorcową o określonej wysokości.

Coraz rzadziej widujemy tradycyjne modele dwuuchwytowe (kiedyś były tylko takie), w których temperaturę wody ustawia się za pomocą dwóch pokręteł/kurków. Jest to niezbyt wygodne i mało precyzyjne. Jednak nowoczesne wyroby tego typu charakteryzują się ciekawym wyglądem w stylu retro i mają swoich zwolenników. Szybko przyjęła się armatura z mieszaczem ciepłej i zimnej wody - wyposażona w jeden uchwyt. To bardzo komfortowe rozwiązanie, wystarczy bowiem jedna wolna ręka, by puścić strumień o właściwej sile i temperaturze. Regulacja trwa krócej, więc zużycie wody jest mniejsze. Co bardzo ważne - pożądanej temperatury nie musimy za każdym razem ustawiać na nowo.

Jednouchwytowa bateria nablatowa w oryginalnym białym kolorze
Jednouchwytowa bateria nablatowa w oryginalnym białym kolorze. (fot. KFA Armatura)

Najpopularniejsze są modele stojące, czyli sztorcowe, bo standardem jest montaż baterii w blacie lub w umywalce (w fabrycznie przygotowanym otworze). Instalację wodną doprowadza się od spodu, a podłączenia chowa w szafce. Taką armaturę łatwo jest zamontować, jak również wymienić w razie potrzeby. Wylewki baterii stojących mogą być stałe (nieruchome) lub obracane. Różnią się ponadto długością i wysokością. Należy je dopasować do wielkości umywalki - sprawdzić, w które miejsce będzie trafiał strumień wypływającej wody.

Z kolei naścienne wymagają wyprowadzenia końcówek rur w konkretnym miejscu jeszcze przed wykończeniem wnętrza (przed przyklejeniem glazury) i obecnie stosowane są zwłaszcza w starych budynkach, gdzie ze ścian wyprowadzona jest już instalacja wodna. Baterie takie występują jako natynkowe i podtynkowe. Te pierwsze (tradycyjne) są w całości widoczne na ścianie. W przypadku drugich widzimy jedynie uchwyty do regulowania strumienia wody (w modelach prysznicowych również wąż ze słuchawką czy deszczownicę). Korpus oraz elementy mieszające wodę ukryte są w ścianie. Najważniejsze mechanizmy hydrauliczne są zatem trudno dostępne. Z tego powodu należy wybrać wyroby wysokiej jakości.

Stojąca elektroniczna bateria umywalkowa z czujnikiem podczerwieni, mieszaczem i ogranicznikiem temperatury
Stojąca elektroniczna bateria umywalkowa z czujnikiem podczerwieni, mieszaczem i ogranicznikiem temperatury. (fot. Grohe)

Materiał i forma baterii łazienkowych

W sprzedaży znajdziemy baterie bardziej kanciaste, geometryczne, jak i obłe, o zaokrąglonych kształtach. Zarówno w stylu nowoczesnym, jak i retro.

Większość obecnie oferowanych modeli ma korpus z mosiądzu, ewentualnie ze stali. Nie jesteśmy jednak skazani na jeden rodzaj wykończenia powierzchni. Oprócz popularnego chromu możemy kupić armaturę satynową, białą, czarną czy w kolorze złotym.

Rodzaje baterii wannowych

Najpopularniejsze są modele do montażu na rancie wanny lub na jej obudowie, choć znajdziemy też szereg wyrobów przystosowanych do osadzania na ścianie oraz efektowne baterie podłogowe stosowane w przypadku niecek wolno stojących.

Większość wyposażona jest w rączkę natryskową - zwróćmy uwagę, aby wąż był odpowiedniej długości. Bardzo efektownie prezentują się baterie podtynkowe z automatycznym zwijaczem węża. Pamiętajmy jednak, że element ten może ulegać awariom - zapewnijmy sobie zatem łatwy dostęp do mechanizmu poprzez otwór rewizyjny. Bezpieczniej jest też kupować armaturę sprawdzonych marek.

Wanna to zwykle miejsce relaksu, dlatego świetnie sprawdzają się tu baterie z wylewką kaskadową - otwartą. Woda wydobywa się z niej z mniejszym hałasem.

Bateria wannowa czterootworowa, z wyciąganą rączką natrysku
Bateria wannowa czterootworowa, z wyciąganą rączką natrysku. Może być montowana na brzegu wanny lub w półce tuż obok niej. (fot. Ferro)
Efektowny model wannowy otworowy, z powierzchnią o wysokim połysku, wytwarzaną na bazie miedzi i złota
Efektowny model wannowy otworowy, z powierzchnią o wysokim połysku, wytwarzaną na bazie miedzi i złota. (fot. Dornbracht)
Bardzo modna, czarna bateria wannowa podłogowa
Bardzo efektownie prezentują się baterie podłogowe, montowane obok wanien wolno stojących. (fot. KFA Armatura)
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Rodzaje baterii prysznicowych

Wyposażone są w słuchawkę prysznicową, którą można umieścić na wybranej wysokości (na drążku), a niekiedy też w deszczownicę, oblewającą z góry przyjemną mżawką albo silnym strumieniem (czasem również światłem). Niektóre nowoczesne baterie mają wbudowane oświetlenie diodowe, emitujące światło w różnych kolorach. Podczas kąpieli można więc dodatkowo urządzić seans chromoterapii.

W strefie prysznicowej standardem są modele z termostatem, które umożliwiają precyzyjne ustawianie pożądanej temperatury wody. Jedno pokrętło służy do regulacji temperatury, drugie do ustawiania siły strumienia.

Skuteczne zarządzanie ciepłem zapewniają wyroby z mechanicznym ogranicznikiem, pozwalającym ustalić temperaturę maksymalną. Żeby ją przekroczyć, zwykle trzeba wcisnąć przycisk blokujący. Termostat z modułem elektronicznym można dodatkowo zaprogramować, zapisując kilka scenariuszy - według preferencji domowników.

Baterie wannowe też często mają termostat, umywalkowe rzadko.

Zestaw prysznicowy termostatyczny z deszczownicą to właściwie standardowe wyposażenie strefy natrysku. (fot. z lewej: Grohe, fot. z prawej: KFA Armatura)
Natryskowy zestaw podtynkowy jednouchwytowy
Natryskowy zestaw podtynkowy jednouchwytowy, to oryginalne rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz. (fot. Laveo)

Baterie łazienkowe a oszczędność wody

Baterie wyposażone w perlator pozwalają zmniejszyć zużycie wody nawet o 40%. Urządzenie to napowietrza strumień, dzięki czemu wydaje się on obfitszy.

Praktycznym rozwiązaniem są też ograniczniki wypływu - aby uzyskać pełen strumień, trzeba pokonać pewien opór podczas odkręcania wody. Wyłączniki czasowe i baterie z czujnikiem ruchu przydają się zwłaszcza wtedy, gdy z kranów korzystają dzieci.

Dość drogim, ale wartym uwagi wariantem są baterie elektroniczne z pamięcią ustawień. Wypływająca z nich woda nie wymaga regulacji, co także sprzyja oszczędności.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Ravak

Małgorzata Kolmus
Małgorzata Kolmus

Autorka artykułów związanych m.in. z wykańczaniem i urządzaniem ogrodów oraz wnętrz. Zwolenniczka koncepcji slow design w urządzaniu wnętrz, mającej na uwadze świadomy dobór produktów i indywidualne dopasowywanie rozwiązań. Prywatnie zajmuje się malarstwem, które jest jej największą pasją.

Komentarze

Gość davvka
25-02-2021 21:28
Ja zdecydowałam się na czarne baterię i do umywalki i do wanny , super się sprawują i pasują do mojego wnętrza.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz