Rodzaje baterii łazienkowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Rodzaje baterii łazienkowych

Jakie są najpopularniejsze baterie wannowe? Jakie są rodzaje baterii prysznicowych? Z jakich materiałów są wykonane baterie łazienkowe?

W łazienkowej hierarchii baterie przyjmują rolę niezbędnych asystentów, po cichu pełniących ważne zadania. Współczesne modele określane są mianem 4 razy E - estetyczne, ergonomiczne, ekologiczne i ekonomiczne. Mogą zadawać szyku i oszczędniej podawać wodę (obliczono, że jej zużycie w domowej łazience wynosi aż 70%, a przecież nikt nie chce nabijać codziennie na licznik hektolitrów).

Baterie różnią się rodzajem wykorzystanych materiałów - korpus najczęściej wykonany jest z mosiądzu, ale powłoki wykończeniowe są różnorodne. Tańsze wyroby pokrywa się cienką powłoką z chromu, która z czasem ulega uszkodzeniom mechanicznym (rysuje się, łuszczy). Droższe mają długowieczną i wytrzymałą na wszelkie uszkodzenia powłokę PVD, powstałą poprzez osadzenie azotanu cyrkonu. Technologię opracowano w laboratoriach NASA na potrzeby lotów kosmicznych, lecz na szczęście częściej ląduje ona na ziemi, m.in. w łazienkach.

RODZAJE BATERII ŁAZIENKOWYCH

  • Baterie wannowe

Najpopularniejsze są modele do montowania na rancie misy lub na jej obudowie, choć nadal istnieje szereg wyrobów przystosowanych do osadzania na ścianie (w tym rozwiązaniu są wersje natynkowe i podtynkowe). Przydatny jest dodatkowy mechanizm do zwijania węża, żeby nie zwisał w niecce wanny, rysując jej powłokę.

Bateria z szeroką kaskadową wylewką zapewnia mocniejsze doznania, niż ta o tradycyjnej szerokości. Kąpiący się może wizualnie i słuchowo poczuć się jak przy wodospadzie. Takie naśladowanie natury jest bardzo modne podobnie jak montaż efektownego modelu podłogowego przy wolno stojącej wannie. We wszystkich rodzajach baterii ważnym elementem jest odpowiednie dopasowanie długości wylewki, jak również długości węża (powinien sięgać poza rant niecki).

Bateria wannowa ścienna
Bateria wannowa wielootworowa
Bateria wannowa ścienna (fot. po lewej) i wielootworowa (fot. po prawej). (fot. Ferro)
  • Baterie prysznicowe

W niepamięć dawno odeszły modele dwuuchwytowe, do wody zimnej i ciepłej, nie były dostatecznie wygodne. Teraz stosuje się inny mechanizm - lewy uchwyt przeznacza do ustawiania jej ciśnienia (i ewentualnie przełączania strumienia na słuchawkę, albo deszczownicę), a prawy - temperatury. Pod prysznicem przydaje się termostat, który służy do precyzyjnego ustawienia pożądanej temperatury wody. Ale nie w każdej łazience będzie działał właściwie - jeśli wodę użytkową przygotowuje przepływowy kocioł grzewczy, lepiej sprawdzi się zwykła bateria bez termostatu.

Super użyteczna będzie deszczownica, bo obleje nas z góry przyjemną mżawką, a nawet delikatnym snopem światła. Niektóre nowoczesne modele sufitowe wyposażone są w oświetlenie diodowe w różnych kolorach. W czasie natrysku można więc dodatkowo urządzić seans chromoterapii.

Zestaw natryskowy z deszczownicą
W każdej kabinie przysznicowej przyda się zestaw natryskowy z deszczownicą. (fot. Ferro)

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Baterie prysznicowe (podobnie zresztą jak wannowe i wannowo-prysznicowe) produkuje się w wersji natynkowej i podtynkowej. Natynkowe całe są widoczne na ścianie, u tych drugich tylko wyznaczone elementy "wyrastają" spod okładziny ściennej. Na zewnątrz wystają jedynie uchwyty do regulowania strumienia wody, wąż ze słuchawką, ewentualnie deszczownica i głowice do wodnego masażu. Natomiast masywny korpus oraz istotne części mieszające wodę ukryte są w ścianie.

Rozwiązania podtynkowe ułatwiają pielęgnację kabiny, bo elementów do czyszczenia jest mniej. Zapewniają jednocześnie oszczędniejszą formę wystroju, co ma znaczenie w małych łazienkach. Nie możemy jednak zapominać, że w tego typu modelach najważniejsze mechanizmy hydrauliczne są trudno dostępne. Głównie z tego powodu należy wybrać baterię o wysokiej gwarantowanej jakości. Tu nie sprawdzają się najtańsze wyroby - gdy się szybko zepsują, zbyt wcześnie będziemy zmuszeni do remontu.

Bateria natryskowa podtynkowa
Bateria natryskowa ścienna
Bateria natryskowa może być podtynkowa (fot. po lewej) lub ścienna (fot. po prawej). (fot. Ferro)

Kupując baterię do kabiny natryskowej, warto przyjrzeć się jakości wykończeniowej powłoki, mechanizmowi uchwytu główki słuchawki, jakości i długości węża prysznicowego (wąż nieskrętny nie powinien być zbyt długi, bo inaczej może się plątać pod nogami).

Lilianna Jampolska
fot. otwierająca: Ravak

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny