Umywalki i baterie w nowoczesnej formie

Umywalki i baterie w nowoczesnej formie

Podstawowym wyposażeniem wszystkich łazienek jest umywalka z baterią - nablatowa, wpuszczana w zabudowę lub wolno stojąca. W zależności od aranżacji wnętrza, może być wykonana z ceramiki, akrylu, szkła, metalu, a nawet drewna. Zastosowane baterie przede wszystkim mają ułatwiać oszczędzanie wody. One również oferowane są w szerokiej gamie typów, kształtów i wersji wykończenia. Oba te sprzęty powinny stanowić komplet, pasujący do reszty sanitariatów.

Zaplanowanie i urządzenie łazienki to jedno z najważniejszych zadań, realizowanych podczas wykańczania domu. Projektowanie należy zacząć od podjęcia decyzji, jakie sprzęty w tym pomieszczeniu mają się znaleźć i gdzie je ulokować. Taki wstępny plan zawiera każdy projekt domu. Nierzadko jednak położenie elementów ustalone na etapie projektowania budynku nie do końca okazuje się właściwe po przymiarkach w gotowym już wnętrzu.

Oczywiście, najwygodniej do tego zadania zatrudnić architekta wnętrz. Jeżeli samodzielnie zamierzamy zaaranżować to pomieszczenie, poszukajmy inspiracji w czasopismach wnętrzarskich, na stronach internetowych producentów wyposażenia łazienkowego oraz na forach poświęconych tej tematyce. Przejrzenie trendów i oferty rynkowej znacznie ułatwi planowanie, bo w większym stopniu sprecyzuje oczekiwania.

Najlepiej jeśli w projekcie budynku przewidziano co najmniej dwie łazienki. Wówczas, w zależności od ich wielkości oraz preferencji domowników, w każdej z nich można zaplanować inne sprzęty, np. w dużej, przy sypialniach na piętrze, cały komplet - umywalkę, WC, bidet, pisuar, wannę i kabinę prysznicową, a w mniejszej na parterze zamontować tylko niektóre z nich.

Właściciele przestronnego pokoju kąpielowych mogą, oczywiście, pokusić się o zorganizowanie w nim strefy spa - z wygodną wanną z hydromasażem oraz sauną.

Umywalka nablatowa może być symetryczna z wąską "półką" wzdłuż dłuższej krawędzi (fot. z lewej: Swiss Meyer) lub niesymetryczna z dodatkową przestrzenią z jednej strony (fot. z prawej: Geberit).

Umywalki

Umywalka wyposażona w baterię, najlepiej oszczędzającą wodę, musi się znaleźć w każdej łazience oraz w toalecie. W większym wnętrzu poza nią i WC można zaplanować też bidet i pisuar. Oba te sprzęty najczęściej podwiesza się na stelażu, ukrytym w ścianie zabudowanej płytami g-k.

Umywalka powinna być zamontowana na wygodnej wysokości i mieć odpowiednią wielkość, pozwalającą na swobodne korzystanie z niej - mycie rąk, zębów, golenie, a nawet ręczne pranie. Zaleca się, żeby miała co najmniej 40 cm szerokości i długości, była odsunięta 30 cm od wszystkich elementów, które ograniczałyby ruchy rąk, takich jak ściana czy kabina prysznicowa, oraz by zostawić przed nią przynajmniej 70 cm wolnej przestrzeni.

Nowoczesne umywalki (fot. z lewej: Villeroy & Boch, fot. z prawej: Inbani)
Umywalkę można kupić w prawie każdym kolorze i kształcie, nie tylko wykonaną z ceramiki, ale też z metalu i kamienia. (fot. z lewej: Rea, fot. z prawej: Invena)

Najpopularniejsze są modele ceramiczne, charakteryzujące się dużą trwałością, odpornością na zarysowanie, zaplamienie, osadzanie się kamienia i rdzy. Nietrudno utrzymać je w czystości. Poza tym bez problemu można do nich dobrać sedes, bidet, pisuar - zaprojektowane w tej samej stylistyce. Producenci oferują bowiem całe linie ceramicznych urządzeń sanitarnych o podobnych formach, dzięki czemu możemy łatwo uzyskać spójny wystrój łazienki.

Oprócz modeli z ceramiki można kupić umywalki wykonane z kamienia, konglomeratu, szkła, metalu, tworzywa sztucznego - kwadratowe, prostokątne, okrągłe, owalne. Taki sprzęt na pewno będzie się wyróżniał na tle reszty wyposażenia.

Umywalka zintegrowana z blatem, uchwytem na ręcznik i miejscem na chusteczki
W toalecie można zamontować umywalkę zintegrowaną z blatem, uchwytem na ręcznik i miejscem na chusteczki (fot. Antado)
Miniumywalka (22 x 40 cm) w zestawie z wąską szafką
Miniumywalka (22 x 40 cm) w zestawie z wąską szafką (fot. Oristo).

Poza materiałem i kształtem, rodzaje umywalek charakteryzuje odmienny sposób montażu. Bardzo popularne obecnie są wersje nablatowe. Żeby były funkcjonalne, powinny być odpowiednio duże, aby przy myciu rąk woda nie chlapała na blat czy podłogę.

Modele wpuszczone w blat lub całkowicie zabudowane podblatowe są także często wybierane. Zwykle mają prostą formę, eksponowana jest jedynie ich górna część. Można też kupić odmiany naszafkowe, sprzedawane w komplecie z odpowiednią szafką.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Producenci oferują również umywalki osadzone na stelażu, pasujące do łazienek w stylu loft, na dekoracyjnych nóżkach albo postumencie, przeznaczone do klasycznych wnętrz oraz wolno stojące, np. w formie kolumn.

Umywalka na metalowym stelażu
We wnętrzu urządzonym z stylu loftowym sprawdzi się model osadzony na metalowym stelażu (fot. Burlington)
Umywalka na postumencie
Umywalka na postumencie (fot. Burlington).
Umywalka na dekoracyjnych nogach
Umywalka na dekoracyjnych nogach (fot. Devon)
Oryginalne modele z tworzyw - wolno stojący w formie kolumny (fot. z lewej: Riho) i nablatowy w kształcie papierowej łódki origami (fot. z prawej: Marmoni).
Uzupełnieniem umywalki nablatowej może być szafka ze zintegrowanym oświetleniem
Uzupełnieniem umywalki nablatowej może być szafka ze zintegrowanym oświetleniem. (fot. Geberit)

Baterie umywalkowe

Różnią się rodzajem wykorzystanych materiałów - korpus najczęściej wykonany jest z mosiądzu, zaś powłoki wykończeniowe są rozmaite. Na tańszych wyrobach jest to cienka warstwa chromu, która z czasem ulega uszkodzeniom mechanicznym (rysuje się, łuszczy). Droższe mają długowieczną i wytrzymałą na wszelkie uszkodzenia powłokę PVD z azotanu cyrkonu. Dostępne są w wersji matowej i błyszczącej, w odcieniach srebra, złota, mosiądzu, bieli, czerni i wielu innych.

Baterie umywalkowe na ogół montuje się jako naścienne i stojące (sztorcowe), lecz mogą też być wolno stojące, dopasowane do umywalek nablatowych lub wpuszczanych w blat oraz podtynkowe.

Oprócz standardowych wersji, uruchamianych przez odkręcenie kurka albo naciśnięcie dźwigni, można nad umywalką zaplanować baterię bezdotykową, wyposażoną w czujnik podczerwieni, który reaguje na ruch dłonią.

Baterie podtynkowe montuje się przed wykończeniem ścian
Baterie podtynkowe montuje się przed wykończeniem ścian. (fot. KFA Armatura)
Bateria umywalkowa stojąca nablatowa złota
Bateria umywalkowa stojąca nablatowa złota (fot. Hansgrohe)
Bateria umywalkowa stojąca nablatowa w kilku wersjach wykończenia - czarna (fot. z lewej: Ferro) lub biała (fot. z prawej: KFA Armatura).
Industrialna wysoka (29,5 cm) bateria do montażu na blacie przy umywalce
Industrialna wysoka (29,5 cm) bateria do montażu na blacie przy umywalce. (fot. Rea)
Bateria umywalkowa z szeroką kaskadową wylewką
Model z szeroką kaskadową wylewką, dostępny w 11 metalicznych odcieniach. (fot. Hansgrohe)

Redaktor: Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Kludi

Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska

W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.

Komentarze

Gość Edzio
29-03-2009 12:25
Wygląda jak idz stąd. Jak nerka w szpitalu. Jak pomyłka.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz