- Jakie rodzaje umywalek są dostępne na rynku?
- Jakie są rodzaje baterii umywalkowych?

Zaplanowanie i urządzenie łazienki to jedno z najważniejszych zadań, realizowanych podczas wykańczania domu. Projektowanie należy zacząć od podjęcia decyzji, jakie sprzęty w tym pomieszczeniu mają się znaleźć i gdzie je ulokować. Taki wstępny plan zawiera każdy projekt domu. Nierzadko jednak położenie elementów ustalone na etapie projektowania budynku nie do końca okazuje się właściwe po przymiarkach w gotowym już wnętrzu.
Oczywiście, najwygodniej do tego zadania zatrudnić architekta wnętrz. Jeżeli samodzielnie zamierzamy zaaranżować to pomieszczenie, poszukajmy inspiracji w czasopismach wnętrzarskich, na stronach internetowych producentów wyposażenia łazienkowego oraz na forach poświęconych tej tematyce. Przejrzenie trendów i oferty rynkowej znacznie ułatwi planowanie, bo w większym stopniu sprecyzuje oczekiwania.
Najlepiej jeśli w projekcie budynku przewidziano co najmniej dwie łazienki. Wówczas, w zależności od ich wielkości oraz preferencji domowników, w każdej z nich można zaplanować inne sprzęty, np. w dużej, przy sypialniach na piętrze, cały komplet - umywalkę, WC, bidet, pisuar, wannę i kabinę prysznicową, a w mniejszej na parterze zamontować tylko niektóre z nich.
Właściciele przestronnego pokoju kąpielowych mogą, oczywiście, pokusić się o zorganizowanie w nim strefy spa - z wygodną wanną z hydromasażem oraz sauną.
Umywalki
Umywalka wyposażona w baterię, najlepiej oszczędzającą wodę, musi się znaleźć w każdej łazience oraz w toalecie. W większym wnętrzu poza nią i WC można zaplanować też bidet i pisuar. Oba te sprzęty najczęściej podwiesza się na stelażu, ukrytym w ścianie zabudowanej płytami g-k.
Umywalka powinna być zamontowana na wygodnej wysokości i mieć odpowiednią wielkość, pozwalającą na swobodne korzystanie z niej - mycie rąk, zębów, golenie, a nawet ręczne pranie. Zaleca się, żeby miała co najmniej 40 cm szerokości i długości, była odsunięta 30 cm od wszystkich elementów, które ograniczałyby ruchy rąk, takich jak ściana czy kabina prysznicowa, oraz by zostawić przed nią przynajmniej 70 cm wolnej przestrzeni.
Najpopularniejsze są modele ceramiczne, charakteryzujące się dużą trwałością, odpornością na zarysowanie, zaplamienie, osadzanie się kamienia i rdzy. Nietrudno utrzymać je w czystości. Poza tym bez problemu można do nich dobrać sedes, bidet, pisuar - zaprojektowane w tej samej stylistyce. Producenci oferują bowiem całe linie ceramicznych urządzeń sanitarnych o podobnych formach, dzięki czemu możemy łatwo uzyskać spójny wystrój łazienki.
Oprócz modeli z ceramiki można kupić umywalki wykonane z kamienia, konglomeratu, szkła, metalu, tworzywa sztucznego - kwadratowe, prostokątne, okrągłe, owalne. Taki sprzęt na pewno będzie się wyróżniał na tle reszty wyposażenia.

Poza materiałem i kształtem, rodzaje umywalek charakteryzuje odmienny sposób montażu. Bardzo popularne obecnie są wersje nablatowe. Żeby były funkcjonalne, powinny być odpowiednio duże, aby przy myciu rąk woda nie chlapała na blat czy podłogę.
Modele wpuszczone w blat lub całkowicie zabudowane podblatowe są także często wybierane. Zwykle mają prostą formę, eksponowana jest jedynie ich górna część. Można też kupić odmiany naszafkowe, sprzedawane w komplecie z odpowiednią szafką.
- Jak powinna wyglądać łazienka bez barier?
- Ona jest harmonią. Nowa kolekcja ceramiki łazienkowej Roca
- Baterie Agawa w łazience. Polacy je pokochają!
- Jak mądrze zagospodarować przestrzeń pod prysznicem dla wszystkich domowników?
Producenci oferują również umywalki osadzone na stelażu, pasujące do łazienek w stylu loft, na dekoracyjnych nóżkach albo postumencie, przeznaczone do klasycznych wnętrz oraz wolno stojące, np. w formie kolumn.
Baterie umywalkowe
Różnią się rodzajem wykorzystanych materiałów - korpus najczęściej wykonany jest z mosiądzu, zaś powłoki wykończeniowe są rozmaite. Na tańszych wyrobach jest to cienka warstwa chromu, która z czasem ulega uszkodzeniom mechanicznym (rysuje się, łuszczy). Droższe mają długowieczną i wytrzymałą na wszelkie uszkodzenia powłokę PVD z azotanu cyrkonu. Dostępne są w wersji matowej i błyszczącej, w odcieniach srebra, złota, mosiądzu, bieli, czerni i wielu innych.
Baterie umywalkowe na ogół montuje się jako naścienne i stojące (sztorcowe), lecz mogą też być wolno stojące, dopasowane do umywalek nablatowych lub wpuszczanych w blat oraz podtynkowe.
Oprócz standardowych wersji, uruchamianych przez odkręcenie kurka albo naciśnięcie dźwigni, można nad umywalką zaplanować baterię bezdotykową, wyposażoną w czujnik podczerwieni, który reaguje na ruch dłonią.
Redaktor: Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Kludi
Zdaniem naszych Czytelników
Gość Edzio
29 Mar 2009, 12:25
Wygląda jak idz stąd. Jak nerka w szpitalu. Jak pomyłka.