Ceramika łazienkowa, wanny, kabiny prysznicowe

Ostatnio dodane produkty
Ceramika łazienkowa, wanny, kabiny prysznicowe
Odpływ liniowy można dziś zaplanować prawie w każdej łazience, nawet tej remontowanej - czyli tam, gdzie nie był pierwotnie przewidziany. Inwestorzy, którzy mieli okazję z niego korzystać, zgadzają się, że to sprytne urządzenie - niemal niewidoczne, a sprawnie odprowadzające wodę oraz umożliwiające stworzenie prysznica bez barier i stopni.

Jedynym elementem odpływu liniowego, widocznym w pomieszczeniu, jest listwa maskująca korytko odwodnieniowe, znajdująca się na poziomie posadzki. Zróżnicowane i modne wzornictwo listew (zwanych również maskownicami, rusztami) sprawia, że świetnie prezentują się praktycznie w każdej łazience, a inwestorzy chętnie sięgają po takie rozwiązanie. Producenci nadają im minimalistyczny charakter. Często mają one postać gładkich stalowych elementów z wąską szczeliną odpływową.

Niektóre przystosowane są do zamaskowania płytkami podłogowymi, dzięki czemu całkowicie wtapiają się w płaszczyznę posadzki. Prysznic pozbawiony brodzika, a niekiedy też kabiny, jest właściwie niewidoczny. Woda trafia bezpośrednio na posadzkę, nie zalewając łazienki - dzięki odpowiedniemu spadkowi szybko trafia do korytka odpływowego, wbudowanego w podłogę. Stamtąd kierowana jest do rury odprowadzającej.

ODPŁYW LINIOWY - RODZAJE I WZORY

Producenci odwodnień liniowych stale oferują nowości w zakresie wzornictwa, ciekawe elementy wyposażenia oraz nowatorskie rozwiązania, zapewniające funkcjonalność takich systemów. Listwy w postaci rusztów mają na całej długości otwory, które mogą mieć bardzo różny kształt. Z kolei modele szczelinowe nie są perforowane, a woda odpływa szczeliną znajdująca się na ogół między krawędziami pokrywy i brzegiem korytka. Powierzchnia maskownicy (niezależnie od jej typu i rodzaju materiału) musi wykazywać właściwości antypoślizgowe.

Zwolennicy niestandardowych rozwiązań mogą kupić ruszt efektownie podświetlany diodami LED. Włączają się one wtedy, gdy korytko wypełni się wodą. Zastosowanie źródeł światła LED umożliwia płynną zmianę kolorów.

Ciekawym rozwiązaniem łazienkowego odpływu liniowego są wąskie listwy szczelinowe (fot. Schedpol)

ODPŁYW LINIOWY - MATERIAŁY

Większość dostępnych w sprzedaży maskownic to wyroby ze stali nierdzewnej polerowanej (błyszczące) lub satynowanej (matowe), perforowane lub pełne. Jednak znajdziemy też aluminiowe, ceramiczne, szklane w rozmaitych kolorach, a nawet z różnych gatunków drewna egzotycznego i tworzywa sztucznego.

Ciekawym wariantem są modele stalowe, przeznaczone do wklejenia weń przyciętych na wymiar płytek podłogowych (gresowych, kamiennych) albo desek z drewna egzotycznego. Przy takim wykończeniu odwodnienie nie odróżnia się od posadzki.

Niezależnie od tego, na jaki materiał się zdecydujemy, wybierajmy wyroby wysokiej jakości, renomowanej marki. Aby przez lata wyglądały estetycznie, muszą być trwałe, dobrze zaprojektowane. Po zamontowaniu będą bowiem stale poddawane działaniu wody, zmian wilgotności, środków czystości, a także naciskowi.

ODPŁYW LINIOWY - KSZTAŁTY I WYMIARY

Odpływ liniowy nie musi mieć formy wydłużonego prostokąta. W sprzedaży są modele narożne (w kształcie litery L, inaczej kątowe) i łukowe. Te pierwsze często montuje się w narożniku ścian – choć nie stanowi to reguły - zaś drugie dobiera do kabin o zaokrąglonych ściankach.

Wymiary rynienki odwodnieniowej (nazywanej też korytkiem lub kanałem) mogą być bardzo różne. Szerokość od 1,2 cm do kilkunastu cm, zaś długość 30-200 cm. Parametry te nie mają decydującego wpływu na efektywność odprowadzania wody (w tej kwestii najważniejsza jest przepustowość syfonu) - raczej na kwestie wizualne.

Ciekawą propozycją są korytka, które można przycinać na odpowiednią długość. Zapewnia to dużą elastyczność podczas aranżacji strefy prysznicowej. Niektóre produkty przewidziane są do łączenia szeregowego za pomocą specjalnych łączników. Można zintegrować nawet kilka odpływów w dowolny kształt (np. litery L czy U).

Natomiast całkowita wysokość systemu odwodnienia (korytka z listwą i syfonem) jest decydująca w przypadku montażu w remontowanej łazience. Odwodnienie o niewielkiej wysokości łatwiej zmieścić w podłodze/stropie. Standardowo zajmuje ono 12 cm, ale są też niskie, 5,5 cm wersje. Niektóre z kolei mają nawet 16 cm. Kluczową rolę odgrywają tu wymiary zastosowanego syfonu.

Maskownica wypełniona odpowiednio przyciętą płytą kamienną (fot. Tece)

DOBRE MIEJSCE NA ODPŁYW LINIOWY

Odwodnienie liniowe na ogół montuje się wzdłuż ściany, czasem w centralnej części strefy prysznicowej albo na jej granicy. Natrysk z takim odpływem można zaś planować praktycznie w dowolnym miejscu łazienki. Powierzchni i kształtu strefy prysznicowej nie ograniczają bowiem wymiary brodzika. Ma to szczególne znaczenie w małych wnętrzach lub o niestandardowym kształcie - natrysk można zaplanować w niewielkiej wnęce czy narożniku pomieszczenia, oddzielając go szklanym przepierzeniem albo powracającą do łask zasłoną (zamiast kabiny).

System jest też często montowany w dużych łazienkach czy pokojach kąpielowych, które dzięki takiemu minimalistycznemu rozwiązaniu wyglądają przestronniej i nowocześniej. Tu prysznic może zająć dużo miejsca, a nawet znaleźć się na środku pomieszczenia. Nie trzeba go zamykać kabiną, by nie zachlapać reszty posadzki.

Obecnie istnieje też możliwość umieszczenia maskownicy na ścianie. O ile dawniej instalowano tylko podłogowe wpusty punktowe, dziś do wyboru mamy rozmaite rodzaje odwodnień liniowych, w tym także wersje ścienne. Maskownicę montuje się tuż przy posadzce, a wewnątrz ściany - syfon i rurę odpływową.

Rozwiązanie to nie jest zbyt popularne, lecz umożliwia uzyskanie całkowicie jednolitej posadzki we wnętrzu. Jest też niezastąpione, gdy konstrukcja podłogi nie pozwala na zainstalowanie w niej odwodnienia - np. w sytuacji, kiedy zamontowane są w niej maty lub przewody grzewcze. W przypadku korytka w podłodze, syfon musiałby się znajdować przynajmniej 20 cm od przewodu - w przeciwnym razie wysychałaby w nim woda.

ISTOTNE ZALETY ODPŁYWU LINIOWEGO

Bezprogowe natryski z odpływem liniowym mają zarówno walory estetyczne, jak i użytkowe. Wyeliminowanie brodzika i zlicowanie odwodnienia z posadzką łazienki zapewnia przede wszystkim komfortowe wchodzenie pod prysznic. To duża zaleta dla osób starszych, o mniejszej sprawności ruchowej oraz dzieci.

Rozwiązanie takie zwiększa zatem bezpieczeństwo domowników. Zabezpiecza też łazienkę, jak również pozostałe pomieszczenia, przed zalaniem w razie awarii pralki. Istotna jest też łatwość utrzymania takiej przestrzeni w czystości. Posadzkę z płytek prościej myć, niż brodzik z tradycyjną kabiną, gdzie w licznych zakamarkach może gromadzić się trudny do usunięcia brud i osad.

Prysznic bez brodzika jest przyjazny osobom o mniejszej sprawności ruchowej. Posadzka pozbawiona progów i innych barier architektonicznych zapewnia wygodę kąpieli. (fot. Tece)

ODPŁYW LINIOWY - PRZEMYŚLANA INSTALACJA

Łazienkowe odwodnienie liniowe warto przewidzieć już podczas projektowania budynku. Najwięcej problemów sprawia bowiem takie rozmieszczenie elementów instalacji, by zapewniała sprawny odpływ wody (w podłodze na odpowiedniej głębokości trzeba zmieścić syfon, poprowadzić rurę odprowadzającą ze spadkiem w kierunku pionu kanalizacyjnego i podłączyć ją do niego). W nowym domu można zaplanować odpowiednio grubą podłogę/strop w obrębie danej kondygnacji - co najmniej 15 cm - tak aby bez problemu zmieścić korytko z syfonem oraz rurę odpływową.

Marzenie o prysznicu bez brodzika w użytkowanym już domu (gdzie łączna grubość warstw podłogowych jest stosunkowo niewielka) pozwala zrealizować odwodnienie z syfonem w ścianie albo specjalny, niski, kilkucentymetrowy system. Jednak montaż w takim budynku należy skonsultować z konstruktorem - szczególnie wtedy, gdy dotyczy pomieszczenia na piętrze. Powinien on sprawdzić, czy strop jest odpowiednio gruby, mocny, czy nie uszkodzi go zagłębienie na podejście kanalizacyjne.

Nie zaleca się podnosić poziomu posadzki w łazience w celu wykonania odpływu - musi być ona na równi z innymi wnętrzami. Instalacja systemu jest na ogół najmniej kłopotliwa w podłodze na gruncie - z uwagi na znaczną grubość warstwy termoizolacyjnej. Prace najlepiej przeprowadzić podczas generalnego remontu, bo ułożenie podejścia kanalizacyjnego wymaga skucia kafelków posadzkowych.

Małgorzata Kolmus