Stelaż podtynkowy czy tradycyjne WC - co wybrać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Stelaż podtynkowy czy tradycyjne WC - co wybrać?

Jestem tuż przed decyzją, w jakie sprzęty wyposażyć dwie łazienki (na parterze i przy sypialni na piętrze). Buduję systemem gospodarczym i sporo prac wykonuję sam. Łazienki też zamierzam sam wykańczać. Bardzo pilnuję kosztów, ale jednocześnie chciałbym mieć w domu nowoczesne i efektowne sprzęty. Kuszą mnie podwieszane sedesy, ale w porównaniu z tradycyjnymi są sporo droższe, tzn. stelaż nie jest tani. Z drugiej strony, stojące WC ze zbiornikiem na wodę to chyba już przeżytek. Czy jeżeli zdecyduję się na wiszący WC, dam radę sam go zamontować?

aktualizacja: 2020-12-11 10:59:24
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Jak zbudowany jest stelaż podtynkowy?
 • Jakie stelaże znajdziemy na rynku?
 • Na co uważać podczas montażu stelaża podtynkowego?
 • Jakie są częste błędy montażowe?
 • Ile kosztuje podwieszane WC?

Stelaż sanitarny to obecnie standard w każdej łazience. Umożliwia ukrycie przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych oraz rur, dzięki temu jest ona bardziej elegancka i łatwiej ją sprzątać. W domach jednorodzinnych najpopularniejsze są stelaże do zabudowy suchej (lekkiej), które można zamontować na dwa sposoby:

 • ustawić przy ścianie murowanej i obudować ścianką szkieletową;
 • umieścić w lekkiej ścianie działowej i zamocować do podłogi oraz ściany nośnej, bądź do elementów przytwierdzanych do podłogi i sufitu.
Łazienka
Stelaż podtynkowy jest obecnie standardem w każdej nowoczesnej łazience. (fot. Cersanit)

Stelaż zbudowany jest z ramy z profili stalowych o dużej wytrzymałości, przenoszącej obciążenia pochodzące od miski WC i jego użytkownika. Przy prawidłowo wykonanej obudowie, wytrzymałość stelażu do sedesu wynosi 400 kg.

Najpopularniejsze są modele do tzw. zabudowy wysokiej (rama sięga do 110-130 cm). Te do zabudowy niskiej mają ramy 80-90 cm wtedy przycisk spłukujący jest w półce utworzonej za sedesem.

Instruktaż: Jak wyjmować deskę sedesową z zawiasami metalowymi MODO KOŁO
Jak czyścić miskę Rimfree(R) KOŁO bez wewnętrznego kołnierza?
Montaż rozdzielacza wody w miskach WC KOŁO Rimfree - krok po kroku

Stelaże wyposażana są w system oszczędnego spłukiwania, który pozwala dodatkowo zmniejszyć zużycie wody. W zależności od rodzaju modelu podtynkowego, do jednorazowego spłukania można wykorzystać: 2/4; 2,5/5; 3/5 lub 3/6 litrów wody.

W przywiezionym ze sklepu pudle ze stelażem znajdują się potrzebne przyłącza niezbędne do jego montażu i podłączenia instalacji wodnej oraz kanalizacji. Przycisk spłukujący najczęściej należy dokupić - najlepiej wybrać model polecany przez producenta stelaża (inny może nie pasować).

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Można też zdecydować się na kompletny zestaw podtynkowy, który zawiera - stelaż podtynkowy, przycisk, miskę ustępową, deskę sedesową, komplet przyłączy i elementów mocujących. Użycie takiego zestawu znacznie ułatwia montaż, bo każda ze składowych jest kompatybilna z pozostałymi. Ponadto kosztuje on mniej niż poszczególne części kupowane osobno.

Dwie wersje stelaża podtynkowego: o standardowej wysokości z przyciskiem spłukującym na pionowej obudowie (zdjęcie po lewej) i niższy z przyciskiem na górnej półce obudowy (zdjęcie po prawej). (fot. Cersanit)

Jakie stelaże znajdziemy na rynku?

Na rynku znajdziemy też stelaże nietypowe, przeznaczone do stosowania np. w małych łazienkach:

 • wąskie - mają ok. 40 cm szerokości;
 • narożne - do montażu w rogu łazienki;
 • slim - są płytkie, mają głębokość 10, czasami nawet 8 cm; oraz modele z dodatkowymi funkcjami:
 • regulowana wysokość miski - można ją opuszczać i podnosić,
 • odciąg nieprzyjemnych zapachów - zainstalowany w stelażu wentylator odsysa powietrze z miski ustępowej. Potem trafia ono do filtra węglowego, a następnie jest wydmuchiwane z powrotem do łazienki.

Montaż stelaża podtynkowego

Instalacja jest dość prosta i jeśli ma Pan doświadczenie w pracach hydraulicznych, z pewnością da Pan sobie radę z nim sam. W usytuowanym na stelażu WC przeważnie odpływ jest poziomy (w ścianie), nazywany także poznańskim. Trzeba wziąć to pod uwagę przy zakupie ceramiki. Standardowy stelaż pod miskę WC ma 50 cm szerokości i kilkanaście centymetrów głębokości. Miska zajmie przestrzeń o wymiarach 40 × 55 cm. Żeby z niej wygodnie korzystać, po bokach powinno zostać po 20 cm, a przed muszlą 80 cm.

Stelaż mocuje się po wyrównaniu ścian i podłóg, zaczynając od wyznaczenia linii montażu, mierząc od poziomu posadzki. Zazwyczaj przytwierdza się go w 4 punktach, w dwóch do podłogi i w dwóch do ściany. Należy uwzględnić to, w jakim materiale osadza się śruby (inaczej kotwi się je w cegle, inaczej w betonie komórkowym). I jak gruba jest posadzka - wylewka ma mieć przynajmniej 4 cm grubości. Mocowanie musi być solidne - bo jeśli konstrukcja będzie pracować, to popękają płytki, którymi obłożona będzie ścianka.

W niektórych systemach stelaż przytwierdza się nie do ścian czy podłogi, a do przykręconych do nich wcześniej szyn montażowych. Można go wówczas dowolnie przesuwać i łatwiej np. ustawić dwa w jednej linii (np. do WC i do bidetu).

Po zamontowaniu konstrukcji, przyłącza się rury ściekowe i doprowadzenie wody oraz mocuje szpilki do zawieszenia miski ustępowej. Następnie osadza się panel przycisku spłukującego i sprawdza, czy stelaż jest dobrze wypoziomowany.

Kolejnym etapem jest obudowanie ścianki. Wykorzystuje się do tego zielone płyty gipsowo-kartonowe o większej odporności na wilgoć. Jeżeli mają 12,5 mm grubości, lepiej ułożyć je w dwóch warstwach, żeby zabudowa była wystarczająco sztywna. W płycie frontowej, przed jej założeniem, wycina się otwór na przycisk spłuczki, przyłącza wodno-kanalizacyjne i szpilki montażowe.

Ważne jest, aby ustalając wysokość mocowania sedesu, uwzględnić grubość wszystkich niegotowych jeszcze warstw podłogi tak, żeby nie był on ani za wysoko, ani za nisko. Górna jego krawędź powinna być 40 cm nad podłogą.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Stelaż podtynkowy narożny
Stelaż podtynkowy narożny umożliwia montaż w nawet bardzo małej łazience. (fot. Tece)
Tradycyjny stojący sedes
Tradycyjny stojący sedes może mieć różny kształt. Można również znaleźć modele w stylizacji retro. (fot. Villeroy&Boch)

Najczęstsze błędy montażowe

 • Nie czytanie instrukcji i nie zainstalowanie niektórych drobnych, ale potrzebnych elementów.
 • Nie zaznaczanie na płycie g-k położenia profilu i przewiercanie zbiornika spłukującego w trakcie mocowania karton-gipsów.
 • Wycinanie za dużego otworu na przycisk spłukujący. Montowany później na płytkach przycisk nie zakrywa otworu (to on zapewnia dostęp do wnętrza spłuczki i umożliwia jej naprawę).
 • Nie wypłukanie instalacji przed pierwszym uruchomieniem spłuczki. W efekcie do zaworu napełniającego dostają się zanieczyszczenia, które zaburzają jego pracę. Zbiornik nie napełnia się lub przepełnia.
 • Zamontowanie niewłaściwego przycisku spłukującego. Do stelaża konkretnego producenta należy dobrać przycisk z tej samej serii.

 

Ile kosztuje podwieszane WC?

Cena stelaża podtynkowego zawiera się w przedziale od 400 do 1200 zł, podwieszanego sedesu 500-800 zł, a przycisku spłukującego 100-300 zł. Na cały system trzeba więc wydać minimum 1000 zł. Stelaż z odciągiem brzydkich zapachów to koszt ok. 1200 zł. Za kompletny zestaw podtynkowy z ceramiką i przyciskiem zapłacimy 2000 zł.

Tradycyjny sedes jest tańszy i kosztuje 300-500 zł, ale obecnie w domach jednorodzinnych bardzo rzadko się takie montuje.

Jeżeli chce Pan nieco zaoszczędzić, może dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie podwieszanego WC w reprezentacyjnej łazience, a w tej przy sypialni tradycyjnego. Ale proszę to dobrze przemyśleć, bo różnica kilkuset złotych w porównaniu z kosztami całej budowy domu to nieodczuwalna oszczędność. Może nie warto rezygnować z ładniejszej opcji, tym bardziej że generalny remont łazienki i wymianę sprzętów średnio planuje się dopiero po kilkunastu latach.

Aby mieć pewność, że stelaż nie będzie szybciej wymagał wymiany, należy wybrać model renomowanego producenta, który daje gwarancję np. na 15 lat.

Joanna Dąbrowska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Zuza

08 Lip 2019, 12:10

W małej łazience to dużo lepiej sprawdzi się podtynkowy stelaż. Ja to jestem specjalistką od urządzania małych pomieszczeń. U swojej mikro łazience zmieściłam wszystko co chciałam mieć. Jest malutka umywaleczka, biobidet na toalecie i kosztem przeniesienia pralki do kuchni mam ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje