Założyłem odpływ liniowy podczas remontu łazienki

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Założyłem odpływ liniowy podczas remontu łazienki

Odkąd zobaczyłem pierwsze liniowe odpływy, ciągle miałem w głowie to rozwiązanie. W 2017 r. postanowiłem je nareszcie wdrożyć. Wybrałem model z syfonem o świetnej przepustowości wody 79 l/min - mówi Bogdan, który wraz z Agnieszką są Czytelnikami Budujemy Dom, a odpływ liniowy w remontowanej łazience założyli w 2017 r.

Wspólna łazienka przy strefie dziennej na parterze:

 • Pow. 4 m2.
 • Posadzka i ściany - z płyt gresu i ceramiki.

Odpływ liniowy:

 • Przepustowość 79 l/min;
 • Maskownica pełna i ramka wykonane ze szczotkowanej stali nierdzewnej;
 • Membrana z elastycznej folii PE.
 • Wymiary - długość 700 mm, szerokość 177 mm, regulacja wysokości 89-124 mm, wysokość zabudowy w posadzce 89 mm.
Odpływ liniowy
Podczas remontu łazienki wstawiono większą szklaną kabinę prysznicową i odpływ liniowy.
Odpływ liniowy w kabinie prysznicowej
Odpływ ma długość 700 mm i efektywną przepustowość 79 l/min.

Decyzja: Bogdan - podczas remontu łazienki usunąłem starą kabinę prysznicową z głębokim brodzikiem. Nie nadawała się już do niczego - miała zniszczone ściany z tworzywa sztucznego i była zbyt ciasna. Wymiary 70 × 70 cm są naprawdę niekomfortowe dla dorosłego człowieka. No i ten straszny przestarzały brodzik. Odkąd zobaczyłem pierwsze liniowe odpływy, ciągle miałem w głowie to rozwiązanie. W 2017 r. postanowiłem je nareszcie wdrożyć i tu niespodzianka - powiedziałem o tym fachowcom, a oni bez szemrania zaczęli rozkuwać posadzkę, sprawdzając, na jakiej głębokości biegnie odpływ w kierunku pionu kanalizacyjnego.

Obawiałem się trochę ich reakcji, bo kabinę z brodzikiem montuje się o wiele szybciej i łatwiej, niż wylewa od nowa posadzkę z odpływem. Zmierzyli podkucie i powiedzieli - da radę założyć liniowy odpływ. Kamień z serca! Ruszyłem do sklepu - wolę sklep od Internetu, bo mogę wszystko zobaczyć, dotknąć, zapytać sprzedawcę. Wcześniej trochę poczytałem opinie na forach, opisy w poradnikach budowlanych itp.

Tym, co dla mnie się najbardziej liczyło, były materiały, z jakich jest wykonany odpływ, przepustowość syfonu - miała być możliwie największa - oraz rozmiar - rynienka z syfonem nie mogła przekroczyć wysokości 10 cm i długości 70 cm. Mogła mieć właśnie taką długość, ponieważ zamierzałem zamontować teraz nieco większą kabinę. Nowa ma wymiary 80 × 80 cm i nawet ta różnica 10 cm zrobiła dużo. Szkło z powłoką samoczyszczącą to też kompletnie inna bajka, niż plastik. Zdecydowanie bardziej wolałbym mieć tu po prostu szybę bez drzwi, lecz w małej łazience nie udało się zorganizować tego w taki sposób.

Wracając do odpływu - wybrałem model z syfonem o świetnej przepustowości wody 79 l/min, który przy tym nie był zbyt wysoki. Jego wysokość zabudowy to tylko 89 mm. Odpowiadało mi w nim również solidne wykonanie - stal nierdzewna jest długowieczna i praktycznie niezniszczalna. Jeszcze nie wiedziałem, czy zechcę na pełnej maskownicy ułożyć płytki podłogowe czy nie, ale spodobała mi się taka możliwość. Już po cenach w Internecie zorientowałem się, że na taki odpływ muszę wydać między 600 zł a 1000 zł. Skończyło się na cenie 700 zł.

Elementy, które zdejmuje się przed czyszczeniem odpływu (po odwróceniu maskownicy można w nią wkleić płytki gresu)
Przymiarka odpływu liniowego
Pierwsza przymiarka odpływu w skutej wylewce.
Nowy jastrych
Nowy jastrych ma nachylenie 2,8%.

Odpływ liniowy - rady i przestrogi:

 • Agnieszka: oczywiście, mniej brudnej roboty - kucia, gruzu, pyłu, lania jastrychu - byłoby, gdybyśmy znowu założyli brodzik. Ale trzeba iść z duchem czasu i stosować praktyczniejsze rozwiązania. Odpływ liniowy do nich należy. Prawie umarłam po usłyszeniu jego ceny, potem pomyślałam, że jakość się opłaca i może dzięki niej kolejnego remontu podłogi i odpływu już nie będzie. Modernizacja łazienki to nie była bułka z masłem! Dużo odpadów powstało podczas skuwania starej glazury ze ścian i posadzki oraz wylewek w obrębie prysznica.

  Po połączeniu odpływu z podejściem i pionem kanalizacyjnym, wykonawcy starannie wylali i wyprofilowali jastrych. Nadali mu jednostronny spadek w kierunku odpływu liniowego, ma odpowiednie nachylenie i jest widoczny tylko z bliska. Aż trzy razy uszczelnili go folią w płynie, położyli ją także na ścianach. W tej warstwie izolacji wpasowali kołnierz odpływu - wszędzie, gdzie trzeba, jest szczelnie. Równa posadzka, wykończona jednym materiałem, wydaje się teraz znacznie większa w porównaniu z poprzednią z białym, wysokim stopniem w postaci brodzika. Odpływ liniowy jest wyjątkowo praktyczny.

  Zastanawiałam się, czy wyłożyć listwę maskującą gresem identycznym jak na podłodze, lecz płytka ma długość 60 cm, a listwa 70 cm, czyli trzeba by sztukować. Zostawiłam powłokę ze stali i dobrze się stało, bo myje się ją bardzo łatwo. Robię to dla zasady, bo mydło ani środki pielęgnacyjne nie osadzają się na niej w postaci tłustych plam, zacieków od wody też nie widać. Co dwa miesiące podnoszę listwę i wewnętrzne elementy, czyszczę rynienkę, syfon. Wystarczają na to 4 minuty. Łazienka z takim odpływem nareszcie wygląda nowocześnie.

 • Uśmiałam się, kiedy Bogdan pierwszy wskoczył pod wyremontowany prysznic. Okazało się, że nie mógł się doczekać przetestowania przepustowości odpływu, bo specjalnie ze względu na ten parametr wybrał lepszy i droższy model. Test wypadł na szóstkę - woda od razu znika w odpływie, nie przecieka poza kabinę. Wcześniej nie mieliśmy gwarancji szczelności posadzki i ścian, bo 20 lat temu ze specjalistycznymi materiałami wykończeniowymi było słabo - podczas demontażu nie zaobserwowaliśmy mikroprzecieków, ale ciągle walczyłam przy brodziku i umywalce z grzybem na fugach.

  Teraz wiemy, że wszystkie prace wykonano zgodnie ze sztuką budowlaną i z użyciem specjalnych sanitarnych materiałów. Kupiliśmy te niezbędne i zalecane, z najwyższej półki.

Odpływ liniowy - koszty:

 • odpływ liniowy bez robocizny 697 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje