Jak prawidłowo wykonać podłączenia do kanalizacji w łazience na poddaszu?

Jak prawidłowo wykonać podłączenia do kanalizacji w łazience na poddaszu?

Urządzam łazienkę na poddaszu i mam pytanie odnośnie ułożenia rur kanalizacyjnych. Do jednego pionu podłączam sedes, umywalkę i odprowadzenie wody z pralki. Wyposażenie będzie montowane na ściance szkieletowej, rury prowadzone wewnątrz. Od umywalki i pralki muszę pokierować je stromo (skos dachowy, a spotkałem się z opinią że spadek rur nie powinien przekraczać 15 stopni). Jak prawidłowo wykonać podłączenia do kanalizacji?

Odpowiedź eksperta: Konfiguracja podłączenia przyborów sanitarnych do pionu kanalizacyjnego zależy od ich rozlokowania i musi zapewniać odpowiednie spadki w stronę odpływu. W pierwszej kolejności należy podłączyć miskę ustępową poprzez trójnik 110/110/45°, umieszczony możliwie nisko w pionie oraz kolana dostosowujące nachylenie odpływu. Większy kąt rozwarcia odnogi stosuje się w przypadku bezpośredniego podłączenia prostą rurą do trójnika, wstawionego dość wysoko nad stropem. Nad tym trójnikiem wstawiamy drugi do połączenia umywalki i pralki z odnogą o średnicy 50 mm.

Odprowadzenia takiego nie można podłączyć do rury odpływowej z WC, gdyż przepływ ścieków będzie powodował wyssanie zamknięcia wodnego z syfonu umywalki. Kąt rozwarcia zależeć będzie od odległości przyborów od pionu i wysokości syfonu nad podłogą. Odprowadzenia umieszczane są na wysokości 50-60 cm, zatem uzyskanie minimalnego spadku 2% nawet przy dużym oddaleniu nie sprawi kłopotu. Rury prowadzone w ściance szkieletowej muszą być zamocowane do stelaża bądź podparte, a wyprowadzenia do przyborów sztywno osadzone w poszyciu.

Syfon umywalkowy łączy się z odprowadzeniem poprzez złączkę redukcyjną 50/32 mm, a odprowadzenie wody z pralki zapewnia zawór z zamknięciem kulowych, chroniącym przed przenikaniem zapachów z kanalizacji. Jeśli pod skosem nie będzie dostatecznej wysokości do wstawienia drugiego trójnika w pionie, trzeba zamontować tzw. odsadzkę - przesunięcie pionu przy pomocy zestawu kolanek 45° w stronę wyższej części poddasza. Podawany jako maksymalny spadek 15° nie jest warunkiem bezwzględnym i przy krótkich podłączeniach wewnętrznej instalacji nie musi być przestrzegany.

Redakcja BD
Na zdjęciu: Miskę ustępową podłącza się do instalacji kanalizacyjnej za pomocą trójnika 110/100/45°. (fot. Bricoman)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz