Jak prawidłowo wykonać podłączenia do kanalizacji w łazience na poddaszu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak prawidłowo wykonać podłączenia do kanalizacji w łazience na poddaszu?

Urządzam łazienkę na poddaszu i mam pytanie odnośnie ułożenia rur kanalizacyjnych. Do jednego pionu podłączam sedes, umywalkę i odprowadzenie wody z pralki. Wyposażenie będzie montowane na ściance szkieletowej, rury prowadzone wewnątrz. Od umywalki i pralki muszę pokierować je stromo (skos dachowy, a spotkałem się z opinią że spadek rur nie powinien przekraczać 15 stopni). Jak prawidłowo wykonać podłączenia do kanalizacji?

aktualizacja: 2019-03-21 08:26:24

Odpowiedź eksperta: Konfiguracja podłączenia przyborów sanitarnych do pionu kanalizacyjnego zależy od ich rozlokowania i musi zapewniać odpowiednie spadki w stronę odpływu. W pierwszej kolejności należy podłączyć miskę ustępową poprzez trójnik 110/110/45°, umieszczony możliwie nisko w pionie oraz kolana dostosowujące nachylenie odpływu. Większy kąt rozwarcia odnogi stosuje się w przypadku bezpośredniego podłączenia prostą rurą do trójnika, wstawionego dość wysoko nad stropem. Nad tym trójnikiem wstawiamy drugi do połączenia umywalki i pralki z odnogą o średnicy 50 mm.

Odprowadzenia takiego nie można podłączyć do rury odpływowej z WC, gdyż przepływ ścieków będzie powodował wyssanie zamknięcia wodnego z syfonu umywalki. Kąt rozwarcia zależeć będzie od odległości przyborów od pionu i wysokości syfonu nad podłogą. Odprowadzenia umieszczane są na wysokości 50-60 cm, zatem uzyskanie minimalnego spadku 2% nawet przy dużym oddaleniu nie sprawi kłopotu. Rury prowadzone w ściance szkieletowej muszą być zamocowane do stelaża bądź podparte, a wyprowadzenia do przyborów sztywno osadzone w poszyciu.

Syfon umywalkowy łączy się z odprowadzeniem poprzez złączkę redukcyjną 50/32 mm, a odprowadzenie wody z pralki zapewnia zawór z zamknięciem kulowych, chroniącym przed przenikaniem zapachów z kanalizacji. Jeśli pod skosem nie będzie dostatecznej wysokości do wstawienia drugiego trójnika w pionie, trzeba zamontować tzw. odsadzkę - przesunięcie pionu przy pomocy zestawu kolanek 45° w stronę wyższej części poddasza. Podawany jako maksymalny spadek 15° nie jest warunkiem bezwzględnym i przy krótkich podłączeniach wewnętrznej instalacji nie musi być przestrzegany.

Redakcja BD
Na zdjęciu: Miskę ustępową podłącza się do instalacji kanalizacyjnej za pomocą trójnika 110/100/45°. (fot. Bricoman)

Dodaj komentarz

time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny