ŁAZIENKA BEZ BARIER - rozwiązanie dla seniorów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
ŁAZIENKA BEZ BARIER - rozwiązanie dla seniorów

Zależało mi, żeby nowy prysznic był większy, np. o wym. 90 × 120 cm, i miał zupełnie płaską podłogę. Myślałam o takim bezbarierowym rozwiązaniu ze względu na mamę, gdyby w przyszłości seniorkę trzeba było wozić na wózku inwalidzkim - mówi Ela, Czytelniczka Budujemy Dom, która łazienkę remontowała w marcu 2015 r.

Zakres remontu i czas jego trwania: powiększenie łazienki o część sypialni i dobudowanie prysznica za przepierzeniem, ułożenie nowej instalacji wodnej, kanalizacyjnej, wentylacyjnej, elektrycznej, wodnego ogrzewania podłogowego (od kaloryfera), rozebranie i wymiana starych elementów wykończeniowych, przesunięcie urządzeń i montaż nowych – łącznie intensywne prace trwały miesiąc.

W dobudowanym prysznicu wymurowano siedzisko i wnękę na środki myjące
W dobudowanym prysznicu wymurowano siedzisko i wnękę na środki myjące

Parametry obecnej łazienki:

 • Pow. 7,5 m2; prywatna, przy sypialni na piętrze. 
 • Woda – czerpana z wodociągu (nieuzdatniana dodatkowo), odprowadzana do kanalizacji zbiorczej. 
 • Wentylacja – grawitacyjna i wentylator sprzężony ze światłem. 
 • Ogrzewanie – wodne podłogowe i drabinka na ścianie bez grzałki elektrycznej. 
 • Posadzka i siedzisko pod prysznicem – z płyt gresu. Ściany – wokół prysznica płyty gresu i mozaika z Maroka oraz farba silikonowa na reszcie ścian. 
 • Armatura sanitarna – podtynkowa; wiszący sedes i bidet; szeroka i głęboka umywalka ceramiczna. 
 • Baterie i deszczownica – chromowane; pod prysznicem podtynkowe. 
 • Meble – z płyty MDF fornirowanej jasnym drewnem dębu, otwierane na klik. 
 • Oświetlenie – halogeny w suficie.

Decyzja:w poprzedniej łazience, która miała dosłownie półtora metra na półtora, zmieściła się umywalka, kabina prysznicowa, sedes i pralka. Kabina z natryskiem była mała i miała wysoki brodzik.

Zależało mi, żeby nowy prysznic był większy, np. o wym. 90 × 120 cm, i miał zupełnie płaską podłogę. Myślałam o takim bezbarierowym rozwiązaniu ze względu na mamę, gdyby w przyszłości seniorkę trzeba było wozić na wózku inwalidzkim.

Do stworzenia za ścianą działową pomieszczenia na prysznic odżałowałam fragment sypialni o szer. 90 cm. I to był doskonały krok. W urządzaniu od nowa powiększonej łazienki pomagał mi architekt wnętrz.

Zobacz reportaż: Dom przyjazny osobie niepełnosprawnej

Remont łazienki - rady i przestrogi:

 • Szeroko zakrojone prace remontowe, o dużym stopniu uciążliwości, rekompensuje mi teraz funkcjonalna i ładna łazienka. Długa ściana działowa dobrze osłania zaułek z prysznicem, więc nie trzeba tu było zakładać drzwi. Po doprowadzeniu rur wodnych i kanalizacyjnych, robotnicy wykonali liniowe odwodnienie, którym natychmiast woda spływa do rur. To genialny wynalazek!

  Pod odpowiednio wyprofilowaną posadzką, ze spadkiem w kierunku odwodnienia, położyli wodne ogrzewanie podłogowe. Dzięki temu posadzka ogrzewa stopy. Teraz żałuję, że nie "zawinęli" jej także na wymurowane siedzisko, na którym można przysiąść podczas mycia. W ścianach wymurowali wnękę na środki myjące i zamontowali podtynkową baterię, a w suficie – podtynkową deszczownicę oraz oświetlenie halogenowe. Tak dobrałam wysokość łazienki, żeby można było ułożyć na ścianach, bez docinania, płyty o wym. 90 × 120 cm.
   
  Jedną ze ścian pod prysznicem celowo wykończyłam wzorzystymi płytami z Maroka, by przełamać grafitowy kolor płyt gresu na posadzce i reszcie ścian. Płytki z wzorem wykonano z cementu, więc zaimpregnowałam je specjalnym preparatem. Płyty gresu są natomiast antypoślizgowe, nie muszę zatem stosować na podłodze mat. Prysznic w praktyce wypada perfekcyjnie.
Pod szeroką i głęboką umywalką, wykonano podwieszaną konsolę z płyty MDF fornirowanej dębem Podwieszany sedes i bidet (z wyciąganym kranem)
Pod szeroką i głęboką umywalką, wykonano podwieszaną konsolę z płyty MDF fornirowanej dębem Podwieszany sedes i bidet (z wyciąganym kranem)
 • W starej części łazienki zaplanowałam dodatkowo podwieszany bidet. Kupiłam model z wyciąganym kranem, co gorąco polecam. Nad sedesem i bidetem projektant zaproponował mi wiszącą szafkę, imitującą ozdobny panel ścienny. Szafka jest tu bardzo potrzebna na środki myjące, i przy okazji ociepla ścianę, wyłożoną szary gresem.

  Celowo kupiłam tak głęboką i szeroką umywalkę, aby pryskająca z kranu woda nie niszczyła dębowego forniru na podwieszanej konsoli. Wysokiej jakości materiały wykończeniowe i urządzenia ułatwiają mi teraz pielęgnację łazienki. Wystarczy mi na to pół godziny!

Remont łazienki - koszt:

 • powiększenie i remont 50 000 zł, w tym:
  - płyty gresu i cementowe z Maroka 300 zł/m2,
  - urządzenia 8000 zł,
  - meble 15 000 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

04 Paź 2018, 11:37

Dom Leszka z forum, idealnie zaprojektowany. Zapraszamy do obejrzenia filmu:    

time image

Gość Angela

08 Lis 2016, 13:52

O coś takiego jak biobidet Ci chodzi? Ja na wiosnę planuję remont i właśnie się zastanawiam nad czymś takim.

time image

Gość Panna Anna

04 Lis 2016, 13:43

najważniejsze to zrezygnować z wanny na rzecz prysznica. my jeszcze dla dziadka zamontowaliśmy nakładkę do mycia, taką deskę którą się zakłada na wc z funkcją bidetu. bardzo pomocne rozwiązanie bo staruszek ledwo chodzi, a przesiadanie się z toalety na bidet dla takiej osoby jest ...

time image

18 Gru 2015, 08:27

Cytat Taki remont - gniot nie powinien w ogóle być promowany na stronie o budownictwie. Pan Leszek ma rację. Dodałabym jeszcze, że z mamą w wózku ta pani nie dojedzie do umywalki, bo jej to uniemożliwi piękny dębowy fornir. Oby mama była ...

time image

Gość gola

17 Gru 2015, 19:41

Taki remont - gniot nie powinien w ogóle być promowany na stronie o budownictwie. Pan Leszek ma rację. Dodałabym jeszcze, że z mamą w wózku ta pani nie dojedzie do umywalki, bo jej to uniemożliwi piękny dębowy fornir. Oby mama była sprawna całe życie, inaczej pozostanie jej mycie ...

time image

17 Gru 2015, 14:11

Cytat Architekt przy tym pomagał? Nie dziwi, bo podobnie jest w większości obiektów hotelowych w Polsce. Bo ktoś kto nigdy nie siedział na wózku na takie szczegóły nie zwraca uwagi - a wystarczyłoby gdyby, pożyczył wózek ...

time image

17 Gru 2015, 13:57

5 grzechów głównych – tyle na pierwszy rzut oka.Architekt przy tym pomagał? Nie dziwi, bo podobnie jest w większości obiektów hotelowych w Polsce.Kiedy mama naprawdę będzie małosprawna, a już nie daj boże na wózku, to wyjdą mankamenty tej łazienki. Trudno się zresztą dziwić, ...

time image

Gość to szaleństwo

17 Gru 2015, 13:12

czyli normalnie to w 4 tysiącach się zmieści + robocizna :D

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje