Montaż odwodnienia liniowego - krok po kroku

Małgorzata Kolmus
Małgorzata Kolmus
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Montaż odwodnienia liniowego - krok po kroku

Brodzik to nie jedyne rozwiązanie pozwalające na kąpiel pod prysznicem. Wystarczy odpowiednio wyprofilować posadzkę, zamontować w niej kratkę odpływową i wyłożyć płytkami ceramicznymi. Rozwiązanie takie jest modne i wygodne, zwłaszcza dla osób starszych i niepełnosprawnych.

aktualizacja: 2021-07-26 11:56:00

Etap 1: Montaż podejścia kanalizacyjnego

Zależy on od rodzaju podłogi w łazience:

  • podłoga na gruncie - w łazience na parterze domu niepodpiwniczonego najpierw montujemy podejście kanalizacyjne, a dopiero potem betonujemy podłogę, montujemy syfon i układamy wierzchnią warstwę jastrychu;

  • strop gęstożebrowy (najpopularniejszy w budynkach jednorodzinnych) - w przypadku łazienki na takim stropie podejście montuje się w grubości stropu (przekracza ona 25 cm, więc podejście bez problemu się zmieści). Podejście kanalizacyjne montuje się na etapie wykonywania stropu lub przed jego zabetonowaniem tworząc rynienkę mieszczącą elementy przyłączeniowe. Jej głębokość powinna umożliwiać zrównanie górnej krawędzi syfonu z górną krawędzią stropu. Rury można też poprowadzić w kanałach pustaków znajdujących się między żebrami stropu;

  • strop monolityczny - nie jest wystarczająco gruby, by pomieścić syfon i rury odprowadzające (jego grubość to maks. 15 cm). Podejścia kanalizacyjne najlepiej więc poprowadzić pod stropem i osłonić je sufitem podwieszanym bądź podnieść poziom dna natrysku.
Niezależnie od sposobu montażu podejścia kanalizacyjnego, spadek rur odprowadzających powinien wynosić 2,5% i nie powinny się one przecinać z belkami stropowymi, bo mogłyby je osłabić
Niezależnie od sposobu montażu podejścia kanalizacyjnego, spadek rur odprowadzających powinien wynosić 2,5% i nie powinny się one przecinać z belkami stropowymi, bo mogłyby je osłabić (fot. Kessel)

Etap 2: Montaż elementów odwodnienia

Podczas montażu należy pamiętać, że odpływ powinien znajdować się wyżej niż miejsce połączenia z pionem kanalizacyjnym, a kratka - 1-2 mm poniżej poziomu płytek (nie zapomnijmy więc uwzględnić grubości płytek i zaprawy klejowej). Odpływ odwodnienia może znajdować się przy ścianie lub w innym miejscu strefy prysznicowej.

Wyregulowanie wysokości, na jakiej ma się znaleźć ruszt, ułatwią nóżki montażowe
Wyregulowanie wysokości, na jakiej ma się znaleźć ruszt, ułatwią nóżki montażowe (fot. Kessel)

Etap 3: Wykonanie spadku w kierunku odpływu

W przypadku odwodnienia liniowego spadek kształtuje się z jednej lub dwóch stron - zależnie od umiejscowienia kanału prysznicowego, i powinien on wynosić co najmniej 2,5% w kierunku odpływu. Odwodnienie punktowe wymaga wykonania spadku z czterech stron - do każdego brzegu kratki (tzw. spływ kopertowy), wynoszącego 1,5%.

Zwróćmy też uwagę na zalecenia producenta odwodniania dotyczące rodzaju spadku. Oprócz tego podczas jego planowania istotne jest miejsce zamontowania ewentualnej kabiny prysznicowej. Pochyłość kształtujemy z 5–6 cm warstwy jastrychu układanej w deskowaniu.

Układanie warstwy jastrychu
Układanie warstwy jastrychu (fot. Kessel)
Podczas wykonywania pochyłości pamiętajmy, że 2,5% spadek oznacza obniżanie się powierzchni o 2,5 cm na każdy metr
Podczas wykonywania pochyłości pamiętajmy, że 2,5% spadek oznacza obniżanie się powierzchni o 2,5 cm na każdy metr (fot. Kessel)

 Przykładowe sposoby wykonania spadku:

Może cię zainteresować
Urządzamy łazienkę z czarną armaturą: elegancja i styl z FERRO Jak optycznie powiększyć łazienkę? Instrukcja montażu spłuczki JOMOTech Jaki grzejnik elektryczny do małej łazienki? Wentylatory - istotny element w łazience. Niezmiernie ważny szczegół w kominku Jak czyścić odpływ liniowy - poradnik praktyczny Jakie światło jest najlepsze do łazienki? Jak przykleić lustro na ścianie? Silia w łazience i kuchni - udany mariaż art deco i minimalizmu Jak odnowić fugę? Jak prać wełnę? Rosnąca inflacja nie daje spokoju? Dowiedz się, jak oszczędzać wodę i energię w swoim domu Jak powinna wyglądać łazienka bez barier? Ona jest harmonią. Nowa kolekcja ceramiki łazienkowej Roca Jak mądrze zagospodarować przestrzeń pod prysznicem dla wszystkich domowników? Zsyp na pranie w domu Stelaż, misa WC, przyciski - jak dobrać idealny zestaw? Nowoczesne aranżacje prysznica Aqua Blocker® - przeciwwodna masa uszczelniająca Ona jest nowoczesna. Nowe technologie w kolekcji ceramiki Roca Jakie oświetlenie zastosować w łazience? Ma być stylowo i funkcjonalnie Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Efektywna hydroizolacja w łazience - jakie uszczelnienia zastosować? Nowoczesna łazienka - inspiracje i pomysły na modny wystrój Na co należy zwrócić uwagę układając płytki ścienne i podłogowe? Baterie podtynkowe - znakomite rozwiązanie dla osób ceniących wygodę oraz nowoczesny design Nowy poziom luksusu - systemy hydromasażu do wanien akrylowych do zabudowy Zasady dobierania baterii do wanien w różnych stylizacjach Zagłębienie wanny spa - jak zrobić to dobrze?
Zobacz więcej Zwiń
Schemat: Sposób wykonania spadku: obustronny do odpływu liniowego przy ściance kabiny
obustronny do odpływu liniowego przy ściance kabiny...
Schemat: Sposób wykonania spadku: jednostronny z obniżeniem poziomu podłogi w strefie natrysku
jednostronny z obniżeniem poziomu podłogi w strefie natrysku

Etap 4: Wykonanie izolacji przeciwwodnej

Gdy jastrych stwardnieje, taśmą uszczelniającą okalamy rozetę odpływową syfonu, a na podłodze i ścianach wykonujemy izolację przeciwwodną z folii w płynie (wałkiem albo pędzlem nanosimy ją na betonowe podłoże). Izolacja przeciwwodna powinna się znaleźć na całej powierzchni podłogi w łazience(nie tylko w strefie prysznicowej) i na otynkowanych ścianach natrysku do wysokości co najmniej 1,5 m. W narożnikach należy zastosować taśmy uszczelniające.

Uszczelnianie płynną folią. Bezpośrednio na zaizolowanej powierzchni można kłaść płytki (fot. po lewej: Izohan, po prawej: Kessel)

Etap 5: Ułożenie płytek

Na tak przygotowanym podłożu można układać płytki - najlepiej małoformatowe (np. mozaika), bo nie będzie trzeba ich przycinać, np. w miejscu załamań płaszczyzny podłoża. Układanie rozpoczynamy od strony odpływu. Na całej posadzce łazienki i na ścianach w obrębie natrysku użyjmy elastycznych spoin wodoodpornych (najlepiej epoksydowych - mimo że są prawie dwukrotnie droższe od zwykłych spoin wodoodpornych) - zapewniają bowiem 100% szczelność, nie wykruszają się i nie wymywają.

Odwodnienie liniowe w łazience
Po ułożeniu płytek pozostaje już tylko montaż ewentualnej kabiny (pamiętajmy, że w miejscu jej mocowania płytki muszą być gładkie - bez wystających dekorów) (fot. Kessel)

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Wiper

Małgorzata Kolmus
Małgorzata Kolmus

Autorka artykułów związanych m.in. z wykańczaniem i urządzaniem ogrodów oraz wnętrz. Zwolenniczka koncepcji slow design w urządzaniu wnętrz, mającej na uwadze świadomy dobór produktów i indywidualne dopasowywanie rozwiązań. Prywatnie zajmuje się malarstwem, które jest jej największą pasją.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość seroy

20 Sep 2014, 05:10

"niby-glazurnik" pochwalił ale to chyba :scratching: nie glazurnikWidze co najmniej dwa błędy w artykule :1. "Gdy jastrych stwardnieje, taśmą uszczelniającą okalamy rozetę odpływową syfonu (...) "nie gdy jastrych stwardnieje lecz gdy zostanie wysezonowany lub jeśli to nie jastrych ...

Gość glazurnik

28 May 2014, 21:50

swietny opis rzetelny warto polecić stronke

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły