Łazienka z otwartą strefą natrysku i długim odpływem liniowym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Łazienka z otwartą strefą natrysku i długim odpływem liniowym

W łazience małżeńskiej nie postawiliśmy kabiny prysznicowej, tylko zamontowaliśmy w posadzce długi odpływ liniowy. Rozwiązanie uznaliśmy za najpraktyczniejsze - mówią Agnieszka i Dawid, którzy odpływ liniowy zamontowali w 2019 r.

Łazienka małżeńska na piętrze:

  • 10,44 m2.
  • Prysznic - nieodgrodzony, posadzka i ściany wykończone gresem.

Odpływ liniowy:

  • W posadzce, wykonany ze stali nierdzewnej typu AISI 304; niski - głębokość montażu 55 mm.
  • Rynienka 12 mm, maskownica 15 mm, syfon obrotowy 360°, o przepustowości 27 l/min.
  • W komplecie również - nóżki, mankiet Dry-fix, koszyk, hak do wyjmowania maskownicy.
  • Gwarancja 10 lat.

Decyzja: W łazience małżeńskiej nie postawiliśmy kabiny prysznicowej, tylko zamontowaliśmy w posadzce długi odpływ liniowy. Rozwiązanie uznaliśmy za najpraktyczniejsze pod wszelkimi względami, ale przede wszystkim - ograniczające zakres pielęgnacji.

W sklepie internetowym wybraliśmy popularny model wpustu, wykonany ze stali nierdzewnej. W porównaniu ze znanymi markami, był co najmniej dwukrotnie tańszy, choć zastosowano w nim nowinki technologiczne, np. obrotowy syfon i podwójny system filtracji, zapobiegający przedostawaniu się do odpływu przedmiotów i zanieczyszczeń.

Mamy kilka łazienek, więc szukaliśmy modeli solidnych, ale przystępnych cenowo. Ten okazał się strzałem w dziesiątkę także dlatego, że jest niski i nadawał się na cieńsze posadzki na piętrze. Wygląda nowocześnie, wąska maskownica zlewa się z dekorem antypoślizgowych kafli.

W stronę odpływu o szerokości 80 cm wyprofilowano jednokierunkowy spadek 2,5%
W stronę odpływu o szerokości 80 cm wyprofilowano jednokierunkowy spadek 2,5%.
Wąską maskownicą ze stali nierdzewnej łatwo podnosi się haczykiem dołączonym do zestawu
Wąską maskownicą ze stali nierdzewnej łatwo podnosi się haczykiem dołączonym do zestawu.

Odpływ liniowy - rady i przestrogi:

"Liniówki" zaplanowaliśmy (wspólnie z architektem) już na etapie projektowania domu, we wszystkich łazienkach. Dzięki temu wykonawcy, również ci od układania rurociągu wodnego i kanalizacyjnego oraz podłogówki, mogli odpowiednio poprowadzić instalacje, a po zamontowaniu odpływów i przetestowaniu ich działania (odbyło się w fazie wykańczania domu, kiedy w łazienkach był już jastrych, za wyjątkiem prysznica) - wyprofilować w posadzce spadki w ich kierunku. Jednokierunkowe nachylenie w naszej łazience ma 2,5% i zostało prawidłowo uformowane (w przeciwieństwie do innych łazienek, radzimy to dokładnie sprawdzić podczas odbioru powykonawczego). Kieruje całą wodę w stronę rynienki osadzonej na właściwej głębokości - przy braku kabiny prysznicowej ma to szczególne znaczenie.

Syfon działa sprawnie, ale musimy regularnie czyścić koszyczek, przynajmniej co 2 tygodnie. Taka częstotliwość nie jest bardzo męcząca. Przydatnym narzędziem do podnoszenia maskownicy jest bowiem haczyk, załączony do zestawu przez producenta (przechowujemy go w umówionym miejscu). Rzeczywiście ułatwia on jej uniesienie i skraca czyszczenie do kilku minut. Raz pojawił się przykry zapach z syfonu, zniknął po użyciu udrażniacza do rur i zalaniu wrzątkiem. W przypadku odpływów liniowych, regularna opieka jest niezbędna!

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Koszty zakupu odpływu liniowego:

  • odpływ liniowy 250 zł plus montaż.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: W strefie natrysku nie ma kabiny, tylko długi odpływ liniowy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły