Jaki wybrać system sufitu podwieszanego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jaki wybrać system sufitu podwieszanego?

Sufity podwieszane to coraz częściej wykorzystywany sposób na aranżację wnętrz mieszkalnych. Pozwalają nie tylko na uzyskanie efektownego wystroju wnętrza i ukrycie instalacji prowadzonych pod stropem, ale również na zamontowanie dekoracyjnego oświetlenia LED czy urządzeń funkcjonalnych. Do wyboru są dwa najczęściej stosowane sposoby utworzenia sufitu podwieszanego - z pełnym opłytowaniem lub w formie systemowych kasetonów.

aktualizacja: 2022-04-12 07:14:44
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czym kierować się podczas wyboru sufitu podwieszanego?
  • Jak zamontować podwieszany sufit monolityczny?
  • Jak zamontować sufit podwieszany kasetonowy?

Kryteria doboru systemu sufitu podwieszanego

Rynek materiałów wykończeniowych oferuje kilka systemów sufitów podwieszanych różniących się walorami estetycznymi, użytkowymi i oczywiście ceną. Przede wszystkim wybór rodzaju pokrycia sufitu powinien uwzględniać to, czy konieczne będzie zapewnienie łatwego dostępu do przestrzeni podstropowej, jeśli umieszczone są tam instalacje techniczne budynku.

Zamontowanie w takim przypadku sufitu nierozbieralnego skomplikuje znacząco konserwację czy naprawy tych instalacji.

Kolejnym kryterium doboru będzie możliwość obniżenia pokrycia względem powierzchni stropu. Stosunkowo niewielkie obniżenie poniżej 10 cm umożliwiają pokrycia pełne mocowane na krótkich zawiesiach, a kasetony obniżą poziom sufitu o przynajmniej 15 cm.

Oczywiście, oprócz wymogów technicznych, pozostaje jeszcze dostosowanie systemu do planowanej aranżacji wnętrza pod kątem formy, kolorystyki czy rozmieszczenia oświetlenia. Sufity monolityczne pozwalają na tworzenie bardzie ekstrawaganckiej formy, umożliwiając modelowanie kształtu powierzchni i osadzenie tam różnych rodzajów oświetlenia użytkowego i dekoracyjnego. Taki sufit podwieszany często montuje się, np. w salonie lub nastrojowej sypialni.

Sufit podwieszany w sypialni
Sufit podwieszany świetnie sprawdzi się w sypialni, fot. kuprin33 / pl.depositphotos.com.

Z kolei pokrycie kasetonowe nadaje pomieszczeniu wystrój raczej biurowy, ale przy doborze odpowiedniej formy kasetonów sprawdzi się też w pokoju dziennym czy nawet sypialni.

Niezależnie od wybranego sposobu utworzenia sufitu podwieszanego, istotną rzeczą będzie zapewnienie odpowiednio stabilnego jego zamocowana w konstrukcji stropowej. Elementy mocujące muszą być dostosowane do materiału, w jakim będą osadzane, gdyż konstrukcje stropowe nie zawsze są betonowe i monolityczne, jak choćby stropy gęstożebrowe.

Dlatego zamocowania powinny być odpowiednio rozmieszczone w miejscach przebiegu elementów nośnych, a użyte kołki mocujące wyłącznie o konstrukcji metalowej, a nie z koszulką plastikową, która w razie pożaru straci wytrzymałość, co spowoduje oberwanie się sufitu.

Montaż podwieszanych sufitów monolitycznych

System sufitów podwieszanych z pokryciem płytami gipsowo-kartonowymi pozwala na niemal nieograniczone możliwości kształtowania ich powierzchni. Przy odpowiednio uformowanym stelażu nośnym można tworzyć zarówno powierzchnie płaskie, wielopoziomowe, jak i łukowe. Dzięki temu uzyskujemy dekoracyjny charakter sufitu pasujący do reprezentacyjnych pomieszczeń mieszkalnych.

Jednak monolityczne, nierozbieralne pokrycie sprawia, że takie rozwiązanie uniemożliwia łatwy dostęp do przestrzeni podsufitowej, co w przypadku prowadzenia tam instalacji, wymagających okresowej kontroli, nie będzie dobrym rozwiązaniem. Oczywiście można też zastosować pokrycie w systemie mieszanym - w części jako nierozbieralne, a w miejscach wymagających dostępu - w systemie umożliwiającym demontaż pokrycia.

System monolitycznych sufitów podwieszanych obejmuje elementy nośne w postaci profili stalowych, płyt pokryciowych oraz akcesoriów montażowych i wykończeniowych.

Podstawowy asortyment materiałów potrzebnych do budowy takiego sufitu składa się z:

  • profili sufitowych CD,
  • przyściennych UD,
  • wieszaków z zaciskami sprężystymi,
  • łączników krzyżowych,
  • taśm i zapraw do spoinowania.
Sufit krzywoliniowy
Sufit podwieszany krzywoliniowy, fot. bezikus / pl.depositphotos.com.

Jako pokrycie mogą być stosowane standardowe płyty gipsowo-kartonowe, elastyczne płyty gipsowe zbrojone włóknem szklanym lub specjalne płyty gipsowo-kartonowe o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Płaskie monolityczne sufity podwieszane montowane są z reguły na rusztach dwuwarstwowych, powstających z krzyżowego połączenia profili stalowych CD i zamocowanych wieszakami do stropu.

Zależnie od wysokości obniżenia sufitu podwieszanego stosowane są zawiesia stałe tzw. ES mocowane wkrętami do profili głównych lub przy znacznym obniżeniu zawiesia sprężyste - współpracujące z drutem wieszakowym o odpowiedniej długości. Rozstaw osiowy profili głównych (górnych) nie powinien być większy niż 100 cm, natomiast połączone z nimi profile nośne rozmieszczamy w odstępach co 50 cm.

Końce profili nośnych osadzane są w profilu przyściennym, do którego przykręca się również krawędzie płyt pokryciowych. Na wypoziomowanym ruszcie nośnym mocuje się wkrętami płyty gipsowo-kartonowe w takim układzie, aby dłuższe boki płyt ze spłaszczonymi brzegami były ustawione prostopadle do profili nośnych, a połączenia wzdłużne znalazły się na tych profilach. Łączenia poprzeczne w kolejnych pasach pokrycia powinny być wzajemnie przesunięte o przynajmniej jeden odstęp między tymi profilami.

Wykończenie powierzchni pokrycia wymaga dość pracochłonnego szpachlowania złączy z użyciem siatki zbrojącej lub perforowanej taśmy papierowej oraz gipsowej zaprawy szpachlowej. Ostateczne wyrównanie powierzchni sufitu uzyskuje się przez szlifowanie spoin i wypełnień w miejscach osadzenia wkrętów. Bezpośrednio na płytach pokrycia sufitu podwieszanego można mocować jedynie lekkie wyposażenie (do 6 kg) - cięższe musi być zakotwione w konstrukcji stropowej.

Dostępne na rynku zestawy profili i akcesoriów pozwalają na łatwe konstruowanie rusztu łukowego pod krzywoliniowy sufit. Konstrukcję rusztu łukowego można porównać do krzyżowej dwuwarstwowej konstrukcji sufitu płaskiego z tym, że zamiast profili CD do górnej warstwy używa się specjalnych profili giętych.

Warunkiem poprawnego zmontowania konstrukcji nośnej jest zaprojektowanie i przygotowanie szablonu krzywizny, który powinien stanowić odwzorowanie projektowanej powierzchni po opłytowaniu.

Sufity podwieszane to dobre miejsce na montaż dekoracyjnego oświetlenia, fot. od lewej: cardmaverick, jura13 / pl.depositphotos.com.
Sufit podwieszany
fot. tampatra / pl.depositphotos.com.

Montaż funkcjonalnych sufitów kasetonowych

System sufitów kasetonowych, dzięki możliwości zastosowania różnorodnych wypełnień - kasetonów, łatwości montażu i zapewnieniu wygodnego dostępu do przestrzeni podstropowej, stał się popularnym sposobem na wykończenie sufitów. Dostosowane do modułowych wymiarów systemu panele oświetleniowe, klimatyzacyjne czy wentylacyjne zapewniają wygodne wyposażenie wnętrz przy możliwości łatwej zmiany ich rozmieszczenia.

System nośny składa się z profili wzdłużnych i poprzecznych tworzących pola modułowe o wymiarach 600x600m bądź 600x1200 mm. Łączenia między profilami zapewniają złącza zatrzaskowe, a ich zamocowanie do sufitu wykonuje się przy użyciu wieszaków o regulowanej długości. Wzdłuż ścian mocowane są profile przyścienne, stanowiące oparcie dla końców profili nośnych i kasetonów brzegowych.

Montaż sufitu kasetonowego
Montaż sufitu kasetonowego, fot. Rockfon.

Zależnie od odmiany systemu, profile nośne mogą być widoczne lub ukryte w wycięciach kasetonów. Stosownie do pożądanego efektu dekoracyjnego i funkcji użytkowej są montowane kasetony z prasowanej wełny mineralnej, gipsu bądź metalowe.

Montaż sufitów kasetonowych jest bardzo prosty i sprowadza się do osadzenia w stropie wieszaków podtrzymujących konstrukcję nośną i profili przyściennych oraz do zatrzaskowego połączeniu rusztu. Przy doborze minimalnej długości zawiesi należy brać pod uwagę grubość montowanych w suficie modułów oświetleniowych i klimatyzacyjnych - z reguły nie powinna być ona mniejsza niż 15 cm.

Wypoziomowanie rusztu nośnego ułatwia płynnie regulowana długość zawiesi - dzięki sprężystym elementom zaciskowym. Kasetony wypełniające wkładane są po prostu w kolejne pola rusztu i swobodnie spoczywają na profilach nośnych.

Autor: Cezary Jankowski

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

Zdjęcie otwierające: flower.kovac / pl.depositphotos.com

 

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły