Rodzaj pomieszczenia:
- kuchnia otwarta na jadalnię (33,80 m2);
- sypialnia na poddaszu (21 m2);
- pokój córki na poddaszu (10 m2).
Rodzaj dekoracji:
- kuchnia - fototapeta zmywalna (2,70 x 2,70 m).
- Sypialnia - tynk zacierany ręcznie z masy gipsowej, pomalowany farbą z dodatkiem krzemu, dekoracja na dwóch przeciwległych ścianach o łącznej powierzchni 20 m2.
- Pokój córki - naklejki welurowe (kwitnąca roślina z motylem i dmuchawce).
Sposób wykończenia pozostałych ścian: blat kuchenny i ściany do wysokości 0,50 m przy nim wykończono tym samym granitem. Ściany w całym domu - wytrzymałą na szorowanie i mycie farbą akrylowo-lateksową.
Decyzja: wnętrza urządzałam z architektami i to oni zaproponowali w kuchni fototapetę. Wybrali zamglony czarno-biały krajobraz z brzozami. Zmieniłam ją na krajobraz z ławką w żywszych kolorach, bo mgła i brzozy kojarzyły się mnie i mężowi ze smutkiem oraz chłodem. Obawialiśmy się, że nada ponurego charakteru najczęściej używanemu wnętrzu w domu. Wzór fototapety wybrałam ze strony internetowej. Nie był łatwy, ze względu na tysiące ofert. Na realizację zamówienia czekałam kilka dni.
Sypialnię na poddaszu zamierzałam, według projektu architektów, udekorować wypukłą tapetą winylową na flizelinie. Zakochałam się w proponowanej szaro-białej kolorystyce i od razu nazwałam sypialnię "Królową Śniegu". Kupiłam tapetę w kolorze grafitowym z kropkami z masy perłowej, ale była dość sztywna i żaden z fachowców nie podjął się jej położyć na ukośnych ścianach z licznymi krzywiznami. Tapeta wylądowała w piwnicy, a ja zdecydowałam się na ułożenie dekoracyjnego tynku z masy gipsowej.
Murarz wykonał z niej kilka próbnych zacierek i wybrałam jedną z nich. Kiedy wróciłam z pracy i zobaczyłam tynk na całej powierzchni ścian, załamałam się. Wyglądał okropnie! Murarz, widząc moją rozpacz, bez problemu zbił go i położył nowy. Kiedy urodziła się córeczka, jej pokój ozdobiłam wyklejankami. Łatwo je wymienić na inne, stosownie do wieku dziecka.
Welurowe wyklejanki w pokoju córeczki
Krzywizny na ścianach uniemożliwiły ułożenie sztywnych tapet winylowych z wypukłościami z masy perłowej. Łóżko miało pierwotnie stanąć na podeście
Wykonanie: położenie jednej fototapety oraz naklejenie dekoracji w pokoju córeczki uznaliśmy za łatwe i zrobiliśmy to z mężem samodzielnie. Wykończenie reszty ścian zleciliśmy fachowcom. Z powodu osiadania domu, sufity i ściany z gładzią gipsową pękały, dlatego wzmocniliśmy je flizeliną, a dopiero potem dekorowaliśmy je tynkami i farbami.
Niezbędne narzędzia: wałek i pędzel do kleju, wałek do malowania, mieszadło do zaprawy gipsowej, paca zębata.
Fototapeta w kuchni zajmuje całą ścianę i jest oświetlona
Sypialnia. Zacierany tynk z masy gipsowej nadawał się do wykończenia ukośnej ściany
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Dekoracje ścian fototapetami i tynkiem z masy gipsowej - rady i przestrogi:
- Fototapetę odkurzamy lub myjemy. Jest niekłopotliwa w pielęgnacji. Do wykończenia ścian przy blatach kuchennych gorąco polecam okładzinę z takiego samego kamienia, bo jest praktyczna, trwała i łatwa w obsłudze. Myję ją płynem do szyb.
- Tynk z masy gipsowej zabezpieczyła specjalna farba z krzemem. Wystarczył litr, ale kosztowała drogo - 500 zł. Za to jaki wspaniały dała efekt! Co jakiś czas tynk czyścimy wilgotną szmatką.
Koszty udekorowania ścian fototapetami i tynkiem z masy gipsowej:
- fototapeta 300 zł;
- tynk z masy gipsowej 4000 zł;
- farba z krzemem na gips 500 zł/l;
- wyklejanki z weluru 300 zł.
Redaktor: Lilianna Jampolska