Dekoracje ścian fototapetami i tynkiem z masy gipsowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dekoracje ścian fototapetami i tynkiem z masy gipsowej

W sypialni zdecydowałam się na ułożenie dekoracyjnego tynku z masy gipsowej. Murarz wykonał z niej kilka próbnych zacierek i wybrałam jedną z nich. Kiedy wróciłam z pracy i zobaczyłam tynk na całej powierzchni ścian, załamałam się. Wyglądał okropnie! - mówi Ewelina, Członkini Klubu Budujących Dom, która dekorowała ściany 2,5 roku temu.

Rodzaj pomieszczenia:

 • kuchnia otwarta na jadalnię (33,80 m2);
 • sypialnia na poddaszu (21 m2);
 • pokój córki na poddaszu (10 m2).

Rodzaj dekoracji:

 • kuchnia – fototapeta zmywalna (2,70 x 2,70 m).
 • Sypialnia – tynk zacierany ręcznie z masy gipsowej, pomalowany farbą z dodatkiem krzemu, dekoracja na dwóch przeciwległych ścianach o łącznej powierzchni 20 m2.
 • Pokój córki – naklejki welurowe (kwitnąca roślina z motylem i dmuchawce).

Sposób wykończenia pozostałych ścian:blat kuchenny i ściany do wysokości 0,50 m przy nim wykończono tym samym granitem. Ściany w całym domu – wytrzymałą na szorowanie i mycie farbą akrylowo-lateksową.

Welurowe wyklejanki w pokoju córeczki Krzywizny na ścianach uniemożliwiły ułożenie sztywnych tapet winylowych z wypukłościami z masy perłowej. Łóżko miało pierwotnie stanąć na podeście

Decyzja: wnętrza urządzałam z architektami i to oni zaproponowali w kuchni fototapetę. Wybrali zamglony czarno-biały krajobraz z brzozami. Zmieniłam ją na krajobraz z ławką w żywszych kolorach, bo mgła i brzozy kojarzyły się mnie i mężowi ze smutkiem oraz chłodem. Obawialiśmy się, że nada ponurego charakteru najczęściej używanemu wnętrzu w domu. Wzór fototapety wybrałam ze strony internetowej. Nie był łatwy, ze względu na tysiące ofert. Na realizację zamówienia czekałam kilka dni.

 

Sypialnię na poddaszu zamierzałam, według projektu architektów, udekorować wypukłą tapetą winylową na flizelinie. Zakochałam się w proponowanej szaro-białej kolorystyce i od razu nazwałam sypialnię "Królową Śniegu". Kupiłam tapetę w kolorze grafitowym z kropkami z masy perłowej, ale była dość sztywna i żaden z fachowców nie podjął się jej położyć na ukośnych ścianach z licznymi krzywiznami. Tapeta wylądowała w piwnicy, a ja zdecydowałam się na ułożenie dekoracyjnego tynku z masy gipsowej.

 

Murarz wykonał z niej kilka próbnych zacierek i wybrałam jedną z nich. Kiedy wróciłam z pracy i zobaczyłam tynk na całej powierzchni ścian, załamałam się. Wyglądał okropnie! Murarz, widząc moją rozpacz, bez problemu zbił go i położył nowy. Kiedy urodziła się córeczka, jej pokój ozdobiłam wyklejankami. Łatwo je wymienić na inne, stosownie do wieku dziecka.

Fototapeta w kuchni zajmuje całą ścianę i jest oświetlona Sypialnia. Zacierany tynk z masy gipsowej nadawał się do wykończenia ukośnej ściany

Wykonanie: położenie jednej fototapety oraz naklejenie dekoracji w pokoju córeczki uznaliśmy za łatwe i zrobiliśmy to z mężem samodzielnie. Wykończenie reszty ścian zleciliśmy fachowcom. Z powodu osiadania domu, sufity i ściany z gładzią gipsową pękały, dlatego wzmocniliśmy je flizeliną, a dopiero potem dekorowaliśmy je tynkami i farbami.

 

Niezbędne narzędzia: wałek i pędzel do kleju, wałek do malowania, mieszadło do zaprawy gipsowej, paca zębata.

Dekoracje ścian fototapetami i tynkiem z masy gipsowej - rady i przestrogi:

 • Fototapetę odkurzamy lub myjemy. Jest niekłopotliwa w pielęgnacji. Do wykończenia ścian przy blatach kuchennych gorąco polecam okładzinę z takiego samego kamienia, bo jest praktyczna, trwała i łatwa w obsłudze. Myję ją płynem do szyb.

   

 • Tynk z masy gipsowej zabezpieczyła specjalna farba z krzemem. Wystarczył litr, ale kosztowała drogo – 500 zł. Za to jaki wspaniały dała efekt! Co jakiś czas tynk czyścimy wilgotną szmatką.

Dekoracje ścian fototapetami i tynkiem z masy gipsowej - koszty:

 • fototapeta 300 zł; 
 • tynk z masy gipsowej 4000 zł; 
 • farba z krzemem na gips 500 zł/l; 
 • wyklejanki z weluru 300 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Ekspert Sztukaterii WMB

23 Kwi 2015, 09:49

Zamiast fototapety można zastosować panele dekoracyjne 3D - element sztukaterii, która powraca do trendów dekoracji. Są na pewno oryginalnym i nietuzinkowym rozwiązaniem, a ich fantastyczne możliwości dekoracyjne pozwalają trwale zmienić charakter każdego wnętrza.

time image

Gość Ewelina

28 Lis 2014, 05:29

ja do fototapet nie moge sié jakos przekonac. Wlasnie bardziej pasuje mi kamien scienny, to cos bardziej stylowego

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje