Co może być przyczyną wybrzuszenia podłogi?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Co może być przyczyną wybrzuszenia podłogi?

Kupiliśmy dom, w którym w jednym z pomieszczeń nad piwnicą podłoga z terakoty ma wyraźne wybrzuszenie (wcześniej nie zauważyliśmy tego). Czy jest to objaw jakiejś poważniejsze wady konstrukcyjnej budynku i czy wymiana posadzki usunie ten problem?

aktualizacja: 2017-10-11 07:31:42

Odpowiedź eksperta: Przyczyną "puchnięcia" posadzki wyłożonej płytkami ceramicznymi może być brak fug między płytkami i dylatacji na styku ze ścianami bądź pęcznienie podkładu podłogowego, jeśli nie został dostatecznie zagęszczony.

 

Nie są to uszkodzenia mające wpływ na wytrzymałość konstrukcji domu i można je bez większego problemu naprawić. Oczywiście, stare pokrycie trzeba usunąć i sprawdzić, jakie warstwy podłogowe ułożone są na stropie. Na stropach żelbetowych i gęstożebrowych podkład podłogowy z reguły jest równy i stabilny i uszkodzenia posadzki spowodowane zostały prawdopodobnie brakiem możliwości rozszerzania się pokrycia.

 

W przypadku stropów na belkach stalowych z wypełnieniem pól płytą betonową lub ceglaną Kleina, do wyrównania stropu wykorzystywano często gruz, niestabilizowany keramzyt, nawet odpady budowlane. Ułożenie na takim podłożu zbyt cienkiej i słabej warstwy wyrównującej mogło doprowadzić do jej pękania, a w konsekwencji odkształcenia posadzki.

 

Przy takim podłożu konieczne będzie ustabilizowanie podkładu, np. poprzez zalanie rzadką zaprawą cementową i wykonanie nowego jastrychu ze wzmocnieniem siatką stalową. Można też całkowicie usunąć gruz i przygotować wypełnienie z płyt betonu komórkowego albo z keramzytobetonu.

W starych stropach przestrzeń pomiędzy belkami konstrukcyjnymi bywała wypełniana np. gruzem i odpadami budowlanymi. Niestabilność tego podłoża prowadzi niekiedy do uszkodzenia podkładu podłogowego.
W starych stropach przestrzeń pomiędzy belkami konstrukcyjnymi bywała wypełniana np. gruzem i odpadami budowlanymi. Niestabilność tego podłoża prowadzi niekiedy do uszkodzenia podkładu podłogowego.

Cezary Jankowski

Instalacja domowej elektrowni słonecznej
Panele fotowoltaiczne, gotowy zestaw od znanej firmy Hewalex? Prześledziliśmy cały proces inwestycji w pewnym domu na Dolnym Śląsku.
6:11

Dodaj komentarz

time image
time image
Podłoga z desek na ogrzewaniu podłogowym - jakie deski wybrać i jak je układać?
Podłoga z desek na ogrzewaniu podłogowym - jakie deski wybrać i jak je układać?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny