Drewniana posadzka w łazience

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Drewniana posadzka w łazience

Niestandardowa, bo drewniana, posadzka w łazience sprawdziła się. Drewno kempas, po zaolejowaniu i pokryciu na przestrzeni lat wieloma warstwami wosku, jest odporne na wilgoć i wodę rozpryskiwaną przy wannie i umywalce. - mówi Basia, czytelniczna Budujemy Dom.

Parametry domu: murowany, dwukondygnacyjny, powierzchnia 220 m2.

Parametry posadzek: deska podłogowa kempas 18 x 90 x 600–1200 mm – 110 m2 (w jadalni, w pokojach prywatnych, w łazience na poddaszu), firma DLH Drewno; reszta budynku – włoski gres 30 x 30 cm, Travertino oraz w kolorze terakoty.

Ogrzewanie podłogowe: wodne, w holu, łazience i w salonie.

Drewniana posadzka w łazience - decyzja

Koniecznie chciałam mieć drewnianą podłogę w łazience przy sypialni i w jadalni, bo te miejsca powinny być szczególnie przytulne. Wybrałam odporne na wilgoć drewno egzotyczne. Użyłam je na całym poddaszu oraz na części parteru. Wszędzie takie samo, bo unikałam różnorodności materiałów wykończeniowych. Starałam się ograniczać ich rodzaj i kolory, stwarzając z nich uniwersalną bazę, którą przez kolejne lata miały ożywiać zgodne z aktualną modą dodatki. 

Podniesioną o jeden stopień część posadzki na parterze przykryłam jasnoszarym gresem, natomiast niżej położony salon (30 m2) i taras (60 m2) mrozoodpornym gresem w kolorze klasycznego klinkieru. I to wszystko! Mniej znaczy więcej.

Płyty gresu w kolorze klinkieru ułożono w salonie i na tarasie Płyty gresu Travertino w kuchni, korytarzu i łazience

Drewniana posadzka w łazience - porady i przestrogi:

  • Niestandardowa, bo drewniana, posadzka w łazience sprawdziła się. Drewno kempas, po zaolejowaniu i pokryciu na przestrzeni lat wieloma warstwami wosku, jest odporne na wilgoć i wodę rozpryskiwaną przy wannie i umywalce. Nie widać na nim plam. Podobnie jest w jadalni, gdzie deski są narażone na rozlanie płynów. Drewno w jadalni sprawia, że jest przytulnie i domowo.

    Wygląd podłogi to zasługa mojej mamy, której ambicją jest, by błyszczała i wyglądała jak nowa. Stosuje tylko środki przeznaczone do drewna. Dopóki deski chłonęły jeszcze wosk, ich powierzchnia była „tępa” i trudniejsza w pielęgnacji. Obecnie jest już zupełnie gładka i nie stwarza problemów. Łatwo ją umyć mopem. Deski układali fachowcy od tego rodzaju podłóg. Nigdzie nie ma uszkodzeń.

  • Płytki gresu mają pory i chropowatą strukturę, imitującą trawertyn i klinkier. Zastosowałam też fugi o szerokości 2–3 mm. Największy problem z usunięciem brudu, gromadzącego się w zagłębieniach, miałam zaraz po budowie domu. Musiałam wtedy użyć szczotki ryżowej, a wapienne białe wżery w fugach udało się usunąć dopiero po dwóch latach mycia. Warto, na czas malowania i kurzących się prac, zakryć je folią! Podłogi są na bieżąco sprzątane, więc obecnie w rowkach nie ma brudu. Kolor fug dobrałam do koloru płytek. Tylko na tarasie w kilku miejscach "puściły".

  • Wewnątrz domu żadna z podłóg nie wymaga remontu. Na kilku deskach są jedynie rdzawe plamy po stojaku na choinkę. Budując kolejny raz, znowu wybrałabym te same materiały i w takim samym układzie. Nadal podoba mi się proporcja rozmiarów płyt i desek do rozmiarów poszczególnych pomieszczeń. Nie zmieniłabym ich na większe.

    W praktyce sprawdziło się założenie, że na podłogi z gresu wchodzi się z ogrodu, a na drewniane tylko z pomieszczeń domowych. Dlatego podczas przyjęć zamykam drzwi tarasowe, przylegające do jadalni. Posadzki wytrzymują cienkie obcasy i nie są głośne podczas chodzenia. Meble podbiłam kawałkami filcu, więc nie rysują posadzek.
Jadalnia. Deski z drewna egzotycznego mają różne odcienie Drewno kempas ułożono na całym poddaszu (zdaje egzamin również w łazience)

Drewniana posadzka w łazience - koszty:

  • ułożenia posadzek – deska kempas bez ułożenia 9500 zł, gres bez ułożenia 73 zł/m2 plus VAT.
  • Roczna pielęgnacja – środki do drewna i myjące 200 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość olka

22 Gru 2014, 10:58

Do łazienki to raczej płytki. Wiadomo, że teraz są niby panele i podłogi odporne na wilgoć, impregnaty i oleje ale jakoś mnie to nie przekonuje. Bałabym się, że odkształci, może nie po dwóch czy trzech latach, ale po 10? No nie wiem. Zwłaszcza, że teraz są te płytki drewnopodobne, ...

time image

Gość użytkownik

28 Wrz 2014, 13:04

W łazience też bardzo fajnie sprawdzają się płytki gresowe.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje