Taras nad pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Taras nad pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi

Tarasy nad pomieszczeniami to te, których podłoga nie spoczywa bezpośrednio na gruncie i najczęściej przykrywają one pomieszczenia mieszkalne, garaże lub pełnią równocześnie funkcję zadaszenia ganku czy podjazdu.

Płyta podłogowa tarasu oparta jest na słupach lub murach nośnych. Konieczne jest zatem wykonanie, przez uprawnionego konstruktora budowlanego, niezbędnych obliczeń uwzględniających rozpiętość i obciążenie tarasu, gdyż traktowany jest on jako konstrukcja stropowa.

Z reguły budowę takiego tarasu wykonuje się podczas wznoszenia domu, a jego konstrukcja uwzględniona jest w projekcie budowlanym. Niemniej w czasie budowy trzeba zwrócić szczególną uwagę na zachowanie odpowiedniego poziomu nośnej płyty tarasowej (uwzględniając niezbędne warstwy ociepleniowe i wykończenia) w stosunku do wysokości podłogi w pomieszczeniu, w którym będzie wyjście na taras.

Ze względu na wymaganą ciepłochronność, tarasy te można podzielić na dwie grupy: nad pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi. W obu przypadkach konstrukcje nośne są takie same (jedynie na tarasach nad pomieszczeniami ogrzewanymi układa się dodatkowo warstwę ocieplającą).

Izolacja przeciwwodna tarasu - krok po kroku
Wykonując izolację tarasu - jak na tym filmie nad ogrzewanym garażem - trzeba przyjąć, że izolacja przeciwwilgociowa to za mało. Potrzebna jest izolacja przeciwwodna.

Tarasy nieocieplone

W tym wypadku bardzo ważne jest prawidłowe wykonanie izolacji przeciwwodnej płyty tarasowej (a także jej styku ze ścianą budynku), ponieważ przecieki to najczęściej występujący i najbardziej kłopotliwy problem.

Taras nieocieplony
Taras nieocieplony

Krok po kroku

  1. Na surowej płycie tarasowej należy ukształtować spadek (pochylenie) 1,5-2 % w kierunku krawędzi tarasu. Najwygodniej, gdy zostanie on wykonany podczas wylewania płyty stropowej, co łatwo zrobić, układając łaty pomocnicze o różnych wysokościach i w ustalonych odstępach.

   Przed stwardnieniem betonu łaty usuwa się, a całą powierzchnię zaciera na gładko mocną zaprawą cementową. Jeśli pochylenie nie zostało utworzone podczas wylewania płyty, wówczas konieczne jest ukształtowanie spadku w dodatkowej warstwie wylewki betonowej. Jej grubość w najcieńszym miejscu (przy krawędzi) nie powinna być mniejsza niż 3 cm.

  2. Następną warstwą jest izolacja przeciwwodna, wykonana w tradycyjny sposób – z dwóch warstw papy podkładowej na lepiku. Stosując izolację z papy nie wolno sklejać arkuszy papy ze sobą, lecz rozsypać na pierwszej warstwie podsypkę poślizgową z drobnego piasku lub talku.

   Lepszym rozwiązaniem będzie zastąpienie wierzchniej warstwy papy – folią wytłaczaną (tzw. kubełkową). Wówczas dzięki przetłoczeniom między warstwami izolacyjnymi utworzy się wolna przestrzeń umożliwiająca wentylację i swobodny odpływ wody, w razie wystąpienia nieszczelności w pierwszej warstwie. Papy lub folie izolacyjne powinny być wywinięte na ścianę domy do wysokości ok. 20 cm.W miejscu styku należy utworzyć zaokrąglony narożnik, który zapobiegnie uszkodzeniu izolacji w miejscu jej zagięcia. Na krawędziach tarasu (pod izolacją przeciwwodną) umieszcza się fartuchy z blachy powlekanej zapobiegające podciekaniu wody na ściany.

  3. Izolacja przeciwwodna musi być osłonięta wylewką cementową o grubości 4-5 cm i wzmocniona siatką przeciwprężną. Wylewkę przygotowuje się z kruszywa (o uziarnieniu 0-8 mm) i cementu (w ilości 400 kg na 1m3 zaprawy). Jej konsystencja powinna być plastyczna – zbyt rzadka spowoduje rozwarstwienie się składników i znaczące zmniejszenie wytrzymałości. Na większych powierzchniach tarasu należy wykonać nacięcia dylatacyjne w odstępach ok. 3 m.

  4. Po wysezonowaniu podkładu (ok. trzy tygodnie) powierzchnię tarasu, przeznaczoną do ułożenia płytek ceramicznych, należy pokryć powłoką uszczelniającą, nazywaną popularnie płynną folią. Zabezpiecza ona przed wnikaniem wody w warstwę jastrychu, co chroni powierzchnię tarasu przed pękaniem w wyniku zamarzania.

Taras nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Taras, pod którym znajdują się pomieszczenia mieszkalne musi mieć izolację cieplną, chroniącą przed stratami energii cieplnej. Najlepszym rozwiązaniem będzie ułożenie ocieplenia bezpośrednio na izolacji przeciwwodnej i dociśnięcie go betonowym jastrychem.

Taras ocieplony
Taras ocieplony

Krok po kroku

  1. Przygotowanie podłoża, jak też ułożenie izolacji przeciwwilgociowej, wykonuje się w taki sam sposób jak na tarasach nieocieplanych. Druga warstwa izolacyjna powinna być wykonana z folii tłoczonej. Dzięki niej można będzie odprowadzić ewentualne przecieki z wyżej położonych warstw.

  2. Do izolacji cieplnej należy użyć płyt z polistyrenu ekstrudowanego, układanych w dwóch warstwach, z przesunięciem miejsc łączenia płyt. Wzdłuż krawędzi tarasu należy umocować deskowanie tworzące obramowanie jego brzegów.

  3. Wylewkę dociskową wykonuje się wg tych samych zasad jak w przypadku tarasu nieogrzewanego. Po stwardnieniu betonu wokół krawędzi tarasu mocuje się obróbkę blacharską, osłaniającą brzegi ocieplenia i płytę dociskową.

Cezary Jankowski, Emilia Rosłaniec

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Irbis

28 Paź 2014, 22:55

Tu widzę spory błąd - mam na myśli na przykład folię tłoczoną! Renomowani producenci stosują jej odpowiednik (spory eufemizm) w swoich systemach, ale nad(!!!) hydroizolacją kładzioną na materiał izolacji cieplnej. Folia kubełkowa to nie hydroizolacja, a hydroizolacja pod płytkowa ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje