Porównanie 43 napędów do bram ogrodzeniowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Porównanie 43 napędów do bram ogrodzeniowych

Brama wjazdowa to jak gdyby pierwsze drzwi, które przekraczają goście. Jej wygląd jest istotny, jeszcze ważniejsze - sprawne otwierane i zamykanie. Potrzebom współczesnych inwestorów najbardziej odpowiadają wersje z napędem.

Dlaczego warto wyposażyć bramę ogrodzeniową w napęd?

Chociaż w napęd można wyposażyć nawet tradycyjne rozwierane skrzydła, dla wielu osób synonimem bramy automatycznej jest ta przesuwna. Modele przesuwne samonośne obsługiwane pilotem cieszą się bowiem w ostatnich latach największą popularnością.

W przypadku każdej bramy automatyka gwarantuje wygodę. Na ogół obejmuje różnego typu systemy i mechanizmy zapewniające bezpieczeństwo użytkowania.

Podstawowe elementy systemu automatyki do bram wjazdowych:

  • siłownik (silnik);
  • centrala sterująca (odbiornik);
  • mechanizm przenoszący siłę ciągu, poruszający bramę, np. pasek zębaty, wysięgnik;
  • pilot/y, ewentualnie klawiatura kodowa;
  • elementy dodatkowe, np. fotokomórki.

Redakcyjne porównanie 43 napędów do bram ogrodzeniowych


Redakcyjne porównanie 43 napędów do bram ogrodzeniowych

Bramy z napędem doceniamy na co dzień - zwłaszcza podczas nieprzyjemnej pogody, gdy możemy je obsługiwać zdalnie. Nie musimy wysiadać z auta, by otworzyć wjazd - dzięki czemu nie ryzykujemy pozostawienia kluczyków w otwartym samochodzie. Co istotne, automatyka daje możliwość zintegrowania z innymi domowymi instalacjami. W takim wypadku za pomocą tego samego pilota obsługuje się wjazd na działkę, do garażu, a także oświetlenie na podjeździe i w garażu.

Brama przesuwna samonośna jednoskrzydłowa, wyposażona w napęd
Brama przesuwna samonośna jednoskrzydłowa, wyposażona w napęd. Siłowniki takiej bramy muszą mieć szczelną obudowę, chroniącą mechanizm przed zanieczyszczeniami i wilgocią, dającą się otwierać w celu wykonywania przeglądów czy napraw. (fot. Polargos)
Siłowniki do bramy ogrodzeniowej (fot. po lewej: Nice, fot. po prawej: Beninca)

Sterowanie bramą ogrodzeniową z napędem

Powszechnie używa się w tym celu pilotów dwu- lub czterokanałowych - pozwalają one obsługiwać więcej niż jedno urządzenie. Korzystają z kodowanego sygnału radiowego. Przy każdym użyciu sygnał się zmienia - nie ma możliwości jego skopiowania, co znacząco podnosi bezpieczeństwo. Do sterowania bramą stosuje się również rozmaitych sterowników, skanerów linii papilarnych, a nawet smartfonów.

Pilot do otwierania bramy ogrodzeniowej
Brama wjazdowa może być otwierana i zamykana ręcznie, jednak dużo wygodniej i bezpieczniej obsługiwać ją za pomocą pilota. (fot. Beninca)

Dodatkowe systemy bram ogrodzeniowych z napędem

Bramy z napędem mają różnego typu systemy zapewniające komfort i bezpieczeństwo, np.:

  • zestaw fotokomórek (nadajnik i odbiornik promieni podczerwonych) - umieszczone po przeciwległych stronach wjazdu zapobiegają ewentualnemu przycięciu samochodu, przechodzącego człowieka czy psa, przez zamykającą się bramę. Ich działanie polega na tym, że nadajnik wysyła wiązkę promieniowania do odbiornika - gdy na jej drodze pojawia się jakiś obiekt, następuje zmiana kierunku ruchu skrzydła;
  • lampa ostrzegawcza, sygnalizująca że skrzydło jest w ruchu - powinna być wyposażeniem każdej zautomatyzowanej bramy. Na ogół montuje się ją na słupku. Jest istotna zwłaszcza, gdy wyjazd z posesji prowadzi prosto na ruchliwą ulicę lub przecina chodnik. Zapalona lampa to informacja dla innych uczestników ruchu, że z posesji wyjeżdża samochód, albo że będzie na nią wjeżdżał;
  • funkcja niepełnego otwarcia - pozwala na uchylanie bramy, na tyle, by mogli przejść przez nią piesi. Rozwiązanie takie może zastąpić furtkę;
  • awaryjne otwieranie - jest to mechaniczny system, który w razie braku prądu lub jakiejś usterki umożliwia ręczne otwieranie i zamykanie wjazdu. Służy do tego specjalny kluczyk (który po włożeniu do zamka w siłowniku zwalnia blokadę ruchu) albo zamek szyfrowy z klawiaturą kodową czy kartą zbliżeniową.
Fotokomórki przy bramie wjazdowej
Fotokomórki przy bramie wjazdowej (fot. Wiśniowski)
Lampa ostrzegawcza przy bramie wjazdowej
Lampa ostrzegawcza przy bramie wjazdowej (fot. Faac)

Dobre parametry napędów do bram ogrodzeniowych

Napęd można kupić wraz z bramą (producenci tych ostatnich zwykle oferują również automatykę) lub odłożyć inwestycję na później. Ale w tym drugim przypadku będziemy musieli dopilnować, aby fachowcy dobrali mechanizm o parametrach odpowiednich do naszej bramy, uwzględniając przy tym wiele czynników. Jeśli jednak odsuwamy ten wydatek w czasie, pociągnijmy przynajmniej kabel zasilający do bramy.

Aby napęd dobrze działał, nie przysparzał nam problemów ani dodatkowych kosztów, kupujmy urządzenia wysokiej jakości, sprawdzonych marek. Będą one bowiem dość intensywnie eksploatowane w zmiennych warunkach atmosferycznych.

Przy doborze automatyki uwzględnia się rodzaj bramy, jej wymiary, ciężar, intensywność użytkowania oraz stan techniczny (w przypadku już eksploatowanej). Od szerokości skrzydła zależy długość elementu jezdnego (szyny prowadzącej lub paska zębatego). Im większa szerokość, tym drożej. Istotna jest też waga bramy - poszczególne wersje siłowników klasyfikowane są według dopuszczalnej wagi konstrukcji.

Od wielkości i ciężaru bramy zależy moc siłownika. Zwykle mieści się ona w granicach 300-600 W. Ze względu na podmuchy wiatru czy obciążenie śniegiem, powinna być większa niż to wynika z obliczeń - o ok. 30% w przypadku modeli rozwieranych i ok. 50% w przypadku przesuwnych. Napęd z zapasem mocy zapewni sprawniejsze działanie bramy i posłuży dłużej. Na prywatnych posesjach zastosowanie mają urządzenia przeznaczone do wykonywania 20-30 cykli otwórz-zamknij dziennie - jest to tzw. intensywność 30%.

Kupując automatykę do bramy już użytkowanej (na ogół dotyczy to wersji rozwieranej), należy dokładnie sprawdzić jej stan techniczny. Liczy się przede wszystkim sztywność konstrukcji (bo siłownik będzie działał na nią z dużą siłą), płynność pracy (czy lekko się otwiera, prawidłowo obraca na zawiasach, nigdzie nie ociera), stan ogranicznika zamknięcia - odbojnika (obluzowany czy słabo przytwierdzony do podłoża może zostać wyrwany).

Brama ogrodzeniowa przesuwna czy rozwierna?

Gdy podjazd jest niewielkich rozmiarów i nie ma miejsca na rozwieranie skrzydeł bramy, najlepiej wybrać wersję przesuwną. Trzeba tylko zapewnić miejsce na jej ruch wzdłuż ogrodzenia po wewnętrznej stronie - musi się tu mieścić całe skrzydło po otwarciu. Jego szerokość zwiększa przeciwwaga (element niezbędny, równoważący ciężar). Na drodze otwierającej się bramy nie może być żadnych przeszkód (np. roślin). Należy zwrócić uwagę, aby furtka znajdowała się po odpowiedniej stronie skrzydła - tak, by po otwarciu się nie zasłaniało przejścia.

Skrzydło modeli przesuwnych samonośnych jest zawieszone na wysięgniku, więc nie styka się z podłożem. To duża zaleta - nie blokuje go śnieg ani ewentualne zanieczyszczenia. Brama taka jest wygodna i niekłopotliwa w użytkowaniu. Specjalne rozwiązania zapewniają jej stabilny ruch oraz łagodny dojazd.

Mniej skomplikowanym i tańszym wariantem jest wersja szynowa. Skrzydło porusza się po szynie zabetonowanej w gruncie, na rolkach. Wiąże się to z koniecznością regularnego usuwania z szyny piasku, drobnych kamyków, itd. - mogłyby bowiem uszkodzić bramę.

Tradycyjny model rozwierany (skrzydłowy) możemy z powodzeniem zamontować, jeśli mamy długi podjazd. Trzeba bowiem pamiętać, że po otwarciu nie może ona sięgać poza granicę działki. Na ogół ma dwa skrzydła, bo tak jest poręczniej. Gdy jest tylko jedno, nie powinno być szersze niż 3 m, a ponadto konieczne są solidne zawiasy.

Odpowiednie dobranie napędu do bramy ogrodzeniowej

Napędy do bram wjazdowych różnego typu mają odmienną konstrukcję. W przypadku modeli przesuwnych stosowane są napędy zwane motoreduktorami - najczęściej w postaci niewielkich skrzynek, umieszczanych z boku skrzydła od strony posesji. Skrzydło przesuwane jest dzięki zazębianiu się koła zębatego (osadzonego na obracającym się wale siłownika) i listwy zębatej (znajdującej się wzdłuż dolnej krawędzi bramy). To dość proste rozwiązanie, łatwe w montażu i regulacji.

Siłownik bramy przesuwnej należy ulokować na niewielkim podwyższeniu (np. fundamencie betonowym) - zminimalizuje to ryzyko podtopienia urządzenia. W przypadku wersji szynowych, siłownik umieszcza się jak najbliżej słupka. Automat samonośnych montuje się w ten sposób, by koło zębate siłownika było dokładnie pomiędzy wózkami jezdnymi bramy. Istotne, aby po wstępnym zainstalowaniu siłownika i listwy zębatej odpowiednio ustawić te elementy.

Napęd bram rozwieranych nazywany jest siłownikiem (do modeli dwuskrzydłowych stosuje się oczywiście dwa takie urządzenia). Za pomocą specjalnych uchwytów montażowych przytwierdza się go do słupka oraz do skrzydła. Zautomatyzowane modele rozwierane muszą mieć stabilną konstrukcję i dużą sztywność, działają bowiem na nie znaczne siły. Mocowanie na słupku stanowi oś obrotu siłownika - powinno być zatem bardzo solidne.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Niektórzy inwestorzy do reprezentacyjnych bram kutych wybierają napęd montowany pod powierzchnią ziemi w hermetycznej skrzynce. Po zainstalowaniu jest on praktycznie niewidoczny. To jednak mniej popularne rozwiązanie. Dokładne miejsce przytwierdzenia siłowników określa producent. Uchwyty montażowe spawane są do słupków stalowych, zaś do murowanych mocowane kotwami. Siłowniki zabezpiecza się przed kradzieżą specjalnymi blokadami osłaniającymi śruby.

Siłownik z ramieniem prostym
Siłownik z ramieniem prostym (fot. Hörmann)
Siłownik z ramieniem łamanym - przegubowym
Siłownik z ramieniem łamanym - przegubowym (fot. Hörmann)

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Hörmann

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Wiśniewski

19 Cze 2018, 19:22

Zabrakło w tekście informacji, że systemy zdalnego sterowania mogą np. współpracować z oświetleniem lub bramą garażu. Pozwala to obsługiwać całość jednym przyciskiem.

time image

Gość Doktor

14 Cze 2018, 14:02

A gdzie jest Tousek, deklasuje tych zawodników

time image

Gość Niania

14 Cze 2018, 08:05

Nic z niego nie wynika. Ciężar bramy i cena systemu kompletnie nic nie mówi...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
5,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje