Budowa grilla z cegły krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Budowa grilla z cegły krok po kroku

Grill z cegły to funkcjonalna kuchnia ogrodowa, w której w okresie wiosenno-letnim można przyrządzać smaczne potrawy. Jeśli jest dobrze wykonany, będzie również stylową ozdobą ogrodu. Podpowiadamy, jak samodzielnie zbudować grilla z cegły krok po kroku?

Jaki rodzaj cegły wybrać do budowy grilla? 

Te części grilla, które będą narażone działanie wysokiej temperatury, takie jak okolice rusztowania, powinny być wykonane z cegły szamotowej

Szamot powstaje po wypaleniu gliny lub łupków, zmieleniu ich i uformowaniu, a zawarte w nim związki chemiczne cechuje wysoka temperatura topnienia.

Do budowy grilla najczęściej wykorzystuje się cegłę szamotową klasy Bs - odporną na temperaturę do 1700°C. Natomiast części grilla, które nie nagrzewają się podczas użytkowania, mogą zostać wykonane z cegieł klinkierowych. Do murowania zawsze używa się zaprawy cementowo-wapiennej.

Do budowy grilla najlepiej użyć cegły szamotowej.

Jakie miejsce nadaje się na grilla z cegły? 

Wybór miejsca na grilla z cegły powinien uwzględnić kilka czynników. W związku z tym, że konstrukcja tego rodzaju jest trudna do przeniesienia, decyzja powinna być dobrze przemyślana.

Jeśli chodzi o względy pragmatyczne, grill nie powinien stać zbyt blisko domu. Po pierwsze dym może dostawać się do środka, a jeśli tak się stanie, to bardzo trudno będzie się pozbyć zapachu spalenizny z tkanin czy tapicerek.

Po drugie regularne korzystanie z grilla, który stoi tuż obok domu, poskutkuje tym, że jego fasada będzie brudna od tłuszczu i dymu.

Jeśli ogród jest duży, nie warto również stawiać grilla zbyt daleko od budynku, aby nie nosić naczyń i potraw na długim dystansie. 

Najlepiej wybrać miejsce, w pobliżu którego znajdzie się również strefa na stół i krzesła, a tuż nad grillem nie będzie gałęzi drzew. Częstą lokalizacją dla grilla z cegieł są okolice tarasu lub altany.  

Jak przygotować fundament pod grilla z cegły? 

Fundament pod grilla z cegły krok po kroku:

 1. Przygotuj obrys grilla, na którym stanie konstrukcja.
 2. Wbij w ziemię niewielkie pale, wyznaczające kąty grilla i rozciągnij między nimi sznurek.
 3. W tym miejscu wykop dół o głębokości 30 cm i 2/3 jego głębokości zasyp żwirem.
 4. Całość dokładnie rozprowadź i ubij.
 5. Sprawdź poziomnicą, czy powierzchnia jest równa.
 6. Wylej na żwir beton B12, aby wyrównać dół do wysokości podłoża.
 7. Beton będzie gotowy po 14 dniach. 

UWAGA: Jeżeli wykonujesz grilla podczas upałów, beton należy regularnie podlewać wodą. 

Schemat budowy grilla z cegieł.

Jak krok po kroku zbudować grilla z cegieł? 

 1. Oczyść fundament i ustaw zarys grilla z cegieł. Dzięki temu możliwe będzie zachowanie kąta 90° w każdym z narożników.
 2. Kolejne elementy grilla należy łączyć zaprawą. Najlepiej użyć gotowej zaprawy cementowej, która jest ognioodporna i mrozoodporna. Warto również pamiętać o tym, aby wszelkie zabrudzenia usuwać z niej na bieżąco, bo kiedy zaprawa wyschnie, nie będzie to już możliwe.
 3. Użyj krzyżyków dystansowych, aby odstępy na fugi były równe.
 4. Nie układaj cegieł równo. Kolejne warstwy muszą być układane w taki sposób, aby połowa kładzionej cegły znajdowała się na styku dwóch dolnych.
 5. Każdą kolejną warstwę sprawdź poziomnicą.
 6. Następnie ułóż prowizoryczną płytę w miejscu, gdzie znajdzie się palenisko i za pomocą zaprawy zamontuj dwie warstwy cegieł prostopadle do ściany.
 7. Ważne jest, aby tymczasową płytę usunąć dopiero wtedy, kiedy zaprawa się zwiąże i wtedy do środka wsunąć metalowe palenisko.
 8. Kolejnym krokiem jest ułożenie ścian, na których znajdzie się ruszt i zamontowanie prowadnic nad płytą paleniska. Najczęściej montuje się je na dwóch różnych poziomach, aby móc smażyć potrawy na różnej wysokości.
 9. Wszystkie metalowe elementy zabezpiecz farbą, która ochroni je przed korozją.
 10. Z grilla możesz korzystać dopiero wtedy, kiedy całkiem zwiąże się zaprawa.
Budowa grilla z cegły
W trakcie murowania połowa cegły ma znajdować się na styku dwóch dolnych cegieł. (fot. Ladanifer / pl.depositphotos.com)

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: photography33 / pl.depositphotos.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
5,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje