Co to jest keramzyt ogrodniczy i gdzie go stosować?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Co to jest keramzyt ogrodniczy i gdzie go stosować?

Keramzyt ogrodniczy w postaci niewielkich granulek to uniwersalny materiał stosowany zarówno w ogrodnictwie, jak i uprawie roślin doniczkowych. Służy jako ściółka, spulchniacz albo drenaż. Jest to kruszywo o stosunkowo niskiej cenie, które wyjątkowo dobrze wpływa na rośliny, zwłaszcza po mroźnej zimie.

Jak powstaje keramzyt ogrodniczy? 

Granulki keramzytu mają od 5 mm do 2 cm długości przekroju. Porowate kulki są otoczone stwardniałą skorupką i powstają w procesie wypalania gliny, który przebiega w temperaturze 1200°C. Gwarantuje to neutralizację wszelkich substancji organicznych. Dzięki temu keramzyt nie zawiera żadnych patogenów, które mogłyby źle wpłynąć na rośliny.

Jakie właściwości ma keramzyt ogrodniczy? 

Podstawową wartością keramzytu, za którą ceni się go w ogrodnictwie, jest obojętność chemiczna. W rezultacie żadne substancje, które dostają się do gleby, nie wchodzą z nim w reakcje, a rośliny nie są narażone na ich szkodliwe działanie.

Samo kruszywo nie ma wpływu na pH gleby, dlatego też można go używać do roślin lubiących podłoże zasadowe oraz tych, które najlepiej czują się w glebach kwaśnych. W związku z tym keramzyt może być stosowany do uprawy najróżniejszych bylin, krzewów i sukulentów, nie wpływając negatywnie na ich kondycję, wybarwianie się czy intensywność kwitnienia.

Kruszywo nie ma zdolności do absorbowania składników pokarmowych z nawozów, dlatego nie gromadzi zasolenia w podłożu.

Dodatkowym walorem produktu jest niska cena (od ok. 6 zł za 1 litr) oraz fakt, że nie traci on swoich właściwości z biegiem lat, dlatego może być wykorzystywany wielokrotnie. Wypalanie gliny w wysokiej temperaturze powoduje, że jest on odporny na działanie pleśni i grzybów. Cechuje się również odpornością na mróz i umiejętnością zatrzymywania ciepła, przez co reguluje temperaturę odczuwaną przez roślinę.

Gdzie stosować keramzyt ogrodniczy? 

Keramzyt często używa się jako drenażu, który pozwala na efektywne osuszanie ziemi z nadmiaru wody. Jeśli okolice korzeni będą zbyt wilgotne, zwiększy się szansa na to, że wkrótce zaczną gnić. Wsypanie granulek do doniczki z dziurkami na dole i zasypanie ich grubszą warstwą odpowiedniej ziemi spowoduje, że nadmiar wody będzie swobodnie wypływał dołem.

Jeśli keramzyt zastąpi od 20-40% ziemi w doniczce czy podłożu, powstała mieszanka będzie miała właściwości spulchniające. W ten sposób sprawimy, że powietrze będzie miało łatwy dostęp do systemu korzeniowego.

Keramzyt świetnie sprawdzi się również jako nawilżacz powietrza w przypadku osób uprawiających w pomieszczeniach rośliny egzotyczne. Wystarczy wysypać granulki na podstawę doniczki lub ustawioną obok tackę i zalać je wodą. Parująca woda zapewni roślinom warunki nieco bardziej zbliżone do naturalnych.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Weber Leca®

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje