Murowany ogród zimowy z oczkiem wodnym w środku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Murowany ogród zimowy z oczkiem wodnym w środku

Ogród zimowy zaplanowaliśmy z mężem i architektem w nowym domu. Postaraliśmy się, żeby był integralną częścią budynku i wymagał jak najmniej obsługi - mówi Beata, Czytelniczka Budujemy Dom, która ogród zimowy użytkuje od 2013 r.

Ogród zimowy:

 • Ogrzewany, powierzchnia 26 m2, na planie wydłużonego prostokąta.
 • Konstrukcja murowana, dach lity, w nim 3 okna.
 • Okna - z drewnianymi ramami, trzyszybowe.
 • Instalacje - ogrzewanie wodne na gaz z sieci (2 grzejniki na ścianach), wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, klimatyzator.

Wystawa: południowa.

Decyzja: Uprawa roślin to mój konik. Marzyłam, żeby mieć pomieszczenie z roślinami egzotycznymi, tj. cykasy, storczyki, palmy, cytrusy. Ogród zimowy zaplanowaliśmy z mężem i architektem w nowym domu. Postaraliśmy się, żeby był integralną częścią budynku i wymagał jak najmniej obsługi. Obawiając się południowej lokalizacji i efektu gorącej "szklanej klatki", celowo zaprojektowaliśmy konstrukcję murowaną, okna z drewnianymi ramami i trzema szybami oraz tradycyjny dach z dachówką i trzy okna dachowe. W oranżerii są grzejniki na ścianach, wentylacja z rekuperatorem i klimatyzator. Wilgotność powietrza podwyższa oczko wodne.

Oranżeria z oczkiem wodnym
W murowanej konstrukcji oranżerii zamontowano pionowe okna z drewnianymi ramami i trzema szybami. Oczko wodne w posadzce zwiększa wilgotność powietrza.

Ogród zimowy z oczkiem wodnym - rady i przestrogi:

 • Rośliny nie lubią ogrzanego podłoża, ani suchego powietrza, dlatego nie zamontowaliśmy podłogówki. Wystarczają dwa grzejniki, jeden pod oknem, drugi przy jadalni oraz regulator pokojowy. Celowo nie rozkręcamy ich w zimie na cały regulator, temperatura podczas mrozów spada do 17-18°C. W innych porach roku jest wyższa, lecz panujemy nad nią. W lecie zwykle obniżamy tryb pracy wentylacji mechanicznej lub całkiem ją wyłączamy - przy pięcioosobowej rodzinie ciągle ktoś otwiera drzwi - dlatego w pionowych oknach oranżerii przydają się 3 lufciki naprzeciw drzwi tarasowych, w których również zamówiliśmy system uchylny.

  Ale najbardziej niezbędne są tu okna dachowe. Ponieważ znajdują się wysoko, kupiliśmy model sterowany pilotem, z czujnikiem wiatru. Zamierzamy dodać na nich rolety zewnętrzne do powstrzymania nagrzewania się szyb. Mocny klimatyzator założyliśmy na wypadek wyjazdów, żeby rośliny się tu nie ugotowały z gorąca. W oranżerii skierowanej na południe, nawet tak wysokiej jak nasza, trzeba dysponować różnymi opcjami wietrzenia i obniżania temperatury powietrza.
Okna dachowe w ogrodzie zimowym
W litym dachu osadzono trzy okna dachowe sterowane elektrycznie.
 • Często siadam w ogrodzie zimowym, ta przestrzeń jest dla mnie ważna. Uprawiam tu rośliny, hoduję szynszyle i kanarki, cieszę się widokiem. Dziś wymurowane donice wbudowałabym w posadzkę, roślinność wyglądałaby naturalniej. Żałuję, że dach nie jest bardziej przeszklony. Dla niektórych roślin egzotycznych górnego światła jest za mało, np. bugenwille "idą" w liście, a nie w kwiaty. W zimie fajnie byłoby usiąść pod szklaną połacią i patrzeć w niebo. Oczywiście, w lecie przeszklenia trzeba by zasłonić roletami. Szkoda, że nasza oranżeria jest za ciepła do zimowania roślin tarasowych.

Ogród zimowy z oczkiem wodnym - koszty:

 • Oranżeria w cenie domu;
 • Okna dachowe regulowane elektrycznie z akcesoriami i montażem 10 300 zł;
 • Instalacja z mocnym klimatyzatorem 4500 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje