Nawierzchnia z płyt betonowych - rady inwestorów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Nawierzchnia z płyt betonowych - rady inwestorów

W układaniu nawierzchni z płyt szczególnie ważna jest dokładność przy zagęszczaniu podbudowy. Jeśli zapadnie się choć jedna z płyt, od razu powstaje duża i bardzo widoczna nierówność - mówi Marzena, Czytelniczka Budujemy Dom, która nawierzchnię układała w 2012 r.

Działka: grunt piaszczysty.

Nawierzchnia:

  • Z płyt betonowych o wymiarach 50 x 50 i 50 x 25 cm, z posypką mineralną; grubość 6 cm.
  • Kolor - jasno- i ciemnoszary.
  • Kostka bazaltowa - drobna. Grys granitowy.
  • Położona na - tarasie, ganku, podjeździe, ścieżkach, w domku ogrodnika - razem 70 m2.

Decyzja: Starałam się, z mężem, ograniczyć ilość twardych traktów na działce do niezbędnego minimum. Wszystkie, łącznie z narożnym tarasem, ułożyliśmy na poziomie zero, wyjątek stanowi mały ganek. Dlaczego? Nie chcieliśmy stosować wielu barier architektonicznych w postaci uskoków, schodów. Kupiliśmy płyty, a nie kostkę z betonu, bo wtedy nawierzchnia ma mniej fug i wygląda prościej. Wersję z posypką mineralną wybraliśmy ze względu na właściwości antypoślizgowe. Odcień dopasowaliśmy do kolorystyki domu.

Płyty betonowe na podjeździe
Z płyt betonowych ułożono podjazd do garażu i miejsce parkingowe pod chmurką.
Płyty z posypką mineralną
Płyty z posypką mineralną oraz kostkę ułożono na minimalną fugę.

Nawierzchnia z płyt betonowych - rady i przestrogi:

  • Nawierzchnie wyszły tak, jak je sobie wyobrażałam, są dostatecznie obszerne i wygodne. Dobre jest to, że można po nich chodzić na obcasach. Projekt nawierzchni najpierw narysowałam z mężem, a potem brukarz poprawił detale po to, żeby dokładnie wyliczyć ilość materiału i uniknąć cięcia płyt. Dom ma prostą bryłę, więc zadbaliśmy o geometryczne podziały na traktach. Wzory zaprojektowaliśmy przy pomocy takich samych płyt w dwóch kontrastowych odcieniach szarości. Jako dekory i obwódki zastosowaliśmy drobną kostkę bazaltową. Na ganku zaplanowaliśmy gotową palisadę. Przestrzeń między główną ścieżką a podjazdem do garażu wypełniliśmy jasnym grysem, bo zamierzam tam w przyszłości urządzić ogródek japoński. I to wszystko!

  • Fakt, że nawierzchnie o różnym przeznaczeniu znajdują się na jednym poziomie, optycznie je powiększa i ułatwia poruszanie się wokół budynku. Jednak dziś wybrałabym wersję płyt bez posypki mineralnej. Drobne kruszywo jest nieprzyjemne podczas chodzenia boso. Szczególnie doskwiera to dzieciom na tarasie. Upadków na szorstkiej nawierzchni unikają jak ognia - już nie raz, nie dwa, zdarli skórę z kolan. Druga rzecz - tak chropowatą nawierzchnię trudno się zamiata, dlatego raz na dwa miesiące mąż myje ją myjką ciśnieniową. Płyty wtedy jaśnieją, ładnie się odświeżają.

  • W układaniu nawierzchni z płyt szczególnie ważna jest dokładność przy zagęszczaniu podbudowy. Jeśli zapadnie się choć jedna z płyt, od razu powstaje duża i bardzo widoczna nierówność. Chociaż u nas wykonawcy pracowali starannie i zgodnie ze sztuką, jeden element nie trzyma poziomu. Powinniśmy to zareklamować. Myślę, że warto podpisać z nimi umowę na ewentualne powykonawcze i bezzwłoczne naprawy. W warstwie podbudowy poprowadzili w peszlach przewody elektryczne do domofonu i napędu bramy wjazdowej.

    Dobrze, że dodaliśmy kostkę bazaltową, bo urozmaica monotonny układ i format dużych płyt. W takiej ilości nie jest śliska! Poprosiliśmy o ułożenie płyt na minimalną fugę. I to się sprawdza. Tylko między nieforemnymi kostkami z bazaltu szpary są szersze i przy tegorocznej pladze mrówek mamy z tym kłopot. Owady wyciągają piasek na nawierzchnię, więc musimy go ciągle uzupełniać. Na rabacie japońskiej pod grysem znajduje się gruba geowłóknina, więc to kruszywo nie miesza się z gruntem.

Nawierzchnia z płyt betonowych - koszty:

  • materiał z ułożeniem 21 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje