Dobrze dobraliśmy kolor i rodzaj materiału na naszą nawierzchnię

Dobrze dobraliśmy kolor i rodzaj materiału na naszą nawierzchnię

Wstępnie oszacowaliśmy rozmiar traktów na ponad 300 m2, dlatego zrezygnowaliśmy z kostki kamiennej na rzecz betonowej i w składach brukarskich wypatrywaliśmy cenowych okazji. Mieliśmy szczęście! Bardzo ładną kostkę kupiliśmy o 44% taniej, w porównaniu z ceną wyjściową - mówią Adrianna i Rafał, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy kostkę betonową użytkują od 2016 r.

Działka: grunt piaszczysty.

Kostka brukowa:

  • Dwuwarstwowa z betonu, z fazowanymi krawędziami.
  • Wymiary - grubość 6 cm, 4 różne rozmiary (20 × 30 cm, 20 × 20 cm, 20 × 10 cm i 10 × 10 cm).
  • Kolor - kasztan.
  • Obrzeża - krawężniki betonowe.
  • Położona na - podjeździe, drodze gospodarczej, opasce i ścieżce - razem 335 m2.

Decyzja: brukarz dostał od nas duże zlecenie. Miał do utwardzenia długi podjazd do garażu - dom cofnęliśmy w głąb działki o 24 m - ponadto postanowiliśmy przedłużyć go i zbudować drogę wzdłuż bocznej ściany z garażem - na dostawy ciężarówkami np. pelet do kotła grzewczego. Na froncie zaplanowaliśmy jeszcze wybrukowaną ścieżkę i posadzkę w przyszłej drewutni, a wokół budynku - opaskę.

Wstępnie oszacowaliśmy rozmiar traktów na ponad 300 m2, dlatego zrezygnowaliśmy z kostki kamiennej na rzecz betonowej i w składach brukarskich wypatrywaliśmy cenowych okazji. Jednak nie kupilibyśmy nawet najtańszej kostki, która by się nam nie spodobała, czy nie pasowała do domu i działki. Mieliśmy szczęście! Bardzo ładną kostkę kupiliśmy o 44% taniej, w porównaniu z ceną wyjściową. Drugi raz zrobilibyśmy podjazd z takiej samej, bo wygląda bardzo naturalnie i sprawdza się w codziennym użytkowaniu.

Nawierzchnia przy bramie ogrodzeniowej
Nawierzchnię wyprowadzono przed furtkę i bramę wjazdową.
Nawierzchnia brukowa na podjeździe do garażu
Komplet elementów brukowych składa się z kostek o gr. 6 cm w czterech różnych rozmiarach.

Nawierzchnia z kostki betonowej - rady i przestrogi:

  • Wykonawcę polecił nam kierownik budowy. Obejrzeliśmy jego realizacje w najbliższej okolicy i kiedy upewniliśmy się, że jest dobrym brukarzem, zleciliśmy mu usługę. Miał ręce pełne roboty, musieliśmy czekać - po tym również poznaje się prawdziwego fachurę. Polegaliśmy na nim bardzo - zapytaliśmy, jaki materiał powinniśmy kupić i gdzie. To on wskazał skład, rekomendując producenta wyrobów w przyzwoitej jakości i w przystępnej cenie. Oczywiście, powiedział, że kostki zabarwione w masie są lepsze, ponieważ mają wyższą trwałość od dwuwarstwowych i dają pewność, że materiał się nie rozwarstwi, albo po ewentualnym uszkodzeniu powierzchni, pod odpryskiem nie pojawi się inny kolor.

    W składzie rozpoczęliśmy oględziny od kostek jednowarstwowych, jednak były dużo droższe. Skończyło się na dwuwarstwowym modelu, z fazowanymi krawędziami i gładkim wierzchem w melanżowym subtelnym kolorze. Harmonizuje z dachem domu. Nasz brukarz ocenił go bardzo dobrze, powiedział, że nie wymaga późniejszej impregnacji. Nie zmartwiliśmy się fazowanymi krawędziami, powodującymi szpary w nawierzchni. Jeśli pojawi się w nich mech - mieszkamy przy lesie - zostawimy go.

    Przez 3 lata użytkowania w twardej nawierzchni nie pojawiły się tory od kół samochodowych. Nigdzie nie wymaga naprawy - usługodawca zagwarantował taką możliwość. Zrobiła się jedna dziurka, ale nie widać szarej warstwy spodniej. Po deszczu nie ślizgamy się na kostce. Krawężniki nie rozjechały się, wszędzie stoją stabilnie i pionowo - zostały solidnie zabetonowane w podłożu.

  • Podczas robót brukarskich w warstwie podbudowy poprowadziliśmy od domu do bramy wjazdowej 3 oddzielne peszle, w tym jeden z przewodami elektrycznymi, a kolejne przeznaczyliśmy np. na kable internetowe. Pod opaską natomiast - odwodnienie z rynien.

Koszty wykonania nawierzchni z kostki betonowej:

  • kostka betonowa 13 000 zł,
  • ułożenie i materiały na podbudowę 15 900 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz