Dobrze dobraliśmy kolor i rodzaj materiału na naszą nawierzchnię

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dobrze dobraliśmy kolor i rodzaj materiału na naszą nawierzchnię

Wstępnie oszacowaliśmy rozmiar traktów na ponad 300 m2, dlatego zrezygnowaliśmy z kostki kamiennej na rzecz betonowej i w składach brukarskich wypatrywaliśmy cenowych okazji. Mieliśmy szczęście! Bardzo ładną kostkę kupiliśmy o 44% taniej, w porównaniu z ceną wyjściową - mówią Adrianna i Rafał, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy kostkę betonową użytkują od 2016 r.

Działka: grunt piaszczysty.

Kostka brukowa:

 • Dwuwarstwowa z betonu, z fazowanymi krawędziami.
 • Wymiary - grubość 6 cm, 4 różne rozmiary (20 × 30 cm, 20 × 20 cm, 20 × 10 cm i 10 × 10 cm).
 • Kolor - kasztan.
 • Obrzeża - krawężniki betonowe.
 • Położona na - podjeździe, drodze gospodarczej, opasce i ścieżce - razem 335 m2.

Decyzja: brukarz dostał od nas duże zlecenie. Miał do utwardzenia długi podjazd do garażu - dom cofnęliśmy w głąb działki o 24 m - ponadto postanowiliśmy przedłużyć go i zbudować drogę wzdłuż bocznej ściany z garażem - na dostawy ciężarówkami np. pelet do kotła grzewczego. Na froncie zaplanowaliśmy jeszcze wybrukowaną ścieżkę i posadzkę w przyszłej drewutni, a wokół budynku - opaskę.

Wstępnie oszacowaliśmy rozmiar traktów na ponad 300 m2, dlatego zrezygnowaliśmy z kostki kamiennej na rzecz betonowej i w składach brukarskich wypatrywaliśmy cenowych okazji. Jednak nie kupilibyśmy nawet najtańszej kostki, która by się nam nie spodobała, czy nie pasowała do domu i działki. Mieliśmy szczęście! Bardzo ładną kostkę kupiliśmy o 44% taniej, w porównaniu z ceną wyjściową. Drugi raz zrobilibyśmy podjazd z takiej samej, bo wygląda bardzo naturalnie i sprawdza się w codziennym użytkowaniu.

Nawierzchnia przy bramie ogrodzeniowej
Nawierzchnię wyprowadzono przed furtkę i bramę wjazdową.
Nawierzchnia brukowa na podjeździe do garażu
Komplet elementów brukowych składa się z kostek o gr. 6 cm w czterech różnych rozmiarach.

Nawierzchnia z kostki betonowej - rady i przestrogi:

 • Wykonawcę polecił nam kierownik budowy. Obejrzeliśmy jego realizacje w najbliższej okolicy i kiedy upewniliśmy się, że jest dobrym brukarzem, zleciliśmy mu usługę. Miał ręce pełne roboty, musieliśmy czekać - po tym również poznaje się prawdziwego fachurę. Polegaliśmy na nim bardzo - zapytaliśmy, jaki materiał powinniśmy kupić i gdzie. To on wskazał skład, rekomendując producenta wyrobów w przyzwoitej jakości i w przystępnej cenie. Oczywiście, powiedział, że kostki zabarwione w masie są lepsze, ponieważ mają wyższą trwałość od dwuwarstwowych i dają pewność, że materiał się nie rozwarstwi, albo po ewentualnym uszkodzeniu powierzchni, pod odpryskiem nie pojawi się inny kolor.

  W składzie rozpoczęliśmy oględziny od kostek jednowarstwowych, jednak były dużo droższe. Skończyło się na dwuwarstwowym modelu, z fazowanymi krawędziami i gładkim wierzchem w melanżowym subtelnym kolorze. Harmonizuje z dachem domu. Nasz brukarz ocenił go bardzo dobrze, powiedział, że nie wymaga późniejszej impregnacji. Nie zmartwiliśmy się fazowanymi krawędziami, powodującymi szpary w nawierzchni. Jeśli pojawi się w nich mech - mieszkamy przy lesie - zostawimy go.

  Przez 3 lata użytkowania w twardej nawierzchni nie pojawiły się tory od kół samochodowych. Nigdzie nie wymaga naprawy - usługodawca zagwarantował taką możliwość. Zrobiła się jedna dziurka, ale nie widać szarej warstwy spodniej. Po deszczu nie ślizgamy się na kostce. Krawężniki nie rozjechały się, wszędzie stoją stabilnie i pionowo - zostały solidnie zabetonowane w podłożu.

 • Podczas robót brukarskich w warstwie podbudowy poprowadziliśmy od domu do bramy wjazdowej 3 oddzielne peszle, w tym jeden z przewodami elektrycznymi, a kolejne przeznaczyliśmy np. na kable internetowe. Pod opaską natomiast - odwodnienie z rynien.

Nawierzchnia z kostki betonowej - koszty:

 • kostka betonowa 13 000 zł,
 • ułożenie i materiały na podbudowę 15 900 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny