Odradzam samodzielne wykonanie nawierzchni z kruszywa dolomitowego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Odradzam samodzielne wykonanie nawierzchni z kruszywa dolomitowego

Zleciliśmy firmie brukarskiej wykonanie podbudowy i nawierzchni z kruszywa dolomitowego, z zamiarem ułożenia na niej w przyszłości jakiegoś bruku. Po kilku latach zrezygnowaliśmy z dodania kostki... - mówią Rafał i Agnieszka, którzy podjazd układali w 2018 r.

aktualizacja: 2023-02-06 13:10:06

Działka:

  • O powierzchni 731 m2;
  • Grunt gliniasty, na podłożu skalnym.

Podjazd do garażu:

  • O powierzchni 130 m2.
  • Wykończenie - kruszywo dolomitowe frakcja 4/16 mm.

Decyzja: Już w trakcie wykańczania domu utwardziliśmy podjazd, bo przy dżdżystej pogodzie brnęliśmy w błocie - grunt na działce jest gliniasty. Zleciliśmy firmie brukarskiej wykonanie podbudowy i nawierzchni z kruszywa dolomitowego, z zamiarem ułożenia na niej w przyszłości jakiegoś bruku. Okazało się, że tak przygotowany trakt doskonale odprowadza wodę opadową, nie powstają na nim koleiny od kół samochodu, a przy tym ładnie wygląda.

Po kilku latach jego użytkowania, zrezygnowaliśmy z pierwotnego planu dodania kostki. Podjęliśmy taką decyzję, ponieważ staramy się żyć ekologicznie i otaczamy się naturalnymi materiałami - wybrane kruszywo dobrze wpisuje się w styl architektury domu i naszego życia. Uniknęliśmy zabetonowania części działki, czego jesteśmy przeciwnikami. Za jakiś czas dosypiemy kilkucentymetrową warstwę identycznego kruszywa w celu odświeżenia traktu.

Podbudowę i kruszywo starannie ubito, uzyskano trakt równy, twardy, przepuszczalny
Podbudowę i kruszywo starannie ubito, uzyskano trakt równy, twardy, przepuszczalny.

Wykonanie podjazdu z kruszywa dolomitowego - rady i przestrogi:

Rafał: Odradzam samodzielne wykonywanie takiej nawierzchni. Dlaczego? Ponieważ potrzebne jest np. bardzo staranne maszynowe ubicie podkładu i części wierzchniej - tylko wtedy nie powstają koleiny, wgłębienia.

Brukarze przywieźli profesjonalny sprzęt, m.in. koparko-spycharkę i potężną zagęszczarkę (pojazd), a także właściwie dobrali materiały na podbudowę - ja i żona jedynie zasugerowaliśmy, z czego ma powstać warstwa wierzchnia (z kruszywa dolomitowego). Ku naszemu zdumieniu, po zaledwie kilku godzinach zespołowej pracy, podjazd był gotowy! Robota dosłownie paliła się im w rękach, maszyny poszły w ruch, na telefoniczne wezwanie podjeżdżały ciężarówki z niezbędnymi materiałami.

Najpierw zdjęli humus (rozplantowali go na działce), potem z wykopu o głębokości 40-50 cm wyjęli gliniastą ziemię z okruchami skalnymi i wywieźli. Na dnie koryta wyprofilowali spadek w kierunku ogrodzenia i bramy wjazdowej, następnie ułożyli geowłókninę i gruby piach (pospółkę), który ubili. Wsypali gruby tłuczeń i znowu ubili. Na to poszła warstwa dekoracyjna, też dokładnie zagęszczona. Dzięki starannemu wykonaniu, podjazd jest równy i twardy, lecz przepuszczalny.

Nie trzeba go naprawiać, ani żmudnie obsługiwać - łatwo się go odśnieża, teren jest bez drzew, więc nie zaśmiecają go liście i gałązki. Nawierzchnię myje deszcz, tylko zaraz po jej wykonaniu na butach osadzał się pył skalny. Kruszywo nie wydaje dźwięku pod kołami samochodów, bo jest dobrze ubite, ziarna nie wchodzą w bieżniki opon. Przy przyłączaniu budynku do sieci kanalizacyjnej, fragment podjazdu łatwo dało się rozkopać (koparką) i ponownie odtworzyć jego wszystkie warstwy - zadbałem o dokładne ich zagęszczenie, zamówiłem tonę identycznego wierzchniego kruszcu do uzupełnienia ubytków.

Podczas prac brukarze wykorzystywali profesjonalny sprzęt
Podczas prac brukarze wykorzystywali profesjonalny sprzęt.

Koszty wykonania podjazdu z kruszywa dolomitowego:

  • podjazd z wykonaniem (2018 r.) 15 000 zł,
  • kruszywo dolomitowe do uzupełnienia 120 zł/t (2022 r.).

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Obrzeża traktu z kruszywem dolomitowym uformowano z blachy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!