Jak zlikwidować pędraki w trawie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak zlikwidować pędraki w trawie?

Pędraki to nazwa określająca postacie larwalne chrząszczy. Należą do szkodników, które szczególnie upodobały sobie korzenie wielu roślin i to właśnie tam najchętniej żerują. Larwy rozwijają się szybko pod ziemią, ponieważ mają tam wystarczającą ilość pożywienia, a także optymalną temperaturę oraz poziom wilgotności.

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak sprawdzić czy w trawniku są pędraki?
  • Kiedy pryskać trawnik na pędraki?
  • Co najlepsze na pędraki w trawie?
  • Czego nie lubią pędraki?

Właściciele ogrodów i ogródków zwalczają je, ponieważ te niepozorne stworzenia są w stanie w krótkim czasie doprowadzić trawnik do ruiny. Jak je zlikwidować i co jeszcze warto wiedzieć na ich temat? 

Jak sprawdzić czy w trawniku są pędraki?

Do najczęstszych objawów żerowania pędraków należą żółte placki na trawnikubrązowienie źdźbeł czy też usychanie trawy. Jeśli cały trawnik sukcesywnie traci na atrakcyjności, a pierwsze objawy pojawiły się w okresie letnim lub wczesną jesienią, istnieje duża szansa na to, że mamy do czynienia z pędrakami.

Wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane, jeśli zauważymy pod powierzchnią trawnika tłuste larwy. Wówczas możemy mieć niemal stuprocentową pewność, że to właśnie one żerują w naszym ogrodzie i wpływają na jego coraz gorszy wygląd.

Pędraki mogą mieć nawet około 4 centymetrów długości i wyróżniają się ciemną główką oraz jaśniejszym odwłokiem. Zazwyczaj są zwinięte w podkowę.

Kiedy pryskać trawnik na pędraki?

Walka z larwami chrząszczy nie należy do łatwych i musi odbywać się dość systematycznie, aby całkiem je wytępić.

Po środki chemiczne sięga się zwykle dopiero wtedy, kiedy zawiodły naturalne metody, a sytuacja jest już podbramkowa. Jeśli chodzi o pryskanie trawnika, można zdecydować się zarówno na mocną chemię, jak i na ekologiczne środki, takie jak P-Drakol.

 

Środek ten działa również na nicienie glebowe, które wywołują bardzo podobne zniszczenia. Większość ogrodników decyduje się na tak skrajne rozwiązania dopiero wtedy, kiedy inne już nie działają.

Co najlepsze na pędraki w trawie?

Przede wszystkim warto być zapobiegawczym i regularnie dbać o pielęgnację trawnika poprzez przycinanie go i usuwanie skoszonej trawy.

Nakłuwanie i nacinanie murawy zmusza pędraki do wyjścia na powierzchnię, gdzie często giną w niesprzyjających warunkach. Jeśli jesteśmy pewni obecności pędraków w trawniku, warto powiesić w ogrodzie budkę lęgową dla owadożernych ptaków, a także przez jakiś czas rozkładać na trawniku ciemną folię w ciągu dnia.

Folia sprawi, że pod jej powierzchnią zrobi się ciemno, a oszukane pędraki wyjdą na jej powierzchnię w poszukiwaniu jedzenia. Wówczas będzie można je zlikwidować lub zaczekać aż zrobią to ptaki.

Istnieje również wiele ekologicznych środków, które świetnie radzą sobie z pędrakami i których można stosować zanim zdecydujemy się na mocne środki chemiczne.

Czego nie lubią pędraki?

Pędraki szczególnie nie przepadają za cebulą i gorczycą. Zdecydowanie nie służy im również nawóz z gryki. Są to więc najbardziej naturalne sposoby, aby nieco ograniczyć ich destrukcyjną działalność i ocalić ogród przed zniszczeniem.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: pixabay.com

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!