- Jak sprawdzić czy w trawniku są pędraki?
- Kiedy pryskać trawnik na pędraki?
- Co najlepsze na pędraki w trawie?
- Czego nie lubią pędraki?

Właściciele ogrodów i ogródków zwalczają je, ponieważ te niepozorne stworzenia są w stanie w krótkim czasie doprowadzić trawnik do ruiny. Jak je zlikwidować i co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?
Jak sprawdzić czy w trawniku są pędraki?
Do najczęstszych objawów żerowania pędraków należą żółte placki na trawniku, brązowienie źdźbeł czy też usychanie trawy. Jeśli cały trawnik sukcesywnie traci na atrakcyjności, a pierwsze objawy pojawiły się w okresie letnim lub wczesną jesienią, istnieje duża szansa na to, że mamy do czynienia z pędrakami.
Wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane, jeśli zauważymy pod powierzchnią trawnika tłuste larwy. Wówczas możemy mieć niemal stuprocentową pewność, że to właśnie one żerują w naszym ogrodzie i wpływają na jego coraz gorszy wygląd.
Pędraki mogą mieć nawet około 4 centymetrów długości i wyróżniają się ciemną główką oraz jaśniejszym odwłokiem. Zazwyczaj są zwinięte w podkowę.
Kiedy pryskać trawnik na pędraki?
Walka z larwami chrząszczy nie należy do łatwych i musi odbywać się dość systematycznie, aby całkiem je wytępić.
Po środki chemiczne sięga się zwykle dopiero wtedy, kiedy zawiodły naturalne metody, a sytuacja jest już podbramkowa. Jeśli chodzi o pryskanie trawnika, można zdecydować się zarówno na mocną chemię, jak i na ekologiczne środki, takie jak P-Drakol.
Środek ten działa również na nicienie glebowe, które wywołują bardzo podobne zniszczenia. Większość ogrodników decyduje się na tak skrajne rozwiązania dopiero wtedy, kiedy inne już nie działają.
- Nawadnianie. To łatwe.
- Skróć czas pracy z lakierobejcą – bejca i lakier za jednym zamachem!
- Ekologiczna nawierzchnia w ogrodzie i nie tylko - z czego ją wykonać?
- Z mieszkania w bloku na parterze prosto do ogrodu - z drewnianymi meblami ogrodowymi
Co najlepsze na pędraki w trawie?
Przede wszystkim warto być zapobiegawczym i regularnie dbać o pielęgnację trawnika poprzez przycinanie go i usuwanie skoszonej trawy.
Nakłuwanie i nacinanie murawy zmusza pędraki do wyjścia na powierzchnię, gdzie często giną w niesprzyjających warunkach. Jeśli jesteśmy pewni obecności pędraków w trawniku, warto powiesić w ogrodzie budkę lęgową dla owadożernych ptaków, a także przez jakiś czas rozkładać na trawniku ciemną folię w ciągu dnia.
Folia sprawi, że pod jej powierzchnią zrobi się ciemno, a oszukane pędraki wyjdą na jej powierzchnię w poszukiwaniu jedzenia. Wówczas będzie można je zlikwidować lub zaczekać aż zrobią to ptaki.
Istnieje również wiele ekologicznych środków, które świetnie radzą sobie z pędrakami i których można stosować zanim zdecydujemy się na mocne środki chemiczne.
Czego nie lubią pędraki?
Pędraki szczególnie nie przepadają za cebulą i gorczycą. Zdecydowanie nie służy im również nawóz z gryki. Są to więc najbardziej naturalne sposoby, aby nieco ograniczyć ich destrukcyjną działalność i ocalić ogród przed zniszczeniem.
Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: pixabay.com
Dodaj komentarz