Jak zadbać o trawnik jesienią w 3 krokach?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak zadbać o trawnik jesienią w 3 krokach?

Po kilku miesiącach intensywnego użytkowania, a szczególnie po letniej suszy trawnik wymaga naprawy. Późne lato i jesień to najlepsza pora na pielęgnację zmęczonej murawy. Pogoda, zwłaszcza wyrównana temperatura powietrza i większa wilgotność gleby, sprzyja kiełkowaniu nasion i szybkiej regeneracji darni. Wystarczą tylko trzy, odpowiednio przeprowadzone, zabiegi pielęgnacyjne, by odświeżyć trawnik i odpowiednio przygotować go do zimy. Skorzystaj z naszych wskazówek i zrób to właśnie teraz!

aktualizacja: 2019-10-22 08:49:00

Jak zadbać o trawnik jesienią w 3 krokach?

Wygrabianie martwych źdźbeł z trawnika

Krok 1. REGENERACJA

Wygrab martwe źdźbła i mech przy pomocy metalowych grabi lub mechanicznego wertykulatora. Trawa początkowo może wyglądać na mocno zniszczoną, lecz szybko się zregeneruje. Następnie wykonaj aerację (napowietrzanie) gleby, ułatwi to korzeniom pobieranie wody i nawozów. Nakłuj ziemię widłami lub użyj mechanicznego aeratora, który zrobi to szybciej i dokładniej. (Fot. © ronstik / Fotolia)

Dosiewanie trawy na uszkodzonych fragmentach trawnika

Krok 2. WYSIEWANIE

Załóż nowy trawnik lub dosiej trawę na uszkodzonych fragmentach. Nasiona wykiełkują w ciągu kilku/kilkunastu dni (w zależności od odmiany). Sprzyja im wyrównana temperatura i częstsze opady. Pamiętaj, by odpowiednio przygotować podłoże! Ziemia musi być dobrze spulchniona, żyzna, o pH 5,5-6,5. Na tak przygotowanym podłożu murawa będzie zwarta, mocna i dobrze przygotowana do zimy. (Fot. © Darko / Fotolia)

Zasilanie murawy odpowiednim nawozem

Krok 3. NAWOŻENIE

Zasil murawę odpowiednimi nawozami, by ją wzmocnić. Wybierz specjalne nawozy jesienne (gotowe mieszanki mineralne), zawierające w dużych ilościach fosfor i potas. Pierwiastki te są niezbędne murawie do lepszego rozwoju systemu korzeniowego i krzewienia. Odpowiednio odżywiona trawa lepiej przetrwa zimowe mrozy, będzie odporna na choroby, w tym groźną pleśń śniegową, i przesuszenie. (Fot. © Adragan / Fotolia)

Paweł Romanowski

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje