Jak zadbać o trawnik jesienią w 3 krokach?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak zadbać o trawnik jesienią w 3 krokach?

Po kilku miesiącach intensywnego użytkowania, a szczególnie po letniej suszy trawnik wymaga naprawy. Późne lato i jesień to najlepsza pora na pielęgnację zmęczonej murawy. Pogoda, zwłaszcza wyrównana temperatura powietrza i większa wilgotność gleby, sprzyja kiełkowaniu nasion i szybkiej regeneracji darni. Wystarczą tylko trzy, odpowiednio przeprowadzone, zabiegi pielęgnacyjne, by odświeżyć trawnik i odpowiednio przygotować go do zimy. Skorzystaj z naszych wskazówek i zrób to właśnie teraz!

Jak zadbać o trawnik jesienią w 3 krokach?

Wygrabianie martwych źdźbeł z trawnika

Krok 1. REGENERACJA

Wygrab martwe źdźbła i mech przy pomocy metalowych grabi lub mechanicznego wertykulatora. Trawa początkowo może wyglądać na mocno zniszczoną, lecz szybko się zregeneruje. Następnie wykonaj aerację (napowietrzanie) gleby, ułatwi to korzeniom pobieranie wody i nawozów. Nakłuj ziemię widłami lub użyj mechanicznego aeratora, który zrobi to szybciej i dokładniej. (Fot. © ronstik / Fotolia)

Dosiewanie trawy na uszkodzonych fragmentach trawnika

Krok 2. WYSIEWANIE

Załóż nowy trawnik lub dosiej trawę na uszkodzonych fragmentach. Nasiona wykiełkują w ciągu kilku/kilkunastu dni (w zależności od odmiany). Sprzyja im wyrównana temperatura i częstsze opady. Pamiętaj, by odpowiednio przygotować podłoże! Ziemia musi być dobrze spulchniona, żyzna, o pH 5,5-6,5. Na tak przygotowanym podłożu murawa będzie zwarta, mocna i dobrze przygotowana do zimy. (Fot. © Darko / Fotolia)

Zasilanie murawy odpowiednim nawozem

Krok 3. NAWOŻENIE

Zasil murawę odpowiednimi nawozami, by ją wzmocnić. Wybierz specjalne nawozy jesienne (gotowe mieszanki mineralne), zawierające w dużych ilościach fosfor i potas. Pierwiastki te są niezbędne murawie do lepszego rozwoju systemu korzeniowego i krzewienia. Odpowiednio odżywiona trawa lepiej przetrwa zimowe mrozy, będzie odporna na choroby, w tym groźną pleśń śniegową, i przesuszenie. (Fot. © Adragan / Fotolia)

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Paweł Romanowski

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny