Jak i kiedy sadzić tulipany?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak i kiedy sadzić tulipany?

Tulipany to rośliny cebulowe należące do rodziny liliowatych. Choć dzisiaj kojarzą się przede wszystkim z Holandią, będąc symbolem narodowym tego kraju, to ich hodowlą jako pierwsi zajęli się Turcy. Mieszkańcy Azji Zachodniej od wielu lat uważają tulipany za symbol raju na ziemi. Istnieje nieco ponad sto gatunków tulipanów oraz kilkanaście tysięcy odmian uprawnych. Co warto wiedzieć o sadzeniu tych cudownych roślin?

aktualizacja: 2022-09-28 11:26:34

Czy tulipany posadzone w marcu zakwitną?

Tulipany to dosyć specyficzne rośliny. Potrzebują zimna, by zainicjować proces kwitnienia, a zatem w żadnym wypadku nie powinno się ich sadzić w marcu. Należy czekać do jesieni i dopiero wtedy zająć się sadzeniem.

Tylko cebulki posadzone jesienią, jeszcze przed srogimi mrozami, będą miały szansę się ukorzenić. Po tym procesie będą gotowe do przezimowania. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że cebulki posadzone wiosną w ogóle nie zakwitną. Mogą natomiast zgnić. Cebulkom niezbędny jest okres chłodu i okres wegetacji.

Powodem, dla którego cebulki nie rosną, pomimo dobrego okresu sadzenia, mogą być uszkodzenia mechaniczne. Właśnie z tego względu warto dokładnie przyglądać się cebulkom przed zakupem. Należy kupować cebule dobrze rozwinięte i bez widocznych pęknięć lub wystających korzeni. Nawet niewielka ilość korzeni może oznaczać, że cebulka już znajduje się w stanie wegetacji i z tego powodu nie będzie w stanie przetrwać zimy.

Film: Make Your Life Greener.

Kiedy wsadza się cebulki tulipanów?

Najlepszymi miesiącami na sadzenie tulipanów są wrzesień oraz październik. Nie powinno się tego robić wcześniej, ponieważ zdrowe cebulki potrzebują chłodu do prawidłowego rozwoju. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy cebulki są zakupione znacznie wcześniej. Należy wówczas odpowiednio je zabezpieczyć i przechować aż do wczesnej jesieni.

Najlepszym sposobem na przechowanie cebulek będzie umieszczenie ich w pudełkach wypełnionych trocinami lub torfem. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że do cebulek nie przedostanie się wilgoć. Temperatura przechowywania powinna oscylować wokół 15°C. Warto pamiętać o tym, że ciepła jesień również może być szkodliwa dla tulipanów. Wówczas dobrym pomysłem będzie poczekanie nawet do listopada, gdy pojawią się pierwsze przymrozki. Należy pamiętać o tym, że tulipany uwielbiają słoneczne stanowiska i podłoże kwaśne lub obojętne. Gleba powinna być lekko wilgotna, żyzna oraz przepuszczalna.

Sadzenie tulipanów
Cebulki tulipanów nie mogą być uszkodzone mechanicznie, fot. iBulb.

Czy można sadzić tulipany w styczniu?

Sadzenie tulipanów w styczniu jest dobrym pomysłem. To okres, w którym w gruncie rzeczy panują właściwe warunki dla cebulek potrzebujących chłodu. Warto jednak wybierać okresy, w których ziemia nie jest zbyt zmarznięta. Dla wielu ogrodników styczeń jest dosyć ryzykowny, ale uważa się, że lepiej zaryzykować niż czekać z cebulkami przez kilka miesięcy.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: iBulb

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!