Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2008
Kotły kondensacyjne

Do tego, by mniej płacić za ogrzewanie zimą, nie wystarczą odpowiednio ocieplone ściany i nowoczesne okna... Potrzebny jest jeszcze dobry, tani w eksploatacji kocioł. Na przykład kondensacyjny.

Kotły kondensacyjne  
 (fot. Vaillant)

Dlaczego kocioł kondensacyjny jest tak ekonomiczny? Dlatego, że ma bardzo wysoką sprawność uzyskiwania ciepła z paliwa – powyżej 100%. Jeżeli porównamy go z kotłem tradycyjnym, nawet bardzo renomowanej firmy, okaże się, że takiej sprawności nie osiąga żaden inny typ kotła.

Perpetuum mobile?

Jak to jest możliwe, żeby kocioł kondensacyjny miał sprawność powyżej 100%? Przecież powszechnie wiadomo, że w technice żadne urządzenie nie osiąga nawet 100-procentowej sprawności, gdyż w trakcie jego pracy zawsze występują pewne straty. Żeby to wyjaśnić, trzeba odwołać się do zasady działania „zwykłego” kotła. Kiedy do jego palnika doprowadzane jest paliwo i powietrze, paliwo to spala się i w wyniku tego powstają gorące spaliny, których głównymi składnikami są dwutlenek węgla i para wodna. Spaliny usuwane są na zewnątrz przez komin, zanim jednak wypłyną z kotła, oddają część ciepła wymiennikowi, w którym płynie chłodna woda. Woda ta ogrzewa się i kierowana jest do instalacji centralnego ogrzewania.

 

Jeszcze niedawno używano tylko takich kotłów. Dla nich utworzono pojęcie sprawności, odniesione do wartości opałowej paliwa: była to ilość ciepła, jaka uwalnia się podczas spalania paliwa, przy czym zakładano zgodnie z praktyką, że powstająca w tym procesie para wodna jest odprowadzana ze spalinami na zewnątrz. Gdy tworzono definicję sprawności kotła, nikt nie przypuszczał, że będzie możliwe uzyskiwanie w kotle ciepła także z tej pary.

 

I w ten sposób dotarliśmy do istoty działania kotłów kondensacyjnych. Odzyskujemy w nich bowiem dodatkowo ciepło zawarte w parze wodnej, dlatego według obowiązującej definicji sprawności kotła całkowita ilość uzyskanego ciepła jest większa od 100%: sprawność kotłów na gaz ziemny wynosi maksimum 109%, na propan – 107%, na olej opałowy – 104% (teoretyczna sprawność kotłów kondensacyjnych jest o ok. 2% wyższa).

Skąd to ciepło?

Kocioł kondensacyjny odbiera ciepło ze spalin nie raz, ale dwa razy. Na drodze wypływu spalin są bowiem umieszczone dwa wymienniki: 1) przeznaczony do odbierania ciepła, które powstaje w czasie skraplania, czyli kondensacji pary wodnej; stąd właśnie bierze się nazwa „kotły kondensacyjne”,
2) taki jak w kotłach tradycyjnych.

 

Skropliny, które powstają w wyniku skraplania się pary zawartej w spalinach, są bardzo żrące – ich pH wynosi 3,5–5,5, gdy pochodzą ze spalania gazu, a 1,8–3,5 – ze spalania oleju. Dawniej nie umiano wykorzystać ciepła zawartego w spalinach, bo długotrwałe oddziaływanie skroplin niszczyło każdy znany wówczas materiał wymiennika. Teraz w wymiennikach stosuje się zazwyczaj stal kwasoodporną lub odporny na korozję stop odlewniczy, czyli materiały, dla których żrące działanie kondensatu nie jest groźne. A im bardziej uda się ochłodzić spaliny, tym wyższa jest sprawność odzysku ciepła, a to oznacza większe oszczędności na eksploatacji kotła.

 

Wymiennik odbierający ciepło z kondensacji jest skuteczny dzięki temu, że ma dużą powierzchnię.

 

Po wstępnym podgrzaniu wody w tym wymienniku wpływa ona do wymiennika tradycyjnego, w którym zostaje dogrzana do wymaganej temperatury przez gorące spaliny. Jednak temperatura wody grzewczej uzyskiwana w kotle musi być na tyle niska, żeby po oddaniu ciepła w instalacji c.o. jej temperatura nie przekraczała 50oC. Dlatego też kotły kondensacyjne przeznaczone są przede wszystkim do instalacji niskotemperaturowych, zwłaszcza ogrzewania podłogowego. Dzięki temu, że temperatura wody grzewczej wypływającej z kotła kondensacyjnego jest bardzo niska, mniej ciepła traci się na przesyłaniu jej rurami do grzejników. Jednak pamiętajmy, że decydując się na instalację niskotemperaturową, więcej pieniędzy zainwestujemy w grzejniki – muszą mieć one dużo większą powierzchnię niż tradycyjne w instalacji ze zwykłym kotłem, w którym temperatura wody grzewczej wynosi około 90oC. Kotły kondensacyjne są najczęściej na gaz, chociaż niektórzy producenci oferują także kondensacyjne kotły olejowe.

 

Joanna Czeczotek

Pełna wersja artykułu: Kotły kondensacyjne

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje