Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2008
Stropy
Poprawnie zaprojektowany i wykonany strop to gwarancja bezpieczeństwa, a jakiekolwiek błędy w jego wykonaniu mogą grozić nawet katastrofą budowlaną.

Jak układa się stropy prefabrykowane?

Konstrukcja stropu prefabrykowanego 
 Konstrukcja stropu prefabrykowanego
Na stropy można stosować płyty kanałowe (tzw. płyty żerańskie) lub z betonu komórkowego. Płyty kanałowe układa się przy użyciu dźwigu na wyrównanych mocną zaprawą ścianach nośnych; nie wymagają one podpierania montażowego.

 

Transport płyt i przyjazd dźwigu powinny być ze sobą zgrane, by nie dochodziło do niepotrzebnych przestojów. Płyty przenosi się na miejsce wbudowania bezpośrednio z ciężarówki, więc przed rozpoczęciem układania należy dokładnie ustalić miejsce i kolejność układania poszczególnych elementów, pamiętając, że na samochodzie na spodzie znajdą się płyty najdłuższe i najszersze, a na wierzchu – najmniejsze. Przed ułożeniem każdej z płyt, w wyznaczonym miejscu na murze rozkłada się rzadką zaprawę cementową i szybko układa na niej płytę.

 

Kanały wzdłuż płyt umożliwiają układanie instalacji, włącznie z instalacją wentylacji mechanicznej. Płyt mają dłuższe krawędzie wyprofilowane w zamki, które ułatwiają połączenie elementów: w tym celu styki wypełnia się mieszanką betonową i wyrównuje. Dalsze prace polegają na zaślepieniu kanałów (na przykład kawałkami styropianu), a następnie ułożeniu zbrojenia wieńca i jego zabetonowaniu.

 

Po wykonaniu całego stropu można go natychmiast obciążyć, wykorzystując na przykład obecność dźwigu do ustawienia na stropie palet z cegłami lub pustakami do murowania ścian piętra. Stropy z płyt ze zbrojonego betonu komórkowego wykonuje się podobnie; do ułożenia płyt potrzebny jest dźwig ze specjalnym zawiesiem szczękowym. W warstwie betonu między płytami umieszcza się dodatkowe pręty kotwiące, których zadaniem jest połączyć strop z wieńcem. Zbrojenie wieńca i sposób kotwienia w nim stropu, a także sposób wykonania otworów w stropie i innych elementów powinno się odbywać dokładnie według wskazań projektu.

Co to są stropy filigran i jak się je układa?

Prefabrykowane płyty tych stropów są rodzajem deskowania traconego z zabetonowanym wstępnie zbrojeniem. Po ich ułożeniu na ścianach i podparciu montażowym (podobnie jak stropu gęstożebrowego) układa się zbrojenie uzupełniające, po czym konstrukcję się betonuje i w ten sposób nadaje jej projektowaną grubość. Podpory montażowe usuwa się, gdy beton zwiąże i uzyska należytą wytrzymałość.

 

Płyty typu filigran mogą mieć dowolny kształt, zależnie od potrzeb wynikających z projektu; grubość płyt wynosi 5–7 cm. W płytach osadzone jest zbrojenie kratownicowe podobne jak w prefabrykowanych belkach stropu gęstożebrowego. Otwory i przejścia komina trzeba dozbroić na obrzeżach.

 

Płyty układa się – w kolejności zgodnej ze sporządzonym wcześ­niej harmonogramem – na wyrównanych i wypoziomowanych ścianach z ułożoną na nich 2-centymetrową warstwą zaprawy cementowej. Następnie kładzie się dodatkowe zbrojenie poprzeczne w miejscach połączenia płyt, zbrojenie wieńca i podciągów oraz układa instalacje przewidziane do prowadzenia w stropie (na przykład rurki osłonowe przewodów elektrycznych). Przed rozpoczęciem betonowania stropu powierzchnię płyt trzeba zmoczyć wodą. Po tych przygotowaniach płyty pokrywa się mieszanką betonową do wysokości przewidzianej w projekcie. Mieszankę rozkłada się równomiernie łącznie z wieńcami, po czym od razu ją wyrównuje i zagęszcza.

Jak się wykonuje stropy żelbetowe?

Przygotowania do układania stropu można rozpocząć po wymurowaniu ścian nośnych do wymaganej wysokości. W tym celu wypoziomowuje się i wyrównuje powierzchnie szczytowe ścian, układając na wierzchu muru co najmniej 2–3-centymetrową warstwę mocnej zaprawy cementowej i wyrównuje ją między dwiema wypoziomowanymi deskami. Następnie zależnie od tego, czy strop ma być częściowo prefabrykowany (z belek żelbetowych i pustaków, które następnie łączy się betonem), czy też monolityczny (w całości betonowany na budowie), przystępuje się do układania prefabrykowanych belek stropowych i pustaków lub do montażu pełnego deskowania, na którym będzie układane zbrojenie stropu. Po ułożeniu wszystkich prefabrykatów i zbrojenia następuje betonowanie stropu, po czym – po związaniu betonu i uzyskaniu przezeń odpowiedniej wytrzymałości – strop staje się konstrukcyjną całością, która może przenosić obciążenia.

 

Strop to nie tylko wypełnienie przestrzeni między ścianami – trzeba go jeszcze połączyć ze ścianami i usztywnić wieńcem – czyli obwodową (wykonaną na wszystkich ścianach nośnych) belką żelbetową, betonowaną równocześnie ze stropem. Wieniec łączy strop ze ścianami i usztywnia budynek. Do żelbetowych należą m.in. stropy gęstożebrowe i monolityczne.

 

Pełna wersja artykułu: Stropy

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny