Kuchnia otwarta czy zamknięta

Kuchnia otwarta czy zamknięta
To, czy będziemy dobrze się czuli w naszej kuchni, zależy przede wszystkim od możliwości wygodnego i bezpiecznego korzystania z niej; możliwości dostosowanych do naszych rzeczywistych potrzeb.
Kuchnia otwarta czy zamknięta  
 (fot. Alno)

Zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje dotyczące aranżacji kuchni, warto zastanowić się nad stylem życia, który prowadzimy. Popatrzmy więc na siebie z boku. Czy uwielbiamy kulinarne eksperymenty, często gotujemy z dziećmi albo z przyjaciółmi? A może tak kochamy pracę, że jeśli chodzi o kuchnię, to liczy się w niej dobry ekspres do kawy, zmywarka i mikrofalówka? Dopiero w tym momencie zastanówmy się nad powierzchnią, którą mamy zagospodarować. Dostosujmy do niej potrzeby i marzenia.

 

Jeśli kuchnia jest naszym żywiołem, domownicy rwą się do gotowania, a miejsca jest zbyt mało – też można ją wspaniale i funkcjonalnie urządzić. Z kolei singiel bez żyłki do kucharzenia powinien zrezygnować z planowania ogromnej kuchni ze sprzętem, którego nie powstydziłaby się restauracja. Może lepiej powiększyć salon, by zorganizować kino domowe z prawdziwego zdarzenia.

 

Przy planowaniu kuchni nie ma idealnej recepty, bo każdy ma różne oczekiwania. Niezależnie jednak od naszych upodobań istnieją pewne reguły, które warto poznać. Przypatrzmy się zatem zasadom urządzania stref: gotowania, jadalnianej, porządkowej, a także podstawowym wytycznym, co do rozmieszczenia poszczególnych urządzeń. Wybierzmy szafki, blaty i sprzęt. Zastanówmy się nad tym, co położyć na podłodze, a co na ścianach i jak rozplanować oświetlenie i gniazdka. Wreszcie pomyślmy o kolorach i dekoracjach. I przede wszystkim poszukajmy plusów i minusów kuchni otwartych i zamkniętych

Strefa gotowania

W strefę gotowania wpisany jest tzw. trójkąt roboczy, znajdują się w niej też schowki na produkty żywnościowe i na przechowywanie naczyń. Każdy, kto urządza kuchnię, niezależnie od tego, czy gotuje, czy nie, musi pamiętać o zasadzie trójkąta. Rysujemy go w wyobraźni, a jego wierzchołkami są zlew, kuchenka i lodówka – czyli urządzenia, z których najczęściej korzystamy. Suma boków owego fikcyjnego trójkąta nie powinna być krótsza niż trzy metry (wtedy spokojnie się poruszamy w kuchni) ani dłuższa niż sześć (zbytnio się nie nabiegamy).

 

Idealnie byłoby, gdyby był to trójkąt równoboczny. Odległości pomiędzy wspomnianymi trzema urządzeniami nie powinny przekraczać: od lodówki do zlewozmywaka 120–210 cm, tyle samo od zlewozmywaka do kuchni oraz 120–217 cm od lodówki do kuchni. Ważne, aby przez trójkąt nie biegły ciągi komunikacyjne, bo o kolizję np. z garnkiem gorącej zupy nietrudno. Żadnego z boków nie powinny też „przełamywać” drzwi.

 

Jeśli ktoś świetnie gotuje, śledzi nowości sprzętowe albo wie, że kiedyś weźmie się do kucharzenia, a na razie studiuje ­książki z przepisami, wtedy warto ­zainwestować w agd wysokiej jakości. To z myślą o takich ludziach wynaleziono na przykład kuchenkę o sześciu palnikach i piekarnik z czterema programami opiekania mięsa czy zlew z młynkiem. Dla osób, które realizują się poza kuchnią, kupujących gotowe jedzenie, przyda się natomiast dobra mikrofalówka. Powinny one zdecydować się też na mniejszą zmywarkę, na przykład o szerokości 45 cm albo stawianą na blacie, w której mieści się sześć kompletów naczyń.

 

Na przechowywanie należy zaplanować o wiele więcej przestrzeni, niż się wydaje. Już na etapie projektowania szafek kuchennych całemu „kuchennemu dobytkowi” przypiszmy konkretne miejsce. Fachowcy, którzy zajmują się ergonomią kuchenną, twierdzą, że zdecydowanie wygodniejsze są szuflady i to nie tylko na przechowywanie sztućców, ale i składowanie garnków, misek czy drobnego sprzętu agd.

 

Ciekawym i eleganckim rozwiązaniem jest podział szafki na trzy równej wysokości szuflady, z tym że w górnej mamy dwa poziomy – jeden na często używane sztućce, a drugi na otwieracze, łyżki do gotowania czy noże. Dobrym miejscem na przechowywanie podręcznej zastawy może być suszarka nad zlewem. Odwieczny problem stanowią pokrywki do garnków. Dobrze zaplanować na nie uchwyty na wewnętrznej stronie drzwiczek albo kupić specjalne, nachylone pod kątem przegródki do szuflad.

 

Inna sytuacja jest ze schowkami na produkty żywnościowe. Jeśli weszło nam w krew robienie raz w miesiącu ogromnych zakupów, przyda się albo więcej szafek, albo niewielka spiżarka. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto zaplanować wysuwane kontenery.

 

Otwarte opakowania kaszy, cukru, makaronów najwygodniej jest ulokować w szufladzie blisko płyty grzewczej. Nie zapomnimy wówczas, że są produkty, które trzeba zużyć wcześniej.

 

W roli blatów najlepiej sprawdza się granit. Nie dość, że pięknie wygląda, jest bardzo odporny, łatwo też utrzymać go w czystości. Niestety nie każda szafka utrzyma jego ciężar, no i liczyć się trzeba ze sporym wydatkiem. Blatów nie robimy z marmuru czy trawertynu, materiałów podatnych na działanie kwasów. Marzeniem niejednej pani domu są te produkowane na bazie żywic. Nie dość, że mają przeróżne kolory, to można też kupić blat zintegrowany ze zlewem. Najtańsze i zdecydowanie najmniej trwałe są laminaty, ale i tu znajdziemy te lepszej i gorszej jakości.

Strefa jadalniana

Każda kuchnia powinna mieć miejsce do spożywania posiłków. W malutkiej stawiamy przy blacie stołek barowy. Wystarczy rozłożyć serwetę, aby w miłej atmosferze zjeść śniadanie, a kiedy sprzątniemy naczynia, znowu mamy powierzchnię do pracy. Dobrze, jeśli zmieści się stół choćby dla dwóch osób. Można przy nim nie tylko jadać, ale i przygotowywać potrawy. Niedaleko stołu powinna znaleźć się serwantka na często używane naczynia, obrusy i serwety. Podobną rolę mogą pełnić, np. szafki pod wyspą od strony jadalni.

 

Tekst: Katarzyna Madej
Współpraca: Emilia Rosłaniec

Pełna wersja artykułu: Kuchnia otwarta czy zamknięta

Pozostałe artykuły z tego numeru
Systemy rynnowe
Podstawowym zadaniem każdego dachu jest ochrona budynku przed opadami atmosferycznymi. Odprowadzanie wody deszczowej lub topniejącego śniegu powinno odbywać się w sposób kontrolowany. I do tego właśnie służą wszelkie systemy rynnowe.
Systemy rynnowe
Alternatywne pokrycia dachowe
Domy jednorodzinne, czyli wiejskie chałupy i dwory prawie zawsze były kryte tylko materiałami lokalnymi, czyli dostępnymi i tanimi. Stosowano więc strzechy ze słomy lub trzciny, gonty drewniane, wióry osikowe, a czasami łupki naturalne.
Alternatywne pokrycia dachowe
Bitumiczny melanż na dachu
Pokrycia bitumiczne znane są od około 200 lat. Dawniej były bardzo popularne, przede wszystkim dzięki niskiej cenie oraz możliwości oszczędzania na robociźnie (przy samodzielnym układaniu). Jednak obecnie pokrycia te stosuje się na mniej niż 10% budynków. A trzeba pamiętać, że nowoczesne wyroby bitumiczne mają dużo zalet i są o wiele bardziej estetyczne od tradycyjnych. Warto więc rozważyć ich zastosowanie.
Bitumiczny melanż na dachu
Blachy płaskie i wytłaczane
Pokrycia z blach stosowane są od kilkuset lat. Niektóre z nich pod względem trwałości nie mają żadnej konkurencji. Obecnie, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii produkcji, mają mnóstwo dodatkowych zalet.
Blachy płaskie i wytłaczane
Dachówki ceramiczne i cementowe
Dachówki to jeden z najstarszych rodzajów pokryć dachowych. Stosuje się je co najmniej od czasów Cesarstwa Rzymskiego, a mimo postępu technicznego nadal są bardzo cenione. Decydują o tym bardzo dobre właściwości techniczne, uniwersalność zastosowań, atrakcyjny wygląd oraz umiarkowana cena. Dla większości inwestorów to idealny materiał do krycia dachów.
Dachówki ceramiczne i cementowe
Kryteria wyboru pokrycia dachowego
Każda więźba dachowa musi być czymś osłonięta, ponieważ dopiero wtedy stanowi dach. Oczywiście od rodzaju zastosowanego pokrycia zależy nie tylko wygląd domu, ale także trwałość oraz szczelność zadaszenia. Wybór jest duży i dlatego decyzja powinna być podjęta wspólnie przez architekta i inwestora.
Kryteria wyboru pokrycia dachowego
Regulacja - klucz do oszczędzania
Od numeru 9/2007 śledzimy prace związane z instalowaniem pompy ciepła w domu Renaty i Ryszarda z Czosnowa. W bieżącym wydaniu przedstawiamy ostatni odcinek tej swoistej sagi, z którego można dowiedzieć się, że uruchomienie urządzenia to tylko początek złożonego procesu „zgrywania” się użytkowników z wytworem nowoczesnej techniki i technologii.
Regulacja - klucz do oszczędzania
Wanna czy brodzik?
Pytanie czytelnika Kupiliśmy stary, parterowy dom na wsi. Wymaga generalnego remontu. Planujemy założyć w nim nowe instalacje i wyburzyć kilka ścian działowych, a ponadto zamierzamy nieco przebudować łazienkę. Jest niewielka, więc wahamy się, czy wyposażyć ją w wannę, czy prysznic.
Wanna czy brodzik?
Oczyszczalnia czy szambo?
Pytanie czytelnika: W miejscowości, w której zaczynamy budować, trwają prace nad planowaniem sieci kanalizacyjnej. Jednak to, kiedy będziemy się mogli do niej podłączyć, jest jedną wielką niewiadomą. W tej sytuacji nie wiemy, na co się zdecydować – na szambo czy na oczyszczalnię.
Oczyszczalnia czy szambo?
Basen przydomowy
Pozwolenie na budowę: Zgodnie z Prawem budowlanym, budowa przydomowych basenów o powierzchni nie większej niż 30 m2 nie wymaga pozwolenia, wystarczy jedynie 30 dni przed przystąpieniem do planowanych robót zgłosić do Urzędu Starosty Powiatowego zamiar rozpoczęcia inwestycji.
Basen przydomowy
Taras
Taras należy do najbardziej „usterkowych” części domu. Kiedy w pomieszczeniu pod nim pojawiają się zacieki, na posadzce tarasu pękają płytki, a podmurówka zaczyna się rozsypywać – konieczny jest solidny remont lub budowa tarasu od nowa.
Taras
Kolektory słoneczne
Nawet w tak chmurnym kraju jak Polska warto budować instalacje zasilane energią Słońca. Podczas eksploatacji będą ulgą dla naszych kieszeni. Taka inwestycja to także wkład w ochronę środowiska.
Kolektory słoneczne
Odkurzanie centralne
Silnik w garażu lub piwnicy, rury w ścianie, gniazdka w przedpokoju. Odkurzacz centralny w domach jednorodzinnych to już niemal standard. Łatwo go zainstalować, a jeszcze łatwiej się nim posługiwać. W odróżnieniu od systemów przenośnych jest cichy i nie powoduje wtórnego zanieczyszczenia powietrza.
Odkurzanie centralne
Ogrzewanie kominkiem
Ogień trzaskający w kominku tworzy ciepłą atmosferę w salonie. Niekiedy na tym się kończy. Kominek można jednak wykorzystać do ogrzania całego domu.
Ogrzewanie kominkiem
Planowanie kolejności robót
Budowa domu trwa wiele miesięcy. Jej tempo zależy od naszych możliwości finansowych i terminów określanych przez wykonawców. Organizację robót z pewnością ułatwi przygotowanie orientacyjnego harmonogramu.
Planowanie kolejności robót
Kotły kondensacyjne
Do tego, by mniej płacić za ogrzewanie zimą, nie wystarczą odpowiednio ocieplone ściany i nowoczesne okna... Potrzebny jest jeszcze dobry, tani w eksploatacji kocioł. Na przykład kondensacyjny.
Kotły kondensacyjne
Wentylacja z odzyskiem ciepła
Bez jedzenia człowiek może przeżyć trzy tygodnie. Bez wody – trzy dni. A bez powietrza – wiadomo... Może więc warto poświęcić więcej uwagi temu, czym w nowym domu będziemy oddychać i ile będzie to nas kosztowało?
Wentylacja z odzyskiem ciepła
Zasady projektowania domu energooszczędnego
Podstawowym zadaniem domów energooszczędnych jest ograniczenie ilości energii zużywanej w domu – zwłaszcza energii termicznej przeznaczonej do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Zakłada się, że oszczędności wyniosą 30–50% w porównaniu z budynkami spełniającymi aktualnie obowiązujące dopuszczalne wskaźniki normowe.
Zasady projektowania domu energooszczędnego
Stropy
Poprawnie zaprojektowany i wykonany strop to gwarancja bezpieczeństwa, a jakiekolwiek błędy w jego wykonaniu mogą grozić nawet katastrofą budowlaną.
Stropy
Ścianki kolankowe i ściany szczytowe
Ścianki kolankowe mają znaczenie konstrukcyjne, a szczytowe jedynie osłaniają wnętrze poddasza. Jak jedne i drugie prawidłowo wykonać?
Ścianki kolankowe i ściany szczytowe
Schody
Większość inwestorów decyduje się na schody betonowe. Wykonane na etapie stanu surowego, mogą być użytkowane już w czasie budowy, a więc ułatwiają wykończenie górnej kondygnacji domu.
Schody
Dom światła i dobrej energii
W jaki sposób buduje swój dom egipski chłop? Przeważnie zaczyna od wykonania odpowiedniej ilości cegieł z mułu oraz wysuszenia ich na słońcu. Potem uzgadnia miejsce postawienia domu z żoną. Kolejną czynnością jest wbicie w ziemię grubego pala i przywiązanie do niego sznura.
Dom światła i dobrej energii
Orle gniazdo
Każda budowa przypomina trochę wejście na szczyt, czasem łagodne, spacerowe, kiedy indziej mozolne i strome. Tu od pierwszej chwili nie było wątpliwości: trzeba pozbyć się złudzeń. Będzie stromo. I to dosłownie.
Orle gniazdo
Orle gniazdo
Każda budowa przypomina trochę wejście na szczyt, czasem łagodne, spacerowe, kiedy indziej mozolne i strome. Tu od pierwszej chwili nie było wątpliwości: trzeba pozbyć się złudzeń. Będzie stromo. I to dosłownie.
Orle gniazdo
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz