Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2008
Systemy rynnowe
Podstawowym zadaniem każdego dachu jest ochrona budynku przed opadami atmosferycznymi. Odprowadzanie wody deszczowej lub topniejącego śniegu powinno odbywać się w sposób kontrolowany. I do tego właśnie służą wszelkie systemy rynnowe.
Systemy rynnowe  
 fot. Galeco

Jakie rynny do jakiego dachu?

Rynny i rury spustowe stanowią nieodzowny element prawie każdego współczes­nego dachu. Tylko prawie – dlatego że nie stosuje się ich przy kryciu strzechą. Także w dachach krytych gontem lub wiórami osikowymi nie są często wykorzystywane.

 

Tego typu budynki zwykle są parterowe i do ochrony ścian przed wodą deszczową wystarczają duże okapy. Jeśli już stosuje się rynny, to często z drewna, aby zachować rustykalny charakter budynku.

 

Na dachach z pokryciami blaszanymi właściwie nie ma dużego wyboru. Niemal zawsze stosuje się rynny i rury spustowe z materiału identycznego jak pokrycie dachu. Można też instalować rynny z PVC – unika się wtedy groźnego zjawiska korozji elektrochemicznej powstającej na styku różnych rodzajów blach.

 

Dlatego na dachach krytych blachą miedzianą najczęściej stosuje się rynny miedziane, na dachach pokrytych blachą aluminiową, cynkową (lub ­cynkowo-tytanową) – odpowiednio rynny z aluminium lub cynku.

 

Dachy kryte blachą stalową (ocynkowaną) jeszcze do niedawna uzupełniano takimi samymi rynnami i rurami spustowymi. Ale obecnie rozwiązanie to jest już rzadko stosowane z uwagi na konieczność lutowania poszczególnych elementów, co jest pracochłonne i wymaga wprawy.

 

Lutowania lub klejenia wymagają również rynny miedziane i cynkowe. Przy tym rynny ze stali ocynkowanej, choć są tanie, to nie należą do zbyt estetycznych ani trwałych. O wiele korzystniejsze jest zainstalowanie jednego z systemów rynnowych z blachy powlekanej. Są łatwo dostępne, ponieważ wytwarzają je producenci blachodachówek, jako uzupełnienie oferty pokryć dachowych.

 

Dobranie odpowiedniego koloru pasującego do pokrycia dachu, desek okapowych lub ścian domu nie jest trudne. Wybór podstawowych kolorów jest duży, a na zamówienie dostępne są systemy we wszystkich kolorach z palety RAL lub firmowych wzorników.

Wybór systemu

Wybór jest dość prosty i zależy przede wszystkim od usytuowania domu.

 

W miejscach zacienionych w pobliżu drzew lepiej instalować rynny z PVC. Unikniemy wtedy ewentualnych uszkodzeń powłok ochronnych, gdy będziemy usuwać z nich liście i gałązki. Powłoki nie będą też narażone na uszkodzenie przez ocierające gałęzie. Na dachach nasłonecznionych lepiej instalować rynny metalowe powlekane, gdyż w mniejszym stopniu „pracują” przy zmianach temperatury, a powłoki ochronne są bardziej odporne na blaknięcie.

 

Tadeusz Lipski

Pełna wersja artykułu: Systemy rynnowe

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje