Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2008
Odkurzanie centralne
Silnik w garażu lub piwnicy, rury w ścianie, gniazdka w przedpokoju. Odkurzacz centralny w domach jednorodzinnych to już niemal standard. Łatwo go zainstalować, a jeszcze łatwiej się nim posługiwać. W odróżnieniu od systemów przenośnych jest cichy i nie powoduje wtórnego zanieczyszczenia powietrza.
Centralne odkurzanie  
 (fot. Beam)

Dlaczego warto?

Całkowity koszt zakupu i montażu odkurzacza centralnego szacowany jest na około 5 tys. zł. W porównaniu z odkurzaczami tradycyjnymi nie jest to mało, ale jeśli sumę tę zestawi się z kosztami budowy domu – naprawdę niewiele. A oto owe zalety, dla których warto, by taki wydatek rozważył każdy inwestor.

 

Ma dużą moc. Odkurzacz centralny ma moc większą od tradycyjnego, ponieważ wyposażony jest w większy silnik. W związku z tym skuteczniej i dokładniej wchłania kurz, a z nim – roztocza i zarodniki grzybów. Kurz usuwa nie tylko z dywanów i wykładzin, ale także z głębszych warstw mebli tapicerowanych.

 

Pracuje cicho. Znacznie ciszej od tradycyjnego odkurzacza, ponieważ jedyne źródło hałasu – jednostkę centralną – instaluje się z dala od pomieszczeń mieszkalnych: w piwnicy, garażu, na strychu lub w pomieszczeniu gospodarczym. W czasie pracy urządzenia słychać tylko szum zasysanego w gniazdach powietrza – na tyle cichy, że nie koliduje on z rozmową czy odpoczynkiem pozostałych mieszkańców domu. Uwaga! Praca odkurzacza jest słyszalna na zewnątrz domu. Dlatego zanim zabierzemy się za nocne porządki, warto pomyśleć o sąsiadach.

 

Nie unosi kurzu. Bardzo ważną zaletą odkurzacza centralnego jest to, że przefiltrowane powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku. Nie trafia ponownie do wnętrza, tak jak to się dzieje przy korzystaniu z tradycyjnych odkurzaczy, które, podrywając kurz, powodują wtórne zanieczyszczenie powietrza. Pomieszczenie sprzątane odkurzaczem centralnym jest więc dużo bardziej higieniczne, a przez to – przyjazne alergikom. Takiego komfortu nie zapewni żaden tradycyjny odkurzacz, nawet wyposażony w filtr wodny lub HEPA.

 

Ułatwia sprzątanie. Wygoda użytkowania to kolejna zaleta odkurzacza centralnego. Porządki są mniej męczące, bo nie trzeba odkurzacza nosić. Kabel nie plącze się pod nogami, a sprzątający ma do dyspozycji tylko wąż, podłączony do gniazda w ścianie. Wąż jest długi i elastyczny, więc z łatwością można nim dotrzeć do każdego zakamarka. Nie trzeba nieustannie włączać i wyłączać odkurzacza po to tylko, by przejść do kolejnej części mieszkania. Tym samym oszczędzamy czas i energię.

 

Jest tani w eksploatacji. Nie trzeba w nim tak często jak w odkurzaczach tradycyjnych wymieniać worków na śmieci. Wystarczy to robić dwa lub trzy razy w roku. Filtry zmienia się jeszcze rzadziej, bo raz na pięć lat. Niektóre modele mają specjalne okienko, przez które, bez zdejmowania zbiornika, można sprawdzać stopień jego zapełnienia.

 

Podnosi wartość domu. Odkurzacz centralny w znacznym stopniu podnosi standard domu – podobnie jak instalacja alarmowa czy klimatyzacja. Może się to okazać ważne wtedy, gdy zdecydujemy się na sprzedaż nieruchomości.

Kiedy montować?

Podobnie jak każdą instalację, odkurzacz centralny najłatwiej zamontować w trakcie budowy domu. Gdy prace są jeszcze na etapie stanu surowego, można łatwo wybrać optymalną trasę rur. Instalację wykonuje się wtedy przed ułożeniem instalacji elektrycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej, i – co istotne – przed wykonaniem ogrzewania podłogowego.

 

Jeśli zdecydujemy się zainstalować odkurzacz centralny w domu już wykończonym, musimy liczyć się z koniecznością kucia ścian. Prace montażowe nie zawsze są skomplikowane. Zależą od rozplanowania domu, jego powierzchni, przebiegu zamontowanych instalacji, liczby projektowanych gniazd ssących i sposobu prowadzenia rur. Rury instalacji odkurzania centralnego można na przykład poprowadzić w pionach instalacyjnych lub przez kanały wentylacyjne, jeśli te są wystarczająco szerokie. Nie mogą być za wąskie, ponieważ zatkane dodatkowymi rurami, przestałyby spełniać swoje pierwotne zadanie. Czasem instalację można ukryć w sufitach podwieszanych lub nawet za szafkami kuchennymi i elementami stałej zabudowy. Na odcinkach, na których nie ma jak schować instalacji, rury należy poprowadzić blisko ściany, a następnie obudować je płytami gipsowo-kartonowymi.

 

Montażu instalacji lepiej nie wykonywać samodzielnie. Zadanie to warto powierzyć specjalistycznej firmie. Wykonawca udzieli wtedy kilkuletniej (od roku do dziesięciu lat) gwarancji, dzięki której, w razie jakichkolwiek problemów, będzie można liczyć na fachową pomoc.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Pełna wersja artykułu: Odkurzanie centralne

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje