Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2008
Basen przydomowy
Pozwolenie na budowę: Zgodnie z Prawem budowlanym, budowa przydomowych basenów o powierzchni nie większej niż 30 m2 nie wymaga pozwolenia, wystarczy jedynie 30 dni przed przystąpieniem do planowanych robót zgłosić do Urzędu Starosty Powiatowego zamiar rozpoczęcia inwestycji.
W zgłoszeniu trzeba określić, jaki obiekt chcemy budować, jaki jest zakres prac z tym związany i kiedy zamierzamy rozpocząć budowę. Jeśli chcemy zbudować basen o powierzchni powyżej 30 m², musimy uzyskać zezwolenie na jego budowę. Do tego konieczny będzie projekt, stworzony przez osobę z uprawnieniami.

Ile to będzie kosztować

Przydomowy basen  
 (fot. Wodex)
Gdyby do zażywania kąpieli w ogrodzie wystarczyło zbudować zbiornik i napełnić go wodą, nikt nie zawracałby sobie głowy instalacjami do jej czyszczenia, odkażania czy podgrzewania. Ale że latem w każdym takim zbiorniku już po tygodniu pojawiają się glony, wiatr nawiewa liści i pyłu, a w chłodne dni woda wcale nie zachęca do kąpieli, posiadacz basenu jest szczęśliwy dopiero wtedy, gdy basen wyposaży jak należy!

 

W ofertach firm budujących baseny trzeba zatem zwracać uwagę nie tylko na koszt wybudowania niecki, ale również na cenę urządzeń do czyszczenia i podgrzewania wody, filtrów, rur doprowadzających wodę, osłon, oświetlenia, a także preparatów dezynfekujących. Warto przy tym wiedzieć, że koszty akcesoriów nie zależą od konstrukcji niecki – można je dobierać dowolnie – według własnego uznania.

 

Wyraźne różnice w kosztach wiążą się z miejscem instalacji układu filtrującego oraz współpracującej z nim pompy, które możemy zamontować w wybranym pomieszczeniu domu (np. w piwnicy) lub – co wiąże się z dodatkowymi wydatkami – w oddzielnym budynku technicznym.

 

Warto też rozważyć budowę basenu z tzw. obejściem, które w razie awarii umożliwia dostęp do basenu z każdej strony, bez odkopywania go dookoła i demontażu fragmentów niecki – czyli bez większych nakładów.

 

Niestety obejście znacznie podnosi koszty całej inwestycji.

Konstrukcja basenu

Podstawowymi elementami konstrukcyjnymi basenu są ściany oraz płyta denna. Niecki mogą być prefabrykowane: mniejsze w – całości, a większe – przygotowywane w fabryce w elementach do składania na miejscu budowy.

Zagłębiony czy na powierzchni?

Niecka basenowa może być częściowo lub całkowicie zagłębiona w gruncie bądź spoczywać bezpośrednio na nim. Rozwiązanie dostosować trzeba przede wszystkim do poziomu wód gruntowych. Jeśli woda gruntowa jest tuż pod powierzchnią terenu, nie zaleca się budowania basenu zagłębionego. Gdy takich przeciwwskazań nie ma i zdecydujemy się na basen zagłębiony w gruncie, jego ściany i dno powinny być zaprojektowane i wykonane tak, by nie uległy uszkodzeniom, ani wskutek obciążeń od parcia gruntu otaczającego basen, ani wskutek parcia wody, którą napełniony jest zbiornik.

Więcej szczegółów

Budowane na miejscu. W basenach nazywanych tradycyjnymi niecka jest najczęściej żelbetowa; jej elementy mogą być monolityczne, to znaczy betonowane w deskowaniu tradycyjnym lub tzw. traconym – ze styropianu lub poliestru, mogą być też murowane z bloczków betonowych, przy czym zostawia się fragmenty do betonowania na budowie, aby w ścianach można było umieścić zbrojenie konstrukcyjne. Betonowe ściany basenu zbroi się kilkoma warstwami siatki mocowanej do rusztów wykonanych z prętów zbrojeniowych o średnicy 4,5–6 mm. Budowanie bezpośrednio na działce monolitycznej niecki żelbetowej to najtrwalszy, ale najdroższy i najbardziej czasochłonny sposób wykonania basenu. Takie baseny wykańcza się płytkami ceramicznymi, folią albo laminatem.

 

Prefabrykowane. Są to gotowe jednoczęściowe niecki o ustalonych wymiarach i kształtach lub niecki do składania z prefabrykatów, przystosowanych do łączenia na budowie i te wymagają zazwyczaj wykonania płyty dennej na zagęszczonym gruncie.

 

Gotowe niecki basenowe mogą być wykonane z cienkiej blachy aluminiowej lub stalowej, z blachy z włóknem szklanym bądź z tworzywa sztucznego.

 

Niecki prefabrykowane składają się z segmentów, które mogą mieć jedną z niżej opisanych konstrukcji.

 

Szkieletowa drewniana. Ta zrobiona jest z drewna impregnowanego ciśnieniowo, wyłożona folią basenową.

 

Z blachy stalowej i aluminiowej. Jej elementy z uszczelkami na złączach przystosowane są do łączenia na śruby.

 

Z żywicy poliestrowej i polipropylenu. Konstrukcję basenu z tych materiałów tworzą trwałe płyty, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także na promieniowanie UV. Dostępne są także niecki prefabrykowane wykonane z żywic zbrojone włóknem szklanym. Niecki wykonane z tych materiałów nie wymagają wykładania od środka folią.

 

Emilia Rosłaniec

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Pełna wersja artykułu: Basen przydomowy

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje