Większość inwestorów decyduje się na schody betonowe. Wykonane na etapie stanu surowego, mogą być użytkowane już w czasie budowy, a więc ułatwiają wykończenie górnej kondygnacji domu.
Jakie są rodzaje schodów?
Wybierając rodzaj schodów, trzeba zawsze uwzględniać wygodę poruszania się po nich, szczególnie ważną dla osób niepełnosprawnych. Najwygodniejsze są schody proste, które jednak zajmują najwięcej miejsca. (fot. Grado)
Proste jednobiegowe. Są nieskomplikowane i przez to dość tanie. Mogą być budowane jako wspornikowe, utwierdzone w ścianie konstrukcyjnej. Dobrze sprawdzają się podczas wnoszenia mebli, ale ze względu na bardzo długi bieg zajmują sporo miejsca.
Proste dwu- lub trójbiegowe. Różnią się od jednobiegowych dodaniem jednego lub dwóch spoczników, które ułatwiają zmianę kierunku wchodzenia. Rozwiązanie takie zwiększa jednak znacznie powierzchnię zajmowaną przez schody.
Krzywoliniowe, nazywane popularnie zabiegowymi. Charakteryzują się tym, że każdy stopień ma kształt klina. Mogą być budowane jako jedno- lub dwubiegowe. Dość skomplikowane w budowie, ale często wykonywane są w domach jednorodzinnych. Szczególną ich odmianą są schody kręcone, w których stopnie mocowane są wachlarzowo do słupa umieszczonego w ich środku. Nie są wygodne, najczęściej instalowane w budynkach modernizowanych, gdy brak jest miejsca na wykonanie schodów innego rodzaju.
Kombinowane jednobiegowe. W tych schodach kilka stopni wykonanych jest jako klinowe, co pozwala na zmianę kierunku biegu bez konieczności budowania spocznika. Zajmują więc mniej miejsca, ale wchodzenie po nich będzie nieco trudniejsze.
Czy można samodzielnie zmienić kształt i wielkość schodów?
Kształt i konstrukcja schodów są zawsze określone w projekcie domu. Zdarza się jednak, że inwestor chce zmienić ich bieg, kształt lub wygląd. Jest to możliwe, ale trzeba się z tym zwrócić do projektanta, który sprawdzi, czy:
nowy kształt schodów lub zmiana ich wymiarów nie spowoduje konieczności dokonania zmian w konstrukcji stropu,
po zmianie na całej długości biegu zapewniona będzie dostateczna wysokość przejścia, na przykład pod skosami dachu.
Jakie wymiary powinny mieć schody, aby były wygodne?
W domach jednorodzinnych mamy dość dużą swobodę w kształtowaniu schodów, gdyż w przepisach nie stawia się co do nich zbyt rygorystycznych wymagań. Wysokość stopni nie powinna być większa niż 19 cm, trzeba również zapewnić przynajmniej 0,8 m szerokości użytkowej biegu i spocznika, a szerokość stopni nie powinna być mniejsza niż 0,6 m minus podwojona wysokość stopni (s = 0,6 – 2xh). W schodach zabiegowych szerokość stopni – w linii biegnącej 40 cm od wewnętrznej poręczy – nie może być mniejsza niż 25 cm. W praktyce wymiar ten wynosi zwykle 25–30 cm, wysokość stopni – najczęściej ok. 17 cm, a szerokość biegu – 90–100 cm. Jeśli schody mają być wygodniejsze, trzeba zmniejszyć wysokość stopni i zwiększyć ich szerokość, ale wtedy zwiększy się też powierzchnia, jaką zajmą. Liczba stopni w jednym biegu może być dowolna.