Ściany i podłogi

Ściany i podłogi
Czysto i gładko Wszystko pięknie i starannie wykończone. Dla niektórych może to być nie do zniesienia
08_bd1_str140_m  
 (fot. Tarkett)

Dom alergika powinien być nie tylko sterylnie czysty, ale też wolny od substancji uczulających. Nie wystarczy go więc systematycznie sprzątać, ale przedtem trzeba odpowiednio go zbudować i wykończyć zdrowymi materiałami. Materiałom budowlanym i wykończeniowym stawia się coraz ostrzejsze wymagania bezpieczeństwa dla zdrowia, z drugiej strony – dzięki rozwojowi nauk medycznych – z każdym rokiem wiemy lepiej, co może szkodzić alergikom, dlatego zbudowanie domu przyjaznego dla takich osób jest coraz łatwiejsze.

 

Mogą to być substancje i materiały organiczne, a także różne związki chemiczne – w farbach, lakierach, klejach, tapetach i różnego rodzaju wykładzinach podłogowych. Na niektórych powierzchniach (np. tynkach fakturowych, dywanach, wykładzinach, meblach tapicerowanych) szybciej osadza się kurz i trudno jest go z takich miejsc skutecznie usunąć. Dlatego trzeba uważać, co zawierają materiały kupowane do wykańczania domu – niektóre podrażniające substancje mogą być groźne tylko przez jakiś czas, inne będą zagrożeniem trwałym.

 

Nie wystarczy wykończyć dom materiałami uważanymi za bezpieczne dla alergika (np. drewnem, korkiem, szkłem, kamieniem, płytkami ceramicznymi), trzeba jeszcze sprawdzić, czy szkodliwych substancji nie zawierają preparaty do ich mocowania lub konserwacji. Oczywiście alergicy nie powinni wykonywać prac z substancjami drażniącymi, a jeśli nie da się tego uniknąć, każdy – nie tylko alergik – powinien podczas takich robót zadbać o własną ochronę: pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń, oczy osłaniać okularami, usta oraz nos – maską i pracować w kombinezonie i rękawicach. Podczas stosowania jakichkolwiek preparatów chemicznych należy też bezwzględnie przestrzegać zaleceń bezpieczeństwa podanych przez producenta.

Pod stopami alergika

Podłoga w domu alergika musi spełniać dwa warunki – musi być gładka, żeby nie przywierały do niej zbyt łatwo kurz i brud oraz musi być odporna na zmywanie.

 

Deski podłogowe, parkiet i panele
W podłogach i posadzkach drewnianych dla alergików największym zagrożeniem jest nie samo drewno, ale substancja, którą są pokryte. Bez zabezpieczenia lakierem lub woskiem posadzki drewniane szybko tracą piękny wygląd, bo łatwo wnika w nie brud. Tymczasem w preparatach ochronnych, nawet tych wodorozcieńczalnych, są żywice naturalne lub syntetyczne oraz różne związki chemiczne, które mogą być dla alergików szkodliwe. Nawet woski do podłóg, zawierające tylko naturalne składniki, mogą zawierać silne alergeny.

 

Panele układa się szybko i łatwo – niektóre można łączyć tylko na pióro i wpust bez używania klejów. Są wykończone fabrycznie, więc nie trzeba już ich lakierować. Dzięki temu, że są odporne na wycieranie na mokro, można je oczyścić bez wzbijania kurzu. Trzeba jednak pamiętać, że panele z tworzyw sztucznych mogą zawierać formaldehyd.

 

Wykładziny elastyczne
Wykładziny winylowe (z PVC) kojarzone są najczęściej z kuchnią i przedpokojem, choć nadają się również do pozostałych pomieszczeń. Wykładziny te produkowane są w różnych wzorach imitujących parkiet drewniany lub posadzki z kamienia. Dopiero po bliższym przyjrzeniu się można rozpoznać, że nie jest to naturalna posadzka drewniana czy kamienna. Podłoga z takim wykończeniem nie chłonie kurzu ani nie sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, łatwo ją też utrzymać w czystości – ścierając na mokro.

 

Najłatwiej dbać o czystość wykładzin z linoleum, produkowanych na bazie oleju lnianego, mączki drzewnej i żywic naturalnych, a barwionych pigmentami. Do linoleum nie przywierają trwale żadne zanieczyszczenia ani mikroorganizmy, ponieważ ma ono odpowiednie właściwości elektrostatyczne. Należy jednak pamiętać, że nowe wykładziny z PVC i linoleum mają mocny zapach, który dla osób wrażliwych może być drażniący.

 

Katarzyna Olędzka

Pełny artykuł w PDF: Ściany i podłogi
Pozostałe artykuły z tego numeru
Zanim ruszy pompa ciepła
Ogrzewanie podłogowe współpracujące z pompą ciepła może zapewnić domowi komfort cieplny, a mieszkańcom niskie koszty eksploatacji tylko wówczas, gdy jest odpowiedno ułożone
Zanim ruszy pompa ciepła
Kolektory słoneczne
Na rzecz środowiska naturalnego działają coraz liczniejsze grupy specjalistów z różnych dziedzin. Zastosowanie we własnym gospodarstwie domowym kolektorów słonecznych pozwala do nich dołączyć i sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu wody. Ilość zmagazynowanej przez kolektor energii użytkowej zależy rzecz jasna od stopnia wykorzystania energii słonecznej. Warto wiedzieć, jak w skali małego domu maksymalnie wykorzystać energię słońca.
Kolektory słoneczne
Hole i przedpokoje
Hol jest nie tylko funkcjonalną częścią domu ale także miejscem przejściowym. To wizytówka i zapowiedź tego, co zobaczymy w dalszej części mieszkania. Warto więc zastanowić się, co zrobić, aby był nie tylko wygodny, ale i reprezentacyjny.
Hole i przedpokoje
Wymiana instalacji elektrycznej
Zwarcie, pożar, porażenie. Niesprawna instalacja jest bardzo niebezpieczna
Wymiana instalacji elektrycznej
Wymiana okien i drzwi
Jeśli okna i drzwi są wypaczone, spróchniałe, mają obluzowane i zużyte okucia i trudno się domykają, pora je po prostu wymienić. Nowe nie tylko łatwiej będzie zamykać i otwierać, ale poprawią też bilans cieplny budynku, bo będą miały dużo wyższe współczynniki przenikania ciepła niż stara stolarka. Będą też szczelniejsze i lepiej wyciszą hałas z zewnątrz
Wymiana okien i drzwi
Kotły na paliwa stałe
Paliwa stałe wracają do łask, bo choć gaz i olej zapewniają bezobsługową pracę kotła, to są droższe od węgla czy drewna. Współczesna kotłownia na paliwa stałe już nie musi być okopconym, brudnym pomieszczeniem. Może być czysta i nowoczesna, trzeba tylko wybrać właściwy rodzaj paliwa i dobrać odpowiedni kocioł
Kotły na paliwa stałe
Stropy
Nie namawiamy Kowalskich, żeby na budowie własnego domu wzięli na siebie odpowiedzialność za budowę stropu. To zadanie dla fachowców. Wszak chodzi o niezwykle odpowiedzialny element konstrukcyjny. Warto jednak się orientować jakie konstrukcje i technologie są do wyboru. Choćby po to, aby zadać fachowcom właściwe pytania. I być może zmienić technologię. Szczególnie dotyczy to budowy domu według projektu katalogowego, który przecież nie proponuje rozwiązań optymalnych dla każdego inwestora
Stropy
Ściany
Wybierając projekt z katalogu lub zamawiając go u architekta właściwie każdy inwestor bardzo dużo uwagi poświęca rodzajowi ścian zewnętrznych. Może wydawać się to trochę dziwne, jeśli się weźmie pod uwagę, że koszt budowy ścian zewnętrznych zwykle nie przekracza 10% wartości całego domu. Istotne jest jednak, że wybór technologii ścian ma wpływ na wygląd i trwałość domu oraz decyduje o jego izolacyjności cieplnej i akustycznej.
Ściany
Uzdatnianie wody
Własny dom. Własna studnia. Własna instalacja. I trująca woda…
Uzdatnianie wody
Odkurzanie - jaki rodzaj odkurzacza wybrać?
W domu o powierzchni 150-200 m2 powstaje rocznie ok. 20 kg kurzu, siedliska niebezpiecznych dla alergika roztoczy. Dobry odkurzacz jest więc niezbędny, powinien nie tylko zbierać brud i kurz z każdej powierzchni, ale skutecznie przefiltrowywać wyrzucane powietrze. Oczekiwania takie spełniają niektóre modele tradycyjnych odkurzaczy oraz instalacja centralnego odkurzania
Odkurzanie - jaki rodzaj odkurzacza wybrać?
Wentylacja
By we własnym domu oddychać naprawdę czystym powietrzem trzeba zadbać o jego jakość. Przede wszystkim należy zapewnić sprawne działanie wentylacji i wyposażyć dom w oczyszczacze i nawilżacze powietrza.
Wentylacja
Ogrzewanie
Z punktu widzenia osób cierpiących na alergię, najbardziej korzystnym rodzajem ogrzewania jest niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe, przede wszystkim podłogowe. W  przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników oddaje ono ciepło przez promieniowanie, a nie przez konwekcję. Pozwala to uniknąć unoszenia w powietrze drobin kurzu z roztoczami oraz zarodników grzybów.
Ogrzewanie
Folie dachowe
Wilgoć to największy wróg dachu. Nie tylko obniża termoizolację, ale też naraża na szkodliwy dla zdrowia rozwój pleśni i zagrzybienie. Aby dach był suchy należy stosować właściwe folie izolacyjne
Folie dachowe
Lekarz o alergii
Żyjemy w erze szumu informacyjnego. Zewsząd docierają do nas informacje często sprzeczne ze sobą. Trudno rozróżnić co jest prawdą, a co przebiegłą manipulacją speców od reklamy. Lekarze i organizacje promujące zdrowie coraz częściej goszczą w mediach. Kiedy mowa o alergiach, słyszymy często, że cierpiących na nie wciąż przybywa, a to tworzy atmosferę strachu. Tymczasem, gdy chodzi o nasze zdrowie, ważny jest przede wszystkim rozsądek
Lekarz o alergii
Osuszanie ścian
W poprzednim artykule pisaliśmy o tym co robić, aby nie dopuścić do nadmiernego zawilgocenia budynku. Teraz podpowiadamy, co robić, gdy jest już za późno na zapobieganie
Osuszanie ścian
Wilgoć w domu
Wilgoć jest doskonale widoczna na szybach i lustrach, ale ta wykraplająca się na elementach konstrukcyjnych budynku czy na powierzchniach ścian, ukryta za meblami, może być dla nas przykrą niespodzianką!
Wilgoć w domu
Podstawy energooszczędności
Dom energooszczędny to po prostu dom współczesny. Innych nie powinno się już budować. Jest wiele powodów by oszczędzać energię. Dla Kowalskich budujących własny dom najbardziej przekonujące są dwa powody.Po pierwsze pieniądze. Mniejsze będą wydatki na zużycie energii w gospodarstwie domowym.Po drugie,… też pieniądze. Gdyby przyszło kiedyś dom sprzedać, cena budynku energooszczędnego, legitymującego się odpowiednim certyfikatem, będzie wyższa.
Podstawy energooszczędności
Bez pozwolenia ani rusz
Według obecnie obowiązujących przepisów, wznoszenie domu oraz związanych z nim obiektów i urządzeń możliwe jest tylko na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Trzeba tego bezwzględnie przestrzegać, ponieważ rozpoczęcie robót przed terminem uprawomocnienia się decyzji jest traktowane jako samowola budowlana – karana przymusową rozbiórką obiektu lub kosztowną opłatą legalizującą
Bez pozwolenia ani rusz
Wymarzony projekt
Na wybór projektu – jednego z najtrudniejszych wyborów dotyczących domu – wpływają między innymi położenie działki, na której ma stanąć dom, funkcjonalność dostosowana do potrzeb, wielkość rodziny – obecna i planowana, koszt budowy, a także emocje i marzenia
Wymarzony projekt
Zanim zabije Cię Twoje jaccuzi
Jeżeli w ciągu krótkiego czasu zgłasza się do redakcji kilku czytelników opowiadających zadziwiająco podobne do siebie i bardzo niepokojące historie, to sprawa wydaje się frapująca. Jeżeli owe historie dotyczą działania urządzeń, których cena jest porównywalna z ceną przyzwoitego samochodu, to problem automatycznie staje się niezwykle ciekawy. Kiedy zaś okazuje się, że nasi rozmówcy stali się ofiarami szczególnie złośliwej choroby, która często kończy się śmiercią, to wypada zacząć bić na alarm.
Zanim zabije Cię Twoje jaccuzi
Lokalizacja, wielkość, media, cena
Najważniejsza jest lokalizacja, ale oprócz tego liczy się oczywiście wielkość, cena i ukształtowanie terenu. Ważne jest także uzbrojenie w sieci kanalizacyjną, wodociągową i gazową. Często trzeba też sprawdzić warunki geotechniczne.
Lokalizacja, wielkość, media, cena
W gościnie u Liczyrzepy
Karkonosze, królestwo Liczyrzepy, legendarnego władcy tych gór, to kraina bogata nie tylko w piękno natury, ale także w architektoniczne cuda, jakie można podziwiać tylko tu. w podkarkonoskich miejscowościach ukształtował się w budownictwie swoisty styl, którego śladów możemy doszukiwać się w Tyrolu, na Podhalu i wszędzie tam, gdzie architekturę ukształtowały góry i ich charakter, ale jest to styl jedyny w swoim rodzaju – „styl karkonoski”.
W gościnie u Liczyrzepy
Z pomocą przypadku
Rzeczywiście, przypadek wmieszał się kilka razy w proces tej budowy, dyktując szybsze tempo. Jednak dom w swoim ostatecznym kształcie nie jest dziełem przypadku, ale owocem planów i wyobrażeń właścicieli. Bo gdy urządza się miejsce do życia dla czterech, a właściwie pięciu osób, nic nie może być dziełem przypadku
Z pomocą przypadku
Z pomocą przypadku
Rzeczywiście, przypadek wmieszał się kilka razy w proces tej budowy, dyktując szybsze tempo. Jednak dom w swoim ostatecznym kształcie nie jest dziełem przypadku, ale owocem planów i wyobrażeń właścicieli. Bo gdy urządza się miejsce do życia dla czterech, a właściwie pięciu osób, nic nie może być dziełem przypadku
Z pomocą przypadku
Najnowsze wydanie