Czysto i gładko Wszystko pięknie i starannie wykończone. Dla niektórych może to być nie do zniesienia
(fot. Tarkett)
Dom alergika powinien być nie tylko sterylnie czysty, ale też wolny od substancji uczulających. Nie wystarczy go więc systematycznie sprzątać, ale przedtem trzeba odpowiednio go zbudować i wykończyć zdrowymi materiałami. Materiałom budowlanym i wykończeniowym stawia się coraz ostrzejsze wymagania bezpieczeństwa dla zdrowia, z drugiej strony – dzięki rozwojowi nauk medycznych – z każdym rokiem wiemy lepiej, co może szkodzić alergikom, dlatego zbudowanie domu przyjaznego dla takich osób jest coraz łatwiejsze.
Mogą to być substancje i materiały organiczne, a także różne związki chemiczne – w farbach, lakierach, klejach, tapetach i różnego rodzaju wykładzinach podłogowych. Na niektórych powierzchniach (np. tynkach fakturowych, dywanach, wykładzinach, meblach tapicerowanych) szybciej osadza się kurz i trudno jest go z takich miejsc skutecznie usunąć. Dlatego trzeba uważać, co zawierają materiały kupowane do wykańczania domu – niektóre podrażniające substancje mogą być groźne tylko przez jakiś czas, inne będą zagrożeniem trwałym.
Nie wystarczy wykończyć dom materiałami uważanymi za bezpieczne dla alergika (np. drewnem, korkiem, szkłem, kamieniem, płytkami ceramicznymi), trzeba jeszcze sprawdzić, czy szkodliwych substancji nie zawierają preparaty do ich mocowania lub konserwacji. Oczywiście alergicy nie powinni wykonywać prac z substancjami drażniącymi, a jeśli nie da się tego uniknąć, każdy – nie tylko alergik – powinien podczas takich robót zadbać o własną ochronę: pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń, oczy osłaniać okularami, usta oraz nos – maską i pracować w kombinezonie i rękawicach. Podczas stosowania jakichkolwiek preparatów chemicznych należy też bezwzględnie przestrzegać zaleceń bezpieczeństwa podanych przez producenta.
Pod stopami alergika
Podłoga w domu alergika musi spełniać dwa warunki – musi być gładka, żeby nie przywierały do niej zbyt łatwo kurz i brud oraz musi być odporna na zmywanie.
Deski podłogowe, parkiet i panele W podłogach i posadzkach drewnianych dla alergików największym zagrożeniem jest nie samo drewno, ale substancja, którą są pokryte. Bez zabezpieczenia lakierem lub woskiem posadzki drewniane szybko tracą piękny wygląd, bo łatwo wnika w nie brud. Tymczasem w preparatach ochronnych, nawet tych wodorozcieńczalnych, są żywice naturalne lub syntetyczne oraz różne związki chemiczne, które mogą być dla alergików szkodliwe. Nawet woski do podłóg, zawierające tylko naturalne składniki, mogą zawierać silne alergeny.
Panele układa się szybko i łatwo – niektóre można łączyć tylko na pióro i wpust bez używania klejów. Są wykończone fabrycznie, więc nie trzeba już ich lakierować. Dzięki temu, że są odporne na wycieranie na mokro, można je oczyścić bez wzbijania kurzu. Trzeba jednak pamiętać, że panele z tworzyw sztucznych mogą zawierać formaldehyd.
Wykładziny elastyczne Wykładziny winylowe (z PVC) kojarzone są najczęściej z kuchnią i przedpokojem, choć nadają się również do pozostałych pomieszczeń. Wykładziny te produkowane są w różnych wzorach imitujących parkiet drewniany lub posadzki z kamienia. Dopiero po bliższym przyjrzeniu się można rozpoznać, że nie jest to naturalna posadzka drewniana czy kamienna. Podłoga z takim wykończeniem nie chłonie kurzu ani nie sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, łatwo ją też utrzymać w czystości – ścierając na mokro.
Najłatwiej dbać o czystość wykładzin z linoleum, produkowanych na bazie oleju lnianego, mączki drzewnej i żywic naturalnych, a barwionych pigmentami. Do linoleum nie przywierają trwale żadne zanieczyszczenia ani mikroorganizmy, ponieważ ma ono odpowiednie właściwości elektrostatyczne. Należy jednak pamiętać, że nowe wykładziny z PVC i linoleum mają mocny zapach, który dla osób wrażliwych może być drażniący.