Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2008
Wymiana instalacji elektrycznej

Zwarcie, pożar, porażenie. Niesprawna instalacja jest bardzo niebezpieczna

 

08_bd1_str197_m 
 (fot. Artemix)

Niesprawna instalacja elektryczna może stanowić poważne zagrożenie – nawet dla życia mieszkańców domu. Zagraża też samemu domowi, bo może być przyczyną zwarcia i pożaru.

Ocena stanu starej instalacji

Wymianę instalacji elektrycznej poprzedzić powinno:

  • sprawdzenie stanu przewodów, tablicy rozdzielczej i puszek przyłączeniowych,
  • pomiar rezystancji izolacji i ochrony przeciwporażeniowej.

Sprawdzenia i pomiarów powinien dokonać uprawniony elektryk.

 

Przewody wymagają wymiany, jeśli mają uszkodzoną izolację; wymienić trzeba także stare przewody wykonane jeszcze z aluminium. Do wymiany kwalifikują się również uszkodzone i nadtopione gniazda i włączniki. Przy tej okazji wymienia się również starą tablicę rozdzielczą wyposażoną w bezpieczniki topikowe („korki”) na nową wyposażoną w wyłączniki nadmiarowoprądowe i wyłącznik różnicowoprądowy. Wymienić trzeba też wszystkie elementy instalacji naprawiane domowymi sposobami np. Drutem.

 

Modernizację instalacji elektrycznej wykonuje się także w nowych domach. Zdarza się tak, gdy nowa instalacja została źle zaprojektowana – nie przewidziano w niej wystarczającej liczby gniazdek. Niekiedy bardzo liczne gniazda i włączniki nie wystarczą, by instalacja była funkcjonalna: mogą być tak rozlokowane, że konieczne jest stosowanie przedłużaczy. Modernizacja jest wtedy okazją, by uwzględnić nie tylko wszystkie punkty świetlne, ale i wszystkie urządzenia. Liczba instalowanych gniazdek powinna być większa niż liczba planowanych urządzeń, aby w krótkim czasie nie zaistniała ponownie konieczność stosowania przedłużaczy.

 

Ważna jest nie tylko liczba planowanych urządzeń, ale i ich moc. Może się okazać konieczne wykonanie nowych obwodów. Urządzenia pobierające szczególnie dużo prądu, jak kuchenki elektryczne, bojlery, hydrofory, grzejniki akumulacyjne, pralki, zmywarki powinny być podłączone do własnych obwodów. Dotyczy to również niektórych narzędzi i urządzeń, z których korzysta się w ogrodzie, garażu lub pomieszczeniu gospodarczym np. sprężarka, spawarka, stołowa piła tarczowa czy elektro-hydrauliczny podnośnik do samochodu. Dodatkowo warto pomyśleć o instalacji trójfazowej w przypadku płyty grzewczej w kuchni, a takie gniazdo może być również przydatne w garażu. Dodanie obwodów często wiąże się ze zmianą rozdzielnicy.

Nowa rozdzielnica

W nowoczesnych rozdzielnicach zamiast bezpieczników topikowych stosuje się aparaturę modułową. W rozdzielnicy znajduje się szyna instalacyjna o znormalizowanych wymiarach. Poszczególne moduły umieszcza się na szynie. Liczba modułów, które można umieścić w jednej rozdzielnicy oznacza jej pojemność i wskazuje, jakiej mocy urządzenia będzie można do niej podłączyć. Przyjmuje się, że minimalna liczba modułów w domowej rozdzielnicy to 24.

 

Rozdzielnica zbiera wszystkie obwody elektryczne z domu i ogrodu. Znajdują się w niej wyłączniki i ochronniki, które zabezpieczają obwody na wypadek różnych awarii: chronią instalację przed skutkami zwarcia lub przeciążenia, chronią sprzęt podatny na skoki napięcia – przed przepięciami (gwałtowny, krótkotrwały i duży wzrost napięcia w sieci elektrycznej), a użytkowników – przed porażeniem prądem.

 

Rozdzielnica to najczęściej metalowa lub plastikowa skrzynka, którą – zależnie od modelu – umieszcza się na powierzchni ściany lub w tynku. Jej wielkość powinna być tak dobrana, aby mogła pomieścić wszystkie zabezpieczenia i aby zostało w niej miejsce na rozbudowę instalacji elektrycznej. Względy bezpieczeństwa przemawiają za tym, żeby rozdzielnica była umieszczona w pobliżu drzwi wejściowych, bo wtedy w razie pożaru łatwo można odłączyć instalację.

 

Katarzyna Olędzka

Pełny artykuł w PDF: Wymiana instalacji elektrycznej

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny