Rodzaje konstrukcji stropowych
![]() |
(fot. Kratbet) |
Współcześnie w budownictwie jednorodzinnym stosuje się głównie konstrukcje gęstożebrowe oraz płytowe. Natomiast stropy belkowe lub prefabrykowane wykonuje się znacznie rzadziej.
Co jest najważniejsze?
Każdy rodzaj stropu musi mieć odpowiednią nośność i sztywność, ale za to odpowiadają projektanci i wykonawcy. Natomiast inwestorzy powinni zwrócić uwagę, przede wszystkim na izolacyjność stropów:- w stropach nad nieogrzewanymi piwnicami lub nad ostatnimi kondygnacjami najważniejsze jest zapewnienie właściwego ocieplenia,
- w stropach międzypiętrowych priorytetowa jest jak najlepsza izolacyjność akustyczna stropów.
Z kolei wszystkie stropy międzypiętrowe muszą być izolowane pod względem akustycznym, czyli przed hałasem spowodowanym odgłosem kroków, odbijanej piłki, turlanych klocków itd. W tym celu konieczne jest wykonanie tzw. podłogi pływającej, czyli odpowiednio dobranych warstw posadzkowych ułożonych na izolacji dźwiękochłonnej.
Zdarzają się jednak jeszcze projekty, w których na stropach w ogóle nie przewidziano takiej izolacji. A należy pamiętać, że wykonanie jej w trakcie budowy domu nie jest ani trudne, ani kosztowne – wymaga jedynie dużej dokładności i staranności. Natomiast ułożenie lub naprawa źle wykonanej izolacji akustycznej w budynku już zamieszkałym zawsze jest przedsięwzięciem drogim i skomplikowanym.
Warto też zapamiętać, że w domach jednorodzinnych normowy wskaźnik poziomu uderzeniowego stropu nie może przekraczać wartości L’n,w = 63 dB, a zalecane jest L’n,w = 53 dB . Po prostu wskaźnik ten określa ile decybeli może przeniknąć przez przegrodę i im jego wartość jest niższa tym lepiej, z tego względu, że jest ciszej. O tym jak ważne jest wykonywanie podłogi pływającej może świadczyć fakt, że dla powszechnie stosowanych stropów żelbetowych i gęstożebrowych wskaźnik L’n,w > 75 dB.
Tadeusz Lipski
Pełny artykuł w PDF: Stropy