Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2008
Stropy
Nie namawiamy Kowalskich, żeby na budowie własnego domu wzięli na siebie odpowiedzialność za budowę stropu. To zadanie dla fachowców. Wszak chodzi o niezwykle odpowiedzialny element konstrukcyjny. Warto jednak się orientować jakie konstrukcje i technologie są do wyboru. Choćby po to, aby zadać fachowcom właściwe pytania. I być może zmienić technologię. Szczególnie dotyczy to budowy domu według projektu katalogowego, który przecież nie proponuje rozwiązań optymalnych dla każdego inwestora

Rodzaje konstrukcji stropowych

08_bd1_str161_m  
 (fot. Kratbet)
Stropy to poziome przegrody oddzielające kondygnacje w budynku. Ze względu na zastosowany materiał konstrukcyjny dzieli się je na drewniane, żelbetowe, ceramiczne (np. strop Akermana) oraz stalowo-ceramiczne (np. strop Kleina). Natomiast pod względem rodzaju konstrukcji można wydzielić stropy belkowe (głównie drewniane), płytowe (najczęściej żelbetowe), płytowo-żebrowe (np. Kleina lub żelbetowe), gęstożebrowe (np. Teriva) oraz prefabrykowane (np. płyty kanałowe tzw. Żerańskie).

 

Współcześnie w budownictwie jednorodzinnym stosuje się głównie konstrukcje gęstożebrowe oraz płytowe. Natomiast stropy belkowe lub prefabrykowane wykonuje się znacznie rzadziej.

Co jest najważniejsze?

Każdy rodzaj stropu musi mieć odpowiednią nośność i sztywność, ale za to odpowiadają projektanci i wykonawcy. Natomiast inwestorzy powinni zwrócić uwagę, przede wszystkim na izolacyjność stropów:
  • w stropach nad nieogrzewanymi piwnicami lub nad ostatnimi kondygnacjami najważniejsze jest zapewnienie właściwego ocieplenia,
  • w stropach międzypiętrowych priorytetowa jest jak najlepsza izolacyjność akustyczna stropów.
To ważne między innymi dlatego, że wymagań normowych w tym zakresie nie spełniają żadne z powszechnie stosowanych konstrukcji. Oczywiście projektanci starają się temu zaradzić. Dotyczy to zwłaszcza stropów nad ostatnią kondygnacją, które zwykle są ocieplane wełną mineralną – niestety często bardzo cienką warstwą spełniającą jedynie warunki normowe (współczynnik przenikania ciepła U = 0,30 W/m2K). A trzeba pamiętać, że obecnie zalecane jest takie ocieplanie ostatniego stropu, aby współczynnik U < 0,20 W/m2K (w budynkach energooszczędnych) lub U < 0,15 W/m2K (w budynkach pasywnych).

 

Z kolei wszystkie stropy międzypiętrowe muszą być izolowane pod względem akustycznym, czyli przed hałasem spowodowanym odgłosem kroków, odbijanej piłki, turlanych klocków itd. W tym celu konieczne jest wykonanie tzw. podłogi pływającej, czyli odpowiednio dobranych warstw posadzkowych ułożonych na izolacji dźwiękochłonnej.

 

Zdarzają się jednak jeszcze projekty, w których na stropach w ogóle nie przewidziano takiej izolacji. A należy pamiętać, że wykonanie jej w trakcie budowy domu nie jest ani trudne, ani kosztowne – wymaga jedynie dużej dokładności i staranności. Natomiast ułożenie lub naprawa źle wykonanej izolacji akustycznej w budynku już zamieszkałym zawsze jest przedsięwzięciem drogim i skomplikowanym.

 

Warto też zapamiętać, że w domach jednorodzinnych normowy wskaźnik poziomu uderzeniowego stropu nie może przekraczać wartości L’n,w = 63 dB, a zalecane jest L’n,w = 53 dB . Po prostu wskaźnik ten określa ile decybeli może przeniknąć przez przegrodę i im jego wartość jest niższa tym lepiej, z tego względu, że jest ciszej. O tym jak ważne jest wykonywanie podłogi pływającej może świadczyć fakt, że dla powszechnie stosowanych stropów żelbetowych i gęstożebrowych wskaźnik L’n,w > 75 dB.

 

Tadeusz Lipski

Pełny artykuł w PDF: Stropy
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje