Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2008
Wymiana okien i drzwi
Jeśli okna i drzwi są wypaczone, spróchniałe, mają obluzowane i zużyte okucia i trudno się domykają, pora je po prostu wymienić. Nowe nie tylko łatwiej będzie zamykać i otwierać, ale poprawią też bilans cieplny budynku, bo będą miały dużo wyższe współczynniki przenikania ciepła niż stara stolarka. Będą też szczelniejsze i lepiej wyciszą hałas z zewnątrz

Okna

Fakro

(fot. Fakro)

Materiał

W domu jednorodzinnym najczęściej stosuje się tylko dwa rodzaje okien: drewniane lub plastikowe. Choć można również kupić okna aluminiowe, aluminiowo-drewniane lub z włókna szklanego.

Drewniane – z reguły są droższe o 20-30% od plastikowych i wymagają okresowej konserwacji (malowania). Mają jednak dobrą izolacyjność cieplną, dużą sztywność i stabilność wymiarów – nadają się do dużych przeszkleń.

Plastikowe – nie wymagają żadnej konserwacji, są tańsze i odporne na działanie wilgoci i grzybów. Niestety, w razie uszkodzenia ramy nie można ich naprawić. Oprócz najbardziej popularnych białych można zamówić okna wykończone kolorową lub drewnopodobną okleiną (droższe od białych o 15% – kolor jednostronny, o 30% – kolor dwustronny).

Wymiary i podziały

Zanim zamówimy okna, warto się zastanowić, czy nie zmienić ich dotychczasowych wymiarów i podziałów. Może stare okna były podzielone na kilka pól, które teraz warto zastąpić jednym? Trzeba też pamiętać, że stare okna mają zazwyczaj węższe ramy niż te produkowane obecnie (zwłaszcza plastikowe) i powtórzenie podziałów może się ­wiązać ze znacznym zmniejszeniem przeszklonej powierzchni, a zredukowanie podziałów to także  mniejsze koszty.

Cena jednego dużego okna jednoskrzydłowego jest o ok. 30% niższa niż okna dwuskrzydłowego o takich samych wymiarach – pod jednym warunkiem: że są to okna typowe. Za okna o niestandardowych wymiarach zapłacimy więcej.

W miejscu, gdzie do okna będzie łatwy dostęp z obu stron, niezbędny do mycia i ewentualnej konserwacji, warto zastosować okna nieotwieralne. Są około 20% tańsze, bo mają mniejszą liczbę profili i nie wymagają okuć, mają też cieńsze ramy. Można zamontować je w przedsionku lub jako sąsiadujące z oknami balkonowymi.

 

Kiedy wymieniać i kiedy zamawiać?

W branży okiennej najgorętszym okresem jest jesień. Przed zbliżającą się zimą najwięcej inwestorów przypomina sobie o nieszczelnych oknach i uciekającym przez nie cieple. Ze złożeniem zamówienia nie warto więc czekać do jesieni. Wtedy producenci okien są najbardziej oblegani i na realizacje zamówienia trzeba czekać długo, co może wstrzymać wykonywanie innych prac remontowych. Najwygodniej więc zamówić okna na co najmniej kilka tygodni przed planowaną wymianą.

Wymiana 10 okien w domu jednorodzinnym trwa 4-6 h. Prace te można wykonywać również zimą, pod warunkiem, że temperatura nie spadnie poniżej –10°C. W niższej temperaturze pianka montażowa (stosowana do uszczelniania okien) traci swoje właściwości.

 

Uszczelnianie

Przed użyciem pianki uszczelniającej powierzchnie, do których będzie ona przylegać (ościeże i ramę okienną), trzeba zwilżyć wodą. Na czas uszczelniania pianką ościeżnice należy usztywnić – zamykając skrzydła okien lub rozpierając je drewnianymi listwami. Kiedy pianka zastygnie, wyciąga się drewniane kliny, a pozostałe po nich pustki wypełnia się pianką.

Aby uszczelnienie było skuteczne, piankę poliuretanową powinno się zabezpieczyć od wewnątrz materiałem paroszczelnym chroniącym ją przed wnikaniem pary wodnej z wnętrza domu. w tym celu stosuje się masę silikonową, akrylową, taśmę uszczelniającą z pianki poliuretanowej albo folię samoprzylepną do uszczelnień wewnętrznych.

Od zewnątrz powinno się stosować materiały chroniące przed wodą deszczową, ale paroprzepuszczalne – na przykład taśmy rozprężne (taśmy ze skompresowanej, miękkiej pianki poliuretanowej nasyconej impregnatem akrylowym, który zabezpiecza przed wchłanianiem wilgoci, pod wpływem temperatury taśmy rozprężają się i zwiększają w ten sposób swoją objętość, po umieszczeniu w szczelinie zaczynają się rozprężać i ściśle ją wypełniać). Chodzi o to, by woda nie mogła wciekać szparami do wnętrza domu, a wilgoć, która mimo uszczelnień wniknie między ramę i ścianę, mogła ujść na zewnątrz.

Joanna Dąbrowska 

Pełny artykuł w PDF: Wymiana okien i drzwi
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny