Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2008
Ogrzewanie
Z punktu widzenia osób cierpiących na alergię, najbardziej korzystnym rodzajem ogrzewania jest niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe, przede wszystkim podłogowe. W  przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników oddaje ono ciepło przez promieniowanie, a nie przez konwekcję. Pozwala to uniknąć unoszenia w powietrze drobin kurzu z roztoczami oraz zarodników grzybów.
Dobrym rozwiązaniem są również grzejniki wykorzystujące niskotemperaturowe systemy ogrzewania, takie jak pompy ciepła. Należy jednak pamiętać, że powierzchnia grzejna musi być wówczas znacznie większa niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań (grzejniki muszą być przewymiarowane).
Dom przyjazny alergikowi
(fot. Purmo)

Najwięcej emocji wzbudza ogrzewanie powietrzne. Jego przeciwnicy podkreślają, że powoduje ono duży ruch powietrza w pomieszczeniach i jest dla alergików bardzo niezdrowe. Natomiast zwolennicy zwracają uwagę na fakt, że niezbędnym elementem owego systemu ogrzewania są nowoczesne filtry i urządzenia nawilżające, które czynią ogrzewanie powietrzne „przyjaznym” dla osób cierpiących na różnego rodzaju uczulenia.

Grzejniki

Najbardziej rozpowszechnionym sposobem ogrzewania domów w naszym kraju są tradycyjne grzejniki, w których krąży woda ogrzana w kotle lub kominku. W takim przypadku temperatura czynnika grzewczego przekracza zazwyczaj 60°C, a ciepło oddawane jest głównie przez konwekcję. Nie jest to korzystne dla osób cierpiących na alergię przynajmniej z dwóch powodów.

Po pierwsze, w temperaturze przekraczającej wspomnianą wcześniej wartość rozkładają się pyły organiczne, czemu towarzyszy wydzielanie się szkodliwych związków (np. amoniaku).

Po drugie, ogrzane powietrze unosząc się w górę „transportuje” ze sobą kurz. Z tego względu alergicy powinni raczej unikać montowania tradycyjnych grzejników w swoim domu.

Pewnym wyjątkiem jest stosowanie grzejników w systemach niskotemperaturowych (temperatura czynnika grzewczego nie przekracza 50°C). Ciepło jest wówczas przekazywane głównie poprzez promieniowanie. Ściany, sufit oraz meble pochłaniają je, a następnie równomiernie oddają do wnętrza. Nie towarzyszy temu intensywny ruch powietrza i dlatego alergicy znacznie lepiej tolerują takie rozwiązanie niż tradycyjne.

Warto również pamiętać, że grzejniki są miejscem, w którym osiada kurz, a w związku z tym im mniej zakamarków oraz załomów na ich powierzchni, tym łatwiej jest utrzymać je w czystości i tym mniej pyłu krąży w powietrzu. Grzejniki można podzielić na kilka typów.

Członowe (zbudowane z „żeberek” żeliwnych, aluminiowych lub stalowych). łatwo jest utrzymać je w czystości, a więc są stosunkowo najmniej „groźne” dla alergików.

Płytowe (powstają z jednego, dwóch lub nawet trzech paneli, w których krąży woda). Często przestrzeń między płytami wypełniona jest ożebrowaniem, które zwiększa powierzchnię grzejną i zwiększa ich wydajność, ale niestety, utrudnia też utrzymanie grzejnika w czystości.

Konwektorowe (w dolnej części obudowy znajdują się miedziane lub stalowe wymienniki z dołączonymi radiatorami, które zwiększają wymianę ciepła). Ponieważ wnętrze takiego grzejnika jest stosunkowo trudne do wyczyszczenia, a ponadto powoduje on szczególnie silne ruchy konwekcyjne powietrza, alergicy powinni unikać tego rodzaju rozwiązań.

Marek Żelkowski 

Pełny artykuł w PDF: Ogrzewanie
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje