Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2008
Uzdatnianie wody
Własny dom. Własna studnia. Własna instalacja. I trująca woda…

 

08_bd1_str133_m  
 (fot. Kludi)

Jakość wody z własnego ujęcia zależy od wielu czynników: głębokości studni, ­sąsiedztwa, jakości wód w okolicy. Zależy również od stanu instalacji wodnej w domu.

 

Do uzdatniania wody z własnego ujęcia najczęściej stosuje się duże kolumny filtracyjne umieszczane w początkowej części instalacji. Aby filtry działały skutecznie, muszą być zainstalowane w odpowiedniej kolejności. Dzięki temu można je będzie rzadziej regenerować lub wymieniać.

Zanieczyszczenia wody z własnego ujęcia

Woda z własnego ujęcia, w przeciwieństwie do wodociągowej, nie zawiera chemicznych środków odkażających. Nie znaczy to jednak, że jest zdrowsza. Woda taka może bowiem zawierać niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia pierwiastki i związki. Na rodzaj tych zanieczyszczeń wpływa to, z jakiej głębokości woda jest czerpana, przy czym czerpana z głębszej studni wcale nie musi być zdrowsza niż ta z płytszej.

 

W wodzie czerpanej z małych głębokości wykrywa się często azotany, związki organiczne i bakterie. Woda z głębokich ujęć – poniżej pierwszej warstwy nieprzepuszczalnej – zawiera niekiedy nadmierne ilości żelaza i manganu. Może też zawierać, szkodliwe dla urządzeń grzewczych, pralek i zmywarek, sole, które zwiększają jej twardość. Bywa też, że wykrywa się w niej niebezpieczne dla zdrowia amoniak, siarkowodór i chlorki.

Skażenia wody w instalacji domowej

W rurach instalacji wodnej mogą rozwijać się groźne dla zdrowia bakterie. Dotyczy to szczególnie rur z tworzyw sztucznych, w których ryzyko to jest większe, gdy instalacja jest źle zaprojektowana lub ­wykonana.

 

Drobnoustroje rozwijają się głównie w przewodach z ciepłą wodą użytkową, choć nie występują one w instalacjach z rur miedzianych. Jednak zakres zastosowania tych rur jest ograniczony: nie można ich montować, gdy woda jest miękka i kwaśna (pH mniejsze niż 7), bo taka woda bardzo przyspiesza korozję rur miedzianych, można natomiast w takiej sytuacji stosować rury miedziane z powłoką zabezpieczającą. Również rury ocynkowane stalowe narażone są na pojawianie się rdzy, która zanieczyszcza wodę.

 

Podstawowym sposobem zabezpieczania instalacji przed drobnoustrojami rozwijającymi się w niej jest spuszczanie z rur wody, jeśli w domu nie odkręcano kranów przez dłuższy czas niż 16 godzin.

Oczyszczanie wstępne

Aby zabezpieczyć domową instalację wodną przed zamuleniem i uszkodzeniami mechanicznymi, warto usuwać z wody większe zanieczyszczenia – muł, piasek, blaszki rdzy. Używa się do tego filtrów mechanicznych różnych rodzajów:
  • z wymiennymi wkładami z włókniny polipropylenowej, siatki metalowej (wyposażone w mechanizm pozwalający na płukanie wsteczne) lub sznurka,
  • wypełnionych takimi materiałami jak piasek kwarcowy, spieki (np. keramzyt) i materiały kruszone (granit),
  • z wkładami stałymi wykonanymi z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Filtry te najlepiej płukać raz w miesiącu, inaczej w instalacji może obniżać się ciśnienie wody, w skutek coraz większych oporów przepływu przez zatkany filtr.
Spadków ciśnienia wody w instalacji nie powodują filtry działające na zasadzie efektu cyklonowego. W wyniku wirowego ruchu wody, cząsteczki zatrzymanych przez nie zanieczyszczeń opadają na dno.

 

Katarzyna Olędzka

Pełny artykuł w PDF: Uzdatnianie wody
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje