Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2007
Ogrzewanie podłogowe
Czytelnik: Zastanawiam sie poważnie nad zamontowaniem na całym parterze domu: w kuchni, łazience, korytarzu i w salonie ogrzewania podłogowego. Słyszałem, że jest to najzdrowszy sposób ogrzewania. Wiem, że do wyboru są dwa sposoby: ogrzewanie wodne i elektryczne. Który z nich jest lepszy? Redakcja: W domach jednorodzinnych najlepiej sprawdza się ogrzewanie mieszane,...

Czytelnik: Zastanawiam sie poważnie nad zamontowaniem na całym parterze domu: w kuchni, łazience, korytarzu i w salonie ogrzewania podłogowego. Słyszałem, że jest to najzdrowszy sposób ogrzewania. Wiem, że do wyboru są dwa sposoby: ogrzewanie wodne i elektryczne. Który z nich jest lepszy?

 

Redakcja: W domach jednorodzinnych najlepiej sprawdza się ogrzewanie mieszane, łączące zalety ogrzewania podłogowego (montowanego w części pomieszczeń) z tradycyjnymi grzejnikami (montowanymi w pozostałych). Pozostaje jedynie wybrać, czy w podłodze umieścimy rury grzewcze czy elektryczny kabel. Ze względu na wysoką cenę energii elektrycznej kable grzejne opłaca się układać na małych powierzchniach – głównie łazienkach, natomiast wodne ogrzewanie podłogowe doskonale sprawdzi się w dużym salonie, holu czy kuchni.

Kiedy zdecydować

Decyzję o zainstalowaniu ogrzewania podłogowego powinniśmy podjąć już w trakcie budowy stanu surowego domu. Umożliwi to ustalenie poziomów podłóg z uwzględnieniem niezbędnej izolacji cieplnej jak i grubszych warstw wylewek podłogowych. Już na tym etapie musimy też zdecydować, jaki rodzaj podłogówki wybierzemy, czy będzie to ogrzewanie wodne czy elektryczne i z jakiego źródła ciepła będziemy korzystać. W domach jednorodzinnych ogrzewanie podłogowe łączone jest najczęściej z tradycyjnymi grzejnikami lub kominkiem.

Niuanse projektowania

Ogrzewanie podłogowe – zwłaszcza wodne – powinno być zaprojektowane przez projektanta instalacji grzewczych. Na wybór odpowiedniego typu podłogówki ma wpływ wiele czynników, takich jak: straty cieplne pomieszczenia, wymagana temperatura powietrza, udział powierzchni grzejnej w stosunku do wielkości całego pomieszczenia, rodzaj pokrycia podłogowego, maksymalna temperatura wody zasilającej.

 

Jednak w typowych pomieszczeniach mieszkalnych można przyjąć uproszczoną metodę projektowania posługując się wskaźnikiem mocy przekazywanej do pomieszczenia. W praktyce oznacza to sprawdzenie, czy przy założonych parametrach uzyskamy wystarczająco wysoką temperaturę w ogrzewanym pomieszczeniu. Maksymalna moc strat cieplnych w domach o dobrej izolacji ciepłochronnej wynosi 60-70 W/m2 i dotyczy stosunkowo krótkich okresów, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej -15°C. Jeśli w domu przewidujemy zainstalowanie też innych źródeł ciepła (np. grzejników lub kominka) to można przyjąć, że zapotrzebowanie na moc grzewczą nie powinno przekraczać 50 W/m2. Warunkiem komfortowego funkcjonowania instalacji jest utrzymanie temperatury ogrzewanej podłogi na możliwie niskim poziomie, przy jednoczesnym zapewnieniu pożądanej temperatury pomieszczenia.

 

W praktyce przyjmuje się dopuszczalną temperaturę podłogi nie wyższą niż 28°C, a tylko w łazienkach można ją podwyższyć do wartości 32°C. Przy takich warunkach moc cieplna oddawana do pomieszczenia nie przekracza (przy maksymalnym zagęszczeniu rur w odstępach co 10 cm) 100 W/m2, przy czym trzeba również uwzględnić spadek przekazywanej mocy powodowany różnymi własnościami ciepłochronnymi pokrycia podłogowego. Współczynniki korekcyjne dla najczęściej stosowanych materiałów podłogowych podajemy w ramce Moc grzejną wyznaczamy przez pomnożenie mocy obliczeniowej przez współczynnik korekcyjny odpowiadający planowanemu pokryciu podłogowemu.

 

Rzeczywista moc grzejna może więc być nawet o połowę mniejsza niż pierwotnie zakładaliśmy, co nie zawsze wystarczy na pokrycie strat ciepła przy dużych spadkach temperatur zewnętrznych. Moc ogrzewania musimy też skorygować o efektywną powierzchnię przekazującą ciepło. Instalacji ogrzewania podłogowego nie układamy bowiem na całej powierzchni, a jedynie tam gdzie nie będą ustawione meble ograniczające emisję ciepła (np. regały, szafy, łóżka, kanapy) lub stałe elementy wyposażenia (szafki kuchenne, wanny, brodziki, itp.). W zależności od funkcji pomieszczenia i jego wyposażenia powierzchnia czynna ogrzewania może stanowić 60-90% całkowitej powierzchni, a więc i moc ogrzewania powinna być proporcjonalnie ograniczona.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Ogrzewanie podłogowe
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje